W imieniu wyborców i za ich pieniądze

Agata Jop
Na byciu radnym można w Opolu zarobić do 2 tysięcy 405 złotych i 34 groszy. Radny dostaje pieniądze nawet wtedy, kiedy nie uczestniczy w posiedzeniach.

ILE NIEKTÓRZY RADNI BIORĄ "NA RĘKĘ"?
Piotr Synowiec (SLD), przewodniczący rady, dostaje od 1900 do 2 tys. złotych. W ratuszu jest prawie codziennie.
Ryszard Czerwiński (SLD), przewodniczący komisji rewizyjnej, pobiera ok. 1700 złotych. Obliczył, że ok. 111 godzin w miesiącu pracuje w komisji. Nie liczy godzin spędzonych na sesjach i na posiedzeniach klubu radnych SLD.
Marek Łabno (SLD), członek dwóch komisji stałych - rewizyjnej i polityki prorodzinnej. "Na rękę" dostaje ok. 1400 zł miesięcznie. Wylicza, że (oprócz sesji) dla rady pracuje kilkanaście do 20 godzin miesięcznie.
Alojzy Drewniak (UW), przewodniczący klubu radnych UW, szef komisji finansów. Pobiera tylko jedną, najwyższą dietę - 1600 zł.
Lesław Watras (AWS), przewodniczący komisji polityki prorodzinnej, także odbiera co miesiąc w miejskiej kasie ok. 1600 zł. Żeby działać w radzie, musiał zatrudnić dodatkowego pracownika we własnej firmie.

Dzisiaj opolscy radni spotkają się na nadzwyczajnej sesji związanej z reformą systemu oświaty. Będą to już drugie obrady w tym miesiącu (poprzednie odbyły się 12 dni temu). Podobnie było w sierpniu, który zazwyczaj jest miesiącem urlopowym - bezsesyjnym.

Radni spotkali się 9 sierpnia, a potem 30. w trybie nadzwyczajnym, bo trzeba było rozwiązać problem klientów spółki Dobre Domy Opole. Tak samo zdarzy się w listopadzie: 11. odbędzie się uroczysta sesja z okazji Dnia Niepodległości, a 15. - zwyczajna, robocza. Taka częstotliwość obrad nie oznacza jednak, że radni dostaną podwójne diety.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze rady, sesji może być w ciągu jednego miesiąca nawet dziesięć, a dieta wypłacona będzie tylko za jedną z nich.
Diet nie pobierają członkowie zarządu miasta, którzy w Opolu mają mandaty radnych. Skarbnik miasta, Adam Siwerski, mówi, że diety poniżej 2 tys. zł są nieopodatkowane. Praca 45 radnych kosztuje podatnika co miesiąc ok. 58 tys. zł.

Dietę oblicza się dzięki kwocie bazowej, którą określa ustawa budżetowa. Od marca tego roku podstawa wynosi 1 tys. 603 zł 56 gr brutto. Radny, który pracuje w jednej ze stałych komisji, dostaje 75 procent tej sumy, za pracę w dwóch komisjach - 85 procent. Najwięcej otrzymują członkowie komisji rewizyjnej, bo 95 procent podstawy.

RATUSZ ZACISKA PASA
W marcu materiały biurowe zamówione na potrzeby Urzędu Miasta Opola kosztowały 31 tys. 900 zł. Za te pieniądze kupione zostały nie tylko ołówki, długopisy i papier, ale też wszelkie formularze, takie jak prawa jazdy, dowody rejestracyjne czy pozwolenia budowlane. Te druki, jak szacuje Danuta Juszczak-Puppel, naczelnik wydziału administracyjno-gospodarczego, pochłaniają miesięcznie 5 do 7 tys. zł. W październiku urząd miasta przeznaczył na materiały biurowe 8 tys. 700 zł. Jeżeli odliczyć od tego koszty formularzy (na tym nie można zaoszczędzić), okazuje się, że na artykuły papiernicze wydano 1 do 2 tys. zł.
Od sierpnia wydziały UM dostają "śladowe ilości" zamówionych materiałów biurowych. Powód - oszczędności, dzięki którym zmiejszyć się ma miejska dziura budżetowa na koniec tego roku. - Jeżeli jakiś wydział ma 26 pracowników - mówi Adam Siwerski, skarbnik - i zamawia 26 klejów w sztyfcie, to ja na pewno tego nie podpiszę.
Danuta Juszczak-Puppel zaplanowała, że na funkcjonowaniu urzędu (materiały biurowe, sprzątanie, remonty, utrzymanie budynków, telefony) zaoszczędzi od września do grudnia ok. 600 tys. zł. Ta kwota może wzrosnąć do 1 miliona. W ratuszu zablokowane lub "reglamentowane" są rozmowy telefoniczne międzymiastowe i międzynarodowe. Papier używany jest często dwustronnie.
Skarbnik usiłował szukać oszczędności także w jednostkach dotowanych przez miasto (ze 130 takich jednostek aż 100 to opolskie szkoły), ale ich nie znalazł. Dlatego "zachęca" jednostki do ograniczenia wydatków, obcinając im dotacje do 80 procent przyznanej wcześniej kwoty.
Dzięki oszczędnościom mają zostać pokryte m.in. nieprzewidywane wcześniej wydatki, takie jak pożyczka dla spółki Dobre Domy (2 miliony zł) i rozliczenie ze spółką Bomi Investment (1 milion 350 tys. zł).

100 procent kwoty bazowej, czyli ok. 1600 zł, przysługuje przewodniczącym klubów radnych i przewodniczącym komisji. Wyjątkiem jest szef komisji rewizyjnej, któremu wypłaca się 115 procent podstawy. Jeżeli ktoś łączy różne funkcje - dostaje jedną, wyższą dietę. Nie ma możliwości sumowania diet za poszczególne funkcje. Maksymalnie radny może dostać za miesiąc pracy 2 tys. 405 zł i 34 gr.
Za każdą nieobecność na sesji radnemu można odliczyć 13 procent z przysługującej mu diety. Tak samo się dzieje, kiedy radny nie przyjdzie na obrady komisji. Pomniejszenia diet można sumować, ale - na mocy uchwały rady miasta z sierpnia ubiegłego roku - nie mogą być one większe niż 27 procent podstawy.

W praktyce wygląda to tak, że radny nieobecny na wszystkich posiedzeniach w ciągu miesiąca może dostać jedynie o 432 zł i 96 gr mniej niż za normalną pracę. Oznacza to, że nawet ktoś, kto nie przepracuje w ciągu miesiąca ani minuty na rzecz miasta, dostanie ponad 1 tys. złotych diety.
Każdy radny - oprócz wypłaty za pracę w samorządzie - pobiera co miesiąc wynagrodzenie za swoją pracę zawodową.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie