W Gogolinie szykuje się święto dla sportowców niepełnosprawnych

Wiktor Gumiński
Wiktor Gumiński
Barbara Niewiedział weźmie udział w 25. edycji plebiscytu  „Najlepsi z Najlepszych - bez barier”.
Barbara Niewiedział weźmie udział w 25. edycji plebiscytu „Najlepsi z Najlepszych - bez barier”. Krzysztof Świderski
Miasto Gogolin będzie organizatorem już 25. edycji plebiscytu „Najlepsi z Najlepszych - bez barier”. Czołowi niepełnosprawni sportowcy spotkają się tam w czwartek 13 września.

- Niezwykle się cieszę, że tak duża liczba osób angażuje się i pomaga przy organizacji tego niezwykłego przedsięwzięcia - mówi ksiądz prałat Zygmunt Lubieniecki, pomysłodawca i przewodniczący komitetu organizacyjnego plebiscytu. - Do dziś doskonale pamiętam pierwszą edycję, która odbyła się w Prószkowie. Druga natomiast, organizowana w Filharmonii Opolskiej, była zarazem pierwszą na skalę ogólnopolską. Cały czas mam przed oczami obraz pełnej widowni, jaka zaszczyciła to wydarzenie swoją obecnością.

Zbliżające się wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.15 krótką, polową Mszą Świętą, która odprawiana będzie w intencji osób niepełnosprawnych. Odbędzie się ona w hali sportowej im. braci Blautów. Obok ks. Lubienieckiego, będzie jej przewodniczyć Ks. Biskup Andrzej Czaja. Wezmą w niej udział setki niepełnosprawnych.

- Jesteśmy miastem otwartym, można by rzec: bez barier - tłumaczy Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. - Dlatego nasze obiekty sportowe są również dostosowane do tzw. „sprawnych inaczej”. Chcemy pokazać, że można z nimi stworzyć wielką rodzinę. Niezmiernie mi miło, że będziemy mogli u siebie gościć tak wielu znakomitych sportowców, będących bardzo radosnymi i pozytywnymi osobami.

Swoją obecnością galę zaszczycą bowiem między innymi Barbara Niewiedział, trzykrotna złota medalistka olimpijska w biegach na 800 i 1500 metrów (Sydney 2000, Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016), parabadmintonista Bartłomiej Mróz czy były kolarz Andrzej Zając. Łącznie uhonorowanych zostanie aż 85 laureatów.

- Jestem dumny, że znajduję się w gronie ludzi czujących potrzebę do zaangażowania się w tak wartościową rzecz - wyjaśnia Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Sportowcy niepełnosprawni w wyjątkowy sposób radzą sobie bowiem ze swoimi słabościami, zarazem uwrażliwiając nas na pewne sprawy. Uczestniczymy w dużym procesie integracji niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa i jako ludzie z wielkim sercem powinniśmy go traktować bardziej jako służbę, a nie przez pryzmat pracy zawodowej.

Po zakończeniu uroczystej gali, dalsza część wydarzenia przeniesie się na Stadion Miejski. Tam odbędzie się 8. edycja zawodów sportowych dla niepełnosprawnych pod nazwą „Igrzyska bez barier”. Opowiada o tym ich pomysłodawca, przewodniczący Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS Gerard Halama.

- Mając świadomość, jak dużą energią dysponują niepełnosprawni, chcemy im dać możliwość spędzenia czasu na sportowo. Poza sportem ważna jest jednak też cała otoczka wydarzenia. W jego trakcie serce zacznie nam wszystkim bić inaczej.

Program wydarzenia (13.09)
godz. 9 - przyjazd uczestników
godz. 9.15 - Msza Święta w intencji osób niepełnosprawnych
godz. 9.45 - Gala Plebiscytu
godz. 11.30 - impreza sportowa „Igrzyska Bez Barier”
godz. 14 - obiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska