W jakich branżach pracują Ukraińcy w Polsce? [TOP 5]

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
- Pracownicy produkcyjni z Ukrainy, których zatrudniamy, potrzebują maksymalnie czterech tygodni, żeby opanować język polski na poziomie umożliwiającym dogadywanie się z przełożonymi w zakresie obowiązków. To bardzo szybko. Stąd jesteśmy przekonani, że każdy pracownik z Ukrainy, który spędził w Polsce pół roku, jest w stanie płynnie komunikować się w języku polskim i pracować z klientem – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.W 2017 roku wydano 1,7 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Ukrainy. Zdecydowana większość z nich, bo aż 1,4 mln była wystawiana na okres od 3 do 6 miesięcy. Zaledwie 219 tys. wystawiono na okres od 1 do 3 miesięcy, a 35 tys. na mniej niż 30 dni. Obowiązująca obecnie uproszczona procedura zatrudniania pracowników z Ukrainy, umożliwia im pracę w Polsce tylko przez pół roku w ciągu 12 miesięcy. To krótki czas, dlatego najczęściej znajdziemy obywateli zza wschodniej granicy na produkcji i w przemyśle, gdzie rotacja jest dosyć duża, a praca powtarzalna, przez co łatwiej się jej nauczyć. W przypadku usług, wdrożenie pracownika trwa dłużej, ale w obliczu deficytu kadrowego, nadal jest opłacalne. Natomiast w przypadku kadry menadżerskiej, najczęściej pół roku to zbyt krótko, żeby wdrożyć pracownika lub żeby inwestycja w niego była opłacalna. Stąd na ten moment, pracownicy z Ukrainy rzadko zajmują stanowiska wyższego szczebla. Jednak jak wskazują eksperci Personnel Service może się to zmienić w perspektywie najbliższych 2-3 lat. W JAKICH ZAWODACH NAJCZĘŚCIEJ PRACUJĄ UKRAIŃCY W POLSCE?
- Pracownicy produkcyjni z Ukrainy, których zatrudniamy, potrzebują maksymalnie czterech tygodni, żeby opanować język polski na poziomie umożliwiającym dogadywanie się z przełożonymi w zakresie obowiązków. To bardzo szybko. Stąd jesteśmy przekonani, że każdy pracownik z Ukrainy, który spędził w Polsce pół roku, jest w stanie płynnie komunikować się w języku polskim i pracować z klientem – mówi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.W 2017 roku wydano 1,7 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy obywatelom Ukrainy. Zdecydowana większość z nich, bo aż 1,4 mln była wystawiana na okres od 3 do 6 miesięcy. Zaledwie 219 tys. wystawiono na okres od 1 do 3 miesięcy, a 35 tys. na mniej niż 30 dni. Obowiązująca obecnie uproszczona procedura zatrudniania pracowników z Ukrainy, umożliwia im pracę w Polsce tylko przez pół roku w ciągu 12 miesięcy. To krótki czas, dlatego najczęściej znajdziemy obywateli zza wschodniej granicy na produkcji i w przemyśle, gdzie rotacja jest dosyć duża, a praca powtarzalna, przez co łatwiej się jej nauczyć. W przypadku usług, wdrożenie pracownika trwa dłużej, ale w obliczu deficytu kadrowego, nadal jest opłacalne. Natomiast w przypadku kadry menadżerskiej, najczęściej pół roku to zbyt krótko, żeby wdrożyć pracownika lub żeby inwestycja w niego była opłacalna. Stąd na ten moment, pracownicy z Ukrainy rzadko zajmują stanowiska wyższego szczebla. Jednak jak wskazują eksperci Personnel Service może się to zmienić w perspektywie najbliższych 2-3 lat. W JAKICH ZAWODACH NAJCZĘŚCIEJ PRACUJĄ UKRAIŃCY W POLSCE? Pawel Relikowski / Polska Press
Pracownicy z Ukrainy coraz częściej znajdują pracę w usługach. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2017 roku m.in. w sklepach zapotrzebowanie na Ukraińców wzrosło o 28%, a w hotelach aż o 72%. Rosnący popyt na sprzedawców czy kelnerów zza wschodniej granicy to efekt m.in. bliskości językowej. Ukraińcy szybko uczą się naszego języka, co ułatwia im pracę bezpośrednio z klientem. Na zajmowanie przez kadrę ze Wschodu stanowisk wyższego szczebla musimy poczekać jeszcze 2-3 lata. Na jakich stanowiskach znajdziemy pracowników z Ukrainy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska