W jakich sytuacjach pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Redakcja
W przypadku odmowy powrotu z urlopu wypoczynkowego pracodawca może wobec pracownika zastosować karę porządkową. (fot. sxc)
W przypadku odmowy powrotu z urlopu wypoczynkowego pracodawca może wobec pracownika zastosować karę porządkową. (fot. sxc)
Pracodawcy przysługuje prawo do odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego - mówi Joanna Kupczak, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

- Zgodnie z art. 167 § 1 kodeksu pracy pracodawcy przysługuje prawo do odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego.

Zobacz: Urlop. Jakie zasady nim rządzą?

Z takiego uprawnienia może skorzystać, jeśli:

  • nastąpiły okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego bądź pracodawca nie mógł przewidzieć konieczności obecności pracownika,
  • powrót pracownika jest niezbędny dla zapewnienia prawidłowego toku pracy z uwagi na posiadane przez niego kwalifikacje.

Decyzja pracodawcy o odwołaniu z urlopu wypoczynkowego powinna być uzasadniona. Przepisy kodeksu pracy nie nakładają na pracodawcę obowiązku poinformowania pracownika o przyczynie odwołania go z urlopu, jednakże dla uniknięcia późniejszych sporów pracodawca powinien wskazać przyczynę tego odwołania.

Zobacz: Pracownikom tymczasowym urlop się należy

O odwołaniu z urlopu wypoczynkowego pracodawca powiadamia bezpośrednio pracownika i określa termin, w którym jest on zobowiązany stawić się do pracy. Termin powinien być wyznaczony tak, aby pracownik mógł go dotrzymać. Pracodawca winien uwzględnić miejsce pobytu pracownika oraz połączenia komunikacyjne i dostępne dla urlopowicza środki transportu.

Pracownik nie może odmówić powrotu z urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 100 § 1 i § 2 pkt 4 kodeksu pracy jest obowiązany wykonywać polecenia pracodawcy oraz dbać o dobro zakładu pracy i jego mienie.

W przypadku odmowy powrotu z urlopu wypoczynkowego pracodawca może wobec pracownika zastosować karę porządkową, a w skrajnych przypadkach może taką odmowę uznać za podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Pracownik ma prawo domagać się zwrotu kosztów, jakie poniósł w związku z odwołaniem go z urlopu. Jeśli już wyjechał na urlop wypoczynkowy, pracodawca powinien zwrócić mu koszty proporcjonalnie do niewykorzystanej części urlopu.

W celu uniknięcia sporów z pracodawcą pracownik powinien udokumentować swoje żądanie fakturami lub innym dowodami umożliwiającymi bezsporne ustalenie wysokości poniesionych kosztów.

Jeśli ich nie posiada, pracodawca dokonuje zwrotu, stosując odpowiednio przepisy określające zasady dotyczące rozliczanie kosztów podróży służbowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska