W drugą niedzielę adwentu przypada dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Na zdjęciu: Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie. Miasto Lwów stanowi stosunkowo duże skupisko katolików na terenie dzisiejszej Ukrainy. W 2022 roku większa część wsparcia od Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie działąjącego przy KEP trafiła właśnie na Ukrainę, ale pomoc otrzymują również obywatele wielu innych państw Europy wschodniej i Azji.
Na zdjęciu: Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie. Miasto Lwów stanowi stosunkowo duże skupisko katolików na terenie dzisiejszej Ukrainy. W 2022 roku większa część wsparcia od Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie działąjącego przy KEP trafiła właśnie na Ukrainę, ale pomoc otrzymują również obywatele wielu innych państw Europy wschodniej i Azji. fot. Rbrechko/wikipedia (wikicommons)
W II niedzielę adwentu (4 grudnia) obchodzimy w Kościele katolickim dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Celem tej inicjatywy jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Zebrane datki są wykorzystywane na różnorakie zadania, od odbudowy kościołów, przez organizowanie kolonii dla dzieci, po prowadzenie domów opieki.

W tym dniu w wielu polskich kościołach, w tym również na Opolszczyźnie, będą prowadzone modlitwy w intencji Kościoła na wschodzie. Będzie dzisiaj także okazja do zbierania datków.

- Niech wyrazem naszej solidarności będzie modlitwa w intencji Kościoła na Wschodzie w czasie mszy świętych i adwentowych nieszporów, a także przeprowadzenie przed świątyniami zbiórki na ten cel – czytamy w komunikacie Diecezji Opolskiej.

Pomoc członkom Kościoła w krajach Europy Wschodniej i Azji koordynuje Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Ze wsparcia korzystają katolicy mieszkający na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, Ukrainie, w Rosji, Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

Dotychczas w roku 2022 zostało zrealizowano 214 prośby o pomoc na łączną kwotę 2.121.000 zł.

Z przyczyn oczywistych, lwia część tegorocznego wsparcia zostanie przekazana obywatelom Ukrainy.

- Nasze wsparcie, poprzez parafie, zgromadzenia zakonne czy instytucje takie jak Caritas Spes Ukraina, kierowane jest przede wszystkim do ludzi mieszkających na obszarach szczególnie dotkniętych skutkami wojny. Dotychczas, na pomoc Ukrainie z funduszy Zespołu wydaliśmy 1.504.000 zł – pisze w liście do wiernych ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Z tych pieniędzy zakupiono żywność, artykuły medyczne, środki czystości oraz generatory prądotwórcze. W ostatnim czasie ważne jest finansowanie zakupu piecyków do ogrzewania oraz płyt do zabezpieczenia okien. Pokrywano także koszty transportu pomocy humanitarnej - w sumie 26 wyjazdów.

- Ponadto wspieramy też finansowo funkcjonowanie domów seniora, domów dziecka i wielu wspólnot parafialnych, które przyjęły uchodźców wewnętrznych. Pomogliśmy też w organizacji letniego wypoczynku dla dzieci, które dzięki temu mogły choć na chwilę oderwać się od wojennej rzeczywistości - dodaje ksiądz Leszek Kryża. - Na wsparcie uchodźców, którzy przybyli do Polski, przeznaczyliśmy 156.000 złotych, na doraźną pomoc oraz dla ośrodków, które ich przyjmowały

Ponad 600 tysięcy złotych przeznaczono na organizację letniego wypoczynku połączonego z formacją dla dzieci i młodzieży.

- Tą pomocą objęliśmy 32 grupy z Ukrainy, Białorusi, Uzbekistanu, Kazachstanu i Syberii, jak wspominają organizujące ten wypoczynek siostry czy kapłani, dla wielu uczestników jest to wyjątkowy czas nie tylko zabawy, spotkań, modlitwy, ale też regularnego jedzenia! – wyjaśnia ks. Kryża.

Wspierano też funkcjonowanie świetlic, przedszkoli, domów dziecka, domów seniora i samotnej matki, przytuliska dla bezdomnych oraz stołówki i kuchnie prowadzone przez siostry i braci zakonnych służące dożywianiu dzieci, starszych i najbiedniejszych. Pomoc otrzymują również studenci studiujący w Polsce.

Wciąż ważnym elementem pomocy jest wsparcie materialne, m.in. na odbudowę i renowację kościołów i kaplic. Zespół pomaga także w zakupie dla parafii paramentów liturgicznych, nagłośnień do kaplic i świątyń, ksiąg liturgicznych, a także modlitewników i śpiewników oraz różnych pomocy katechetycznych.

Finansowano również wiele innych projektów, w tym media: prasę i wydawnictwa katolickie.

Pomoc w Drohobyczu i Truskawcu
Pomoc w Drohobyczu i Truskawcu wschod.misje.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska