Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Filharmonii Opolskiej zabrzmią utwory Nowowiejskiego, jakich nie znaliśmy

Anna Konopka
Przemysław Neuman, dyrektor FO.
Przemysław Neuman, dyrektor FO. mat. Filharmonii Opolskiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna da w piątek (8 września) wyjątkowy koncert zawierający zapomniane dzieła Feliksa Nowowiejskiego.

Filharmonia Opolska odkodowała utwory Feliksa Nowowiejskiego, zapomnianego kompozytora, które wkrótce wyda na płycie. Dzięki pozyskanym środkom będą mogły znowu zabrzmieć w salach koncertowych.

Najbliższa okazja, aby ich posłuchać nadarzy się już w ten piątek, 8 września w opolskiej filharmonii.

- Dla tych, którzy wolą słuchać muzyki w domu wydana zostanie płyta, która trafi do sieci sklepów Empik i do portalu Spotify - zapowiada Michał Grocholski z FO.

Wszystkie te działania będą możliwe dzięki Fundacji Filharmonii Opolskiej "Dla Kultury", która pozyskała środki ministerialne na wydanie zapomnianych dzieł Feliksa Nowowiejskiego.

Będą to partytury i głosy orkiestrowe trzech małych form symfonicznych, które przez lata w znacznej mierze były nieczytelne i pozostawały tylko w rękopisach. Dzięki pozyskanej dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pośrednictwem Instytutu Muzyki i Tańca udało się je zdigitalizować, czym zapewnimy przetrwanie dzieł i możliwość włączania ich w programy koncertowe polskich instytucji muzycznych.

- Umieszczanie w repertuarach koncertowych polskich instytucji muzycznych dzieł rodzimych kompozytorów (poza sztandarowymi nazwiskami, jak np. Chopin, Szymanowski czy Lutosławski) jest wciąż rzadko spotykane i postrzegane w kategoriach bohaterstwa - zauważa Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej.

- Z bohaterstwem tym trudno się nie zgodzić - jednak nie ze względu na to, że polska muzyka symfoniczna nie jest dość dobra, wręcz przeciwnie. Korzystanie z nieczytelnych, wielokrotnie powielanych rękopisów partytur, często brak wydanych drukiem materiałów orkiestrowych oraz nagrań znacznej części dorobku polskich twórców - zwłaszcza przełomu XIX i XX wieku - wszystko to powoduje, że wykonanie wielu znakomitych kompozycji urasta do rozmiarów skomplikowanego przedsięwzięcia – mówi.

Przypadająca w 2016 roku 70. rocznica śmierci, a w 2017 roku ­ 140. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego to doskonała okazja, by zrealizować kompleksowy projekt “Nowowiejski Odkodowany”.
- Ma to szczególne znaczenie dla promocji twórczości Feliksa Nowowiejskiego, którego muzyka ­obecnie przypominana po latach niebytu ­entuzjastycznie przyjmowana była za jego życia w wielu krajach Europy oraz w Ameryce Północnej i Południowej – podsumowuje dyrektor.

Początek koncertu o godz. 19.00. Wstęp: 20 zł (bilety w kasie FO).

Zobacz też: OTLiA otwiera nowy sezon. We wrześniu aż dwie premiery [wideo, zdjęcia]

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto