W Gogolinie rozdano Karolinki - lokalne oskary w spódnicy

fot. Beata Szczerbaniewicz
Uroczystość rozdania Karolinek odbyła się na zamku w Kamieniu Śląskim.
Uroczystość rozdania Karolinek odbyła się na zamku w Kamieniu Śląskim. fot. Beata Szczerbaniewicz
Rozdano Karolinki, honorowe nagrody przyznawane osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju gminy.

Wysoka na 31,5 cm, ważąca 2,75 kg, wykonana z brązowego metalu dziewczyna z uniesioną w tanecznym geście spódnicą - tak wygląda gogoliński Oscar. Honorowa statuetka przyznawana jest od 1998 roku przez kapitułę, której przewodniczy Eryk Borończyk.

W tym roku w świat poszło siedem Karolinek, ale uhonorowanych zostało kilkakrotnie więcej osób. Dwie statuetki przyznano bowiem grupom: Chórowi Mieszanemu z Gogolina oraz strażakom z OSP Odrowąż. Jedna powędrowała do instytucji - Banku Spółdzielczego w Gogolinie.

Chór uhonorowany został za zaangażowanie w lokalne przedsięwzięcia kulturalne, “pielęgnowanie i propagowanie kultury muzycznej mniejszości niemieckiej oraz promowanie repertuaru łączącego dorobek polskich i niemieckich kompozytorów.

O ile działalność kulturalna często bywała już doceniana przez kapitułę, po raz pierwszy statuetkę przyznano natomiast strażakom. - Jednostka należy do najlepszych i najbardziej aktywnych - chwalił burmistrz Joachim Wojtala, który osobiście wręczał Karolinki odznaczonym.

- Uczestniczą w wielu trudnych akcjach, angażują się w działalność społeczną, między innymi oddając krew na potrzeby szpitali i organizując wolontariat. Dwie z Karolinek otrzymały znane twórczynie ludowe: Rozalia Czekała z Gogolina i Edeltrauda Krupop z Kamienia Śląskiego.

Pierwsza słynie z dekoracji porcelany i kroszonek, druga - oprócz robotek ręcznych znana jest z działalności edukacyjnej i promowania gwary. - Obiecuję malować i skrobać do końca mych dni - przysięgała pół żartem- pół serio na mównicy Rozalia Czekała.

Za “szczególne zaangażowanie w działalność na rzecz lokalnej społeczności" wyróżniono Alfreda Polę z Górażdży - byłego sołtysa, wieloletniego prezesa OSP i członka rady parafialnej oraz księdza parałata Gerharda Sobottę - proboszcza z Kątów, który zasłynął głównie jako budowniczy kościoła w Choruli.

Bank Spółdzielczy został doceniony za wspieranie lokalnej przedsiębiorczości i lokalnych inicjatyw o charakterze społeczno - kulturalnych i działalność charytatywną.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska