Czeski Instytut Hydro - Meteorologiczy prognozuje pierwsze intensywne opady w Jesenikach już w nocy z środy na czwartek (11 na 12 września), kiedy to w górach może spaść 50 milimetrów deszczu. Podobnie zresztą ma być na całej Opolszczyźnie. To efekt niżu, nadchodzącego z zachodniej Europy, który w ciągu czterech dni, od czwartku 12 września do 7 rano w poniedziałek 16 września, przyniesie obfite opady na dużym obszarze.
Według IMGW we Wrocławiu Prognozowana suma opadów na Opolszczyźnie dla okresu od godz. 03.00 dnia 12.09 do 07.00 dnia 13.09 wyniesie od 40 mm do 70 mm. Potem ma być jeszcze gorzej. Od 14 września do 15 września opady mają sięgnąć wartości od 80 mm do 120 mm, lokalnie nawet do 150 mm.
Meteorolodzy z czeskiego instytutu przygotowali cztery modele cyfrowe prognozowanej pogody. Wszystkie przewidują, że największe opady wystąpią w rejonie Jeseników, na polsko – czeskim pograniczu. Według jednego ze scenariuszy, może tu spać 400 milimetrów deszczu w ciągu 4 dni, czyli 400 litrów wody na każdy metr kwadratowy gruntu. Opadom będą towarzyszyć silne porywy wiatru.
- Przygotujmy się, zadbajmy o siebie – apeluje do mieszkańców Artur Banasiak sekretarz gminy Otmuchów. – Czasem wystarczy rozłożyć arkusz folii, przysypać piaskiem, żeby zabezpieczyć drzwi wejściowe do mieszkania. Strażacy przyjadą i pomogą, ale dopiero po kilku czy kilkunastu minutach.
W lipcu 1997 roku w Jesenikach również skumulowały się szczególnie duże opady, które w ciągu trzech dni przyniosły ok. 700 milimetrów deszczu. To doprowadziło do silnych wezbrań transgranicznych rzek i powodzi na południowej Opolszczyźnie.
W Jesenikach i Rychlebach swoje źródła mają między innymi: Biała Głuchołaska, Widna, Osobłoga i Opawica.
Podtopienia mogą wystąpić szczególnie w miejscach, gdzie są problemy z odpływem wód. We wtorek 10 września na remontowanym odcinku drogi krajowej w Głuchołazach strażacy musieli odpompowywać wodę z jezdni, choć spadło tam zaledwie 11 milimetrów deszczu. Przy większych opadach problemy się nasilą.
Czeskie służby hydrologiczne opróżniają zbiorniki retencyjne, aby przechwycić nadwyżkę wód opadowych. Zbiorniki na Nysie Kłodzkiej w Nysie i Otmuchowie posiadają dużą rezerwę pojemności.
Sytuację pogodową można śledzić na stronach:
- SAT24 - https://pl.sat24.com/pl/
Prognoza opadów, temperatury, burz oraz wiatru. - Radar czeski - http://radar.bourky.cz/
Strefa opadów na terenie Republiki Czeskiej - Prognoza burz IMGW-PIB -
https://www.facebook.com/burzaalertimgw/
Prognozy burz.
- Weatheronline - https://www.weatheronline.pl/Europa.htm
- Prognoza meteorologiczna.
- EUMETSAT - https://view.eumetsat.int/productviewer?v=default
- Strefy opadów na terenie Europy.
Wiemy ile osób zginęło w powodzi
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?