W gminie Domaszowice piękna przyroda jest na wyciągnięcie ręki. To idealne miejsce na aktywny weekend

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynku na terenie gminy Domaszowice jest zbiornik Karier. Samorząd jest w trakcie realizacji projektu, dzięki któremu w miejscu tym powstaną altany i ścieżki edukacyjne.
Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynku na terenie gminy Domaszowice jest zbiornik Karier. Samorząd jest w trakcie realizacji projektu, dzięki któremu w miejscu tym powstaną altany i ścieżki edukacyjne. UG w Domaszowicach
Gmina Domaszowice to wymarzone miejsce na weekendowy wypoczynek. Piękne lasy, pomniki przyrody, parki zachęcają do tego, aby je odwiedzić. Najlepiej na rowerze.

- Najbardziej popularną atrakcją przyrodniczą jest niewątpliwie zbiornik wodny Karier, położony w Wielołęce – mówi wójt Urszula Medyk. – To częste miejsce wypoczynku, piknikowania, wędkowania, zresztą bardzo urokliwe. Jesteśmy w trakcie realizacji projektu dotyczącego bioróżnorodności, który realizujemy wspólnie z Nadleśnictwem Namysłów oraz Ośrodkiem Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych, w ramach którego będziemy budowali miejsca wypoczynku i rekreacji również tam.

Dzięki temu przedsięwzięciu nad zbiornikiem mają powstać altany, ścieżki spacerowe i edukacyjne.

Gminę Domaszowice warto też odwiedzić z powodu pomników przyrody. Zalicza się do nich m.in. aleje lipowe w Gręboszowie, okazy czereśni ptasiej w Polkowskiem, a także głaz narzutowy, zwany „diablim kamieniem”, który znajduje się we Włochach.

Na jego temat krąży wiele legend. Jedna z nich głosi, iż diabeł założył się z miejscowym księdzem, że on szybciej zburzy kościół, niż ksiądz odprawi mszę. Diabeł swe zadanie chciał wykonać za pomocą olbrzymiego kamienia. Znalazł takowy głaz i szedł z nim w stronę kościoła. Ksiądz obawiając się o świątynię, odprawił mszę szybciej niż czynił to zazwyczaj. W chwili, gdy kończył mszę, diabeł zbliżał się do Włoch, był już na skraju lasu, kiedy ksiądz wypowiedział słowo „Amen”. Na jego dźwięk kamień wyślizgnął się z rąk diabła i tam, gdzie upadł, leży do dziś.

Bardzo cennym obszarem przyrodniczym jest też projektowany użytek ekologiczny „Międzybrodzie”. Teren ten, który jest zlokalizowany na granicy z gminą Wołczyn, cechuje wyjątkowe bogactwo florystyczne, skupione na niewielkim obszarze. W sezonie wegetacyjnym występuje tu prawie 300 gatunków roślin i mszaków.

Obszar ten charakteryzuje także wielkie bogactwo fauny. Oprócz gnieżdżących się kaczek krzyżówek, kurek wodnych czy żerujących bocianów, białego i czarnego, wiosną i jesienią zalatują gęsi zbożowe oraz czaple siwe. Można spotkać tu wiele ptaków śpiewających, takich jak: podróżniczek, wilga, drozd śpiewak, skowronek polny oraz wiele gatunków żab. Natomiast wysokie szuwary są ostoją dla saren.

Gminę warto odwiedzić również ze względu na parki dworskie, które znajdują się w Gręboszowie i Strzelcach oraz podworskie w: Domaszowicach, Siemysłowie i Woskowicach Górnych.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska