W diecezji opolskiej ruszyła akcja „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”. Do kupienia 85 tysięcy świec

Krzysztof Ogiolda
Katarzyna Paprocka i Iwona Kościcka z centrali Caritas Diecezji Opolskiej prezentują tegoroczne świece wigilijne - białe i czerwone.
Katarzyna Paprocka i Iwona Kościcka z centrali Caritas Diecezji Opolskiej prezentują tegoroczne świece wigilijne - białe i czerwone. Krzysztof Ogiolda
Rozpoczęła się - po raz 24. - akcja Caritas „Wigilijne dzieło pomocy dzieciom”. W jej ramach w diecezji opolskiej wierni kupią około 90 tysięcy świec.

Akcja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom trwa przez cały adwent. W tym roku świece zostały przygotowane w dwóch kolorach – białym i czerwonym. Duże kosztują dwanaście złotych, małe – pięć. Caritas Diecezji Opolskiej przygotował 85 tysięcy świec, ale zainteresowanie jest na tyle duże, że zamówiono już dodatkowo dwa razy po dwa tysiące sztuk. A to być może nie wszystko.

- Jeśli w jakiejś parafii świece się skończą, można bez problemu zamówić kolejne. Bardzo nas cieszy, że po 24 latach funkcjonowania ten projekt przeżywa renesans – mówi ks. dr Arnold Drechsler, dyrektor Caritasu Diecezji Opolskiej.

- On łączy ewangelizację z pozyskiwaniem pieniędzy na dobry cel. Świece przypominają, że na świat przychodzi Chrystus, jak mówił papież Benedykt XVI - największe oświecenie w jego dziejach. Pełnią one także funkcję podobną do dodatkowego pustego talerza na wigilijnym stole. Przypominają, że powinniśmy być gotowi do przyjęcia bliźniego w potrzebie i - zwłaszcza w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia pamiętać o najsłabszych w społeczeństwie i w Kościele.

Dochód – zgodnie z nazwą akcji – przeznaczony jest w całości na projekty adresowane do dzieci. Dziesięć groszy z każdej świecy Caritas Polska przeznaczy dla pomoc dla dzieciaków w najbiedniejszych krajach świata, kolejne 50 groszy wykorzystają na swoje projekty parafialne zespoły Caritas.

- Reszta pomaga sfinansować Konkurs na Wyobraźnię Miłosierdzia – dodaje ks. Drechsler. - W jego ramach parafialne zespoły przygotowują różne projekty. Jeśli wkład własny zespołu wynosi tysiąc złotych, my dokładamy drugi tysiąc. Do pięciu tysięcy dodajemy drugie pięć i to jest maksymalny pułap dofinansowania. Parafie organizują dla dzieci półkolonie, konkursy szachowe, festiwale piosenki, wyjazdy do aquaparku, wycieczki w góry itp. W ubiegłym roku dofinansowaliśmy 37 projektów dla 1691 dzieci. Łączny dochód z akcji po odliczeniu kosztów wyniósł 300 tys. zł. Wspomagamy z tych pieniędzy także Centrum Rehabilitacji dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym, która ma niski kontrakt z NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska