Targi nto - nowe

W Kanale Gliwickim i jeziorze Dzierżno Duże padło ponad 20 ton ryb. Trwa próba zatrzymania złotych alg w tym miejscu

Radosław Dimitrow
Martwe ryby z jeziora Dzierżno Duże.
Martwe ryby z jeziora Dzierżno Duże. Tomasz Kawka / Dziennik Zachodni
Katastrofa ekologiczna wystąpiła tym razem w wodach Kanału Gliwickiego oraz na jeziorze Dzierżno Duże, raptem 10 km od województwa opolskiego. Przyczyną - podobnie jak w poprzednich latach - są złote algi.

O pierwszych przypadkach śnięcia ryb pracownicy Wód Polskich z Gliwic zaczęli informować 3 sierpnia.

Wtedy zauważono raptem kilkadziesiąt śniętych sztuk. Inspekcje wód Kanału Gliwickiego oraz zbiornika Dzierżno Duże w następnych dniach pokazały, że rozmiar katastrofy ekologicznej będzie znacznie większy.

Na miejsce wezwano m.in. strażaków, działaczy Polskiego Związku Wędkarskiego i pracowników Państwowej Straży Rybackiej. Łącznie wyłowili oni ponad 20 ton padłych ryb. Jak przyczynę wskazano zakwit tzw. złotej algi, czyli glonów, które wytwarzają toksyny zabójcze dla zwierząt.

Woda z Kanału Gliwickiego oraz Dzierżna Dużego płynie od strony województwa śląskiego w kierunku opolskiego. By nie dopuścić do rozprzestrzenienia się złotej algi na kolejne odcinki kanału, w wodzie umieszczone zostały tzw. biostabilizatory.

- Są to zapory ze słomy jęczmiennej, która działa jak filtr i pomaga w neutralizowaniu złotej algi - tłumaczy Linda Hofman, rzecznik prasowy Wód Polskich w Gliwicach.

- Dzięki budowlom hydrotechnicznym, które są na kanale, możemy zatrzymać problem ekologiczny na Dzierżnie - mówi wojewoda śląski Marek Wójcik. - Śluzy i różnego rodzaju przepusty pozwalają nam regulować przepływy wody. Dzięki temu woda skażona złotą algą nie będzie przepływała dalej, w kierunku Odry. Możemy także maksymalnie ograniczyć jej przepływ do rzeki Kłodnicy - wyjaśniał w piątek wojewoda śląski.

Złote algi pojawiają się zazwyczaj w zanieczyszczonych i zasolonych wodach. Jako jedną z głównych przyczyn występowania problemu wskazuje się zrzuty przemysłowych ścieków m.in. z kopalń.

Naukowcy nie są jednak zgodni dlaczego złote algi zabijają ryby w konkretnych miejscach.

Jedna z hipotez mówi, że zaczynają one produkować toksyny, gdy stężenie glonów w wodzie jest zbyt duże. Inna hipoteza zakłada, że glony wyrzucają toksyny w momencie, pojawienia się intensywnych opadów deszczu, bo wtedy spada zasolenie w ciekach wodnych. Przyczyny wciąż są badane.

Obecnie aż do 19 sierpnia obowiązuje całkowity zakaz korzystania z wód jeziora Dzierżno Duże oraz Kanału Gliwickiego po stronie woj. śląskiego.

Przestrzegania zakazu pilnuje policja, która prowadzi regularne patrole w rejonie wód.

Lokalizacja katastrofy ekologicznej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska