W gminie Domaszowice piękna przyroda jest na wyciągnięcie ręki. To idealne miejsce na aktywny weekend

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynku na terenie gminy Domaszowice jest zbiornik Karier. Samorząd jest w trakcie realizacji projektu, dzięki któremu w miejscu tym powstaną altany i ścieżki edukacyjne.
Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc wypoczynku na terenie gminy Domaszowice jest zbiornik Karier. Samorząd jest w trakcie realizacji projektu, dzięki któremu w miejscu tym powstaną altany i ścieżki edukacyjne. UG w Domaszowicach
Gmina Domaszowice to wymarzone miejsce na weekendowy wypoczynek. Piękne lasy, pomniki przyrody, parki zachęcają do tego, aby je odwiedzić. Najlepiej na rowerze.

- Najbardziej popularną atrakcją przyrodniczą jest niewątpliwie zbiornik wodny Karier, położony w Wielołęce – mówi wójt Urszula Medyk. – To częste miejsce wypoczynku, piknikowania, wędkowania, zresztą bardzo urokliwe. Jesteśmy w trakcie realizacji projektu dotyczącego bioróżnorodności, który realizujemy wspólnie z Nadleśnictwem Namysłów oraz Ośrodkiem Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych, w ramach którego będziemy budowali miejsca wypoczynku i rekreacji również tam.

Dzięki temu przedsięwzięciu nad zbiornikiem mają powstać altany, ścieżki spacerowe i edukacyjne.

Gminę Domaszowice warto też odwiedzić z powodu pomników przyrody. Zalicza się do nich m.in. aleje lipowe w Gręboszowie, okazy czereśni ptasiej w Polkowskiem, a także głaz narzutowy, zwany „diablim kamieniem”, który znajduje się we Włochach.

Na jego temat krąży wiele legend. Jedna z nich głosi, iż diabeł założył się z miejscowym księdzem, że on szybciej zburzy kościół, niż ksiądz odprawi mszę. Diabeł swe zadanie chciał wykonać za pomocą olbrzymiego kamienia. Znalazł takowy głaz i szedł z nim w stronę kościoła. Ksiądz obawiając się o świątynię, odprawił mszę szybciej niż czynił to zazwyczaj. W chwili, gdy kończył mszę, diabeł zbliżał się do Włoch, był już na skraju lasu, kiedy ksiądz wypowiedział słowo „Amen”. Na jego dźwięk kamień wyślizgnął się z rąk diabła i tam, gdzie upadł, leży do dziś.

Bardzo cennym obszarem przyrodniczym jest też projektowany użytek ekologiczny „Międzybrodzie”. Teren ten, który jest zlokalizowany na granicy z gminą Wołczyn, cechuje wyjątkowe bogactwo florystyczne, skupione na niewielkim obszarze. W sezonie wegetacyjnym występuje tu prawie 300 gatunków roślin i mszaków.

Obszar ten charakteryzuje także wielkie bogactwo fauny. Oprócz gnieżdżących się kaczek krzyżówek, kurek wodnych czy żerujących bocianów, białego i czarnego, wiosną i jesienią zalatują gęsi zbożowe oraz czaple siwe. Można spotkać tu wiele ptaków śpiewających, takich jak: podróżniczek, wilga, drozd śpiewak, skowronek polny oraz wiele gatunków żab. Natomiast wysokie szuwary są ostoją dla saren.

Gminę warto odwiedzić również ze względu na parki dworskie, które znajdują się w Gręboszowie i Strzelcach oraz podworskie w: Domaszowicach, Siemysłowie i Woskowicach Górnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska