W Gogolinie powstanie ogród botaniczny

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Gmina Gogolin przekaże na ten cel 50 ha gruntów.
Gmina Gogolin przekaże na ten cel 50 ha gruntów. Radosław Dimitrow
Gmina Gogolin przekaże na ten cel 50 ha gruntów. Będzie to miejsce do wypoczynku i badań naukowych.

Plany utworzenia regionalnego ogrodu botanicznego ogłosił na ostatniej sesji Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. Szczegóły dotyczące inwestycji od kilku miesięcy były ustalane z przyrodnikami z Uniwersytetu Opolskiego. Ostatecznie uznano, że Gogolin jest najlepszym miejscem, żeby taki ogród powstał.

- Jesteśmy jedynym województwem w kraju, który nie ma ogrodu botanicznego - zaznacza burmistrz Joachim Wojtala. - Gogolin to dobra lokalizacja, bo dysponujemy gruntem o powierzchni 50 ha, który od ręki możemy udostępnić na ten cel.

W Gogolinie powstało już Stowarzyszenie Opolski Ogród Botaniczny, które ma doprowadzić do realizacji inwestycji.

Decyzja o wyborze lokalizacji jest zaskakująca, bo wcześniej jako miejsce takiej inwestycji wskazywano Prószków lub Dąbrowę, gdzie już funkcjonują stare, unikalne drzewostany.

- Niestety, w tamtych przypadkach zabrakło woli lub możliwości finansowych ze strony miejscowych władz - tłumaczy dr Artur Nowak z katedry biosystematyki UO. - W Gogolinie mamy natomiast wskazany teren oraz pełne wsparcie ze strony samorządu i miejscowego biznesu.

Róża Malik, burmistrz Prószkowa jest zaskoczona:
- Ależ my cały czas mamy dobrą wolę i chcemy taki ogród stworzyć. Jutro spotykamy się w tej sprawie z władzami UO.

Opolski Ogród Botaniczny ma służyć nie tylko naukowcom, ale także mieszkańcom Opolszczyzny, którzy będą mogli w nim wypocząć. Gmina liczy, że w sezonie przyciągnie tysiące turystów.

Jest już nawet wstępna koncepcja. Ogród ma powstać na gruntach, które graniczą z byłymi kamieniołomami wapienia pod Gogolinem.

- To tereny o ciekawej rzeźbie i o dużych możliwościach - dodaje Nowak.
Znajdzie się tam m.in. rekonstrukcja lasu prehistorycznego oraz ogrody roślin ozdobnych, leczniczych i użytkowych. Przewidziano także ogród aromaterapii oraz specjalny ogród niezapominajek, gdzie będzie można podziwiać kwiaty uchodzące za symbol Opolszczyzny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska