W karpackiej rodzinie

Klaudia Bochenek
Od wczoraj nyskie gimnazjum nr 2 nosi imię Karpatczyków. O wyborze patrona zdecydowali uczniowie.

W wyniku przeprowadzonego w szkole referendum za Karpatczykami opowiedziało się ponad siedemdziesiąt procent uczniów.
- Stało się tak prawdopodobnie dlatego, że losy brygady karpackiej podczas II wojny światowej nie są naszej młodzieży obojętne - wyjaśnia Józefa Ziemnik, dyrektor Gimnazjum nr 2 w Nysie. - Dowodem na spore zainteresowanie historią było czynne uczestnictwo uczniów w przygotowaniach do dzisiejszego nadania szkole imienia. Mam nadzieję, że takie przedsięwzięcia jak to przyniosą spore efekty wychowawcze.

Uroczystość zainaugurowała msza św. w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej przy ulicy Rodziewiczówny, po której na szkolnym dziedzińcu rozpoczęto ceremonię nadania szkole imienia. W gali obok oświatowych władz samorządowych, wojewódzkich i centralnych uczestniczyła również blisko 50-osobowa grupa Karpatczyków z kraju i zagranicy. - Za każdym razem, kiedy odwiedzamy Polskę, odżywają w pamięci bolesne wspomnienia, niemniej widok rodzinnych stron cieszy nasze serca - opowiadał łamaną polszczyzną jeden z mieszkańców Londynu. - To miłe, że młodzi ludzie chcą pielęgnować tradycję narodową i nie zapominają o tych, którzy kiedyś oddali za nich życie.

Nyskie gimnazjum jest teraz jedną 25 polskich szkół należących do klubu Monte Cassino, którym patronują Karpatczycy. - Cieszymy się, że kolejna społeczność szkolna przyłącza się do naszej wielkiej rodziny karpackiej - powiedział podczas odczytania aktu ufundowania sztandaru Józef Wojdecki, prezes Związku Karpatczyków w Polsce.

Po przekazaniu sztandaru reprezentacji uczniowskiej gimnazjum odbyło się uroczyste ślubowanie, podczas którego gimnazjaliści przyrzekali przyjąć ideały Karpatczyków i ich działalność dla dobra ojczyzny za drogowskaz w swoim życiu.
Zarówno sztandar, jak i tablicę znamionową ufundowali Karpatczycy oraz rada rodziców szkoły. - Kiedyś też byliśmy młodzi - zwrócił się Józef Wojdecki do młodzieży zaraz po odsłonięciu tablicy. - Uczcie się dopóty, dopóki macie taką możliwość. My jej nie mieliśmy, ponieważ wojna zabrała nam młodość, a wraz z nią możliwość edukacji. Tak jak my walczyliśmy dla ojczyzny, tak wy uczcie się dla niej. Bierzcie przykład z Karpatczyków. Ojczyzna składa się z wielu elementów, a jednym z nich jest właśnie nauka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska