Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim wskoczysz do basenu...

Beata Alukiewicz
Najwięcej grzybic pojawia się późną wiosną i latem, kiedy masowo korzystamy z basenów, kąpielisk, plaż.
Najwięcej grzybic pojawia się późną wiosną i latem, kiedy masowo korzystamy z basenów, kąpielisk, plaż.
Zaludniły się baseny, plaże. Ten przyjemny sposób wypoczynku i rekreacji może być jednak groźny. W tych miejscach czeka na nas grzybica.

A grzybica przenosi się bardzo szybko i bardzo łatwo. Jej zarodniki są niemal wszędzie: na dywanach, wykładzinach, w sierści zwierząt, w meblach, a także w glebie, piasku i wolnostojącej wodzie. Dlatego najwięcej grzybic pojawia się właśnie późną wiosną i latem, kiedy masowo korzystamy z basenów, kąpielisk, plaż, kiedy podczas wakacyjnych wyjazdów mieszkamy w wynajmowanych pokojach, hotelach, apartamentach.

Lubią wodę i ciepło

Aby zarodniki grzybów mogły się rozwijać, muszą mieć przede wszystkim ciepło i mokro stąd choroba najczęściej pojawia się wraz z wiosną. Na zarażenie najbardziej podatne są osoby korzystające z publicznych saun, pryszniców, odwiedzające baseny, ośrodki sportowe, często korzystające z plaż, lubiące kąpiele w stawach, jeziorach, zalewach. Kolejna grupa, to ludzie, którzy lubią chodzić bosą nogą po hotelowych dywanach i noszą ciężkie, sznurowane, opinające kostkę buty. Ponadto wszyscy, którzy w związku z wykonywana pracą silnie się pocą i mają do czynienia z wolnostojącą wodą, np. żołnierze, policjanci, murarze, pracownicy kopalń, hut.

Oglądaj swoje stopy

Objawy grzybicy są dość charakterystyczne, choć jej stuprocentowe potwierdzenie wymaga przeprowadzenia badań mykologicznych. Zaatakowany grzybicą naskórek staje się pomarszczony i wilgotny. W tych miejscach tworzą się pęcherzyki i podłużne rowki. Zmiany łuszczą się, rozszerzają i zaogniają, czasami może z nich wypływać ropa. Z czasem nie leczona grzybica atakuje paznokcie stóp (może także rąk). Zaczyna się od przebarwienia bocznej części płytki paznokcia na mętny, biały, żółty lub czarny kolor. Następnie płytka zaczyna grubieć, unosić się, a zmiana zabarwienia obejmuje cały paznokieć, który boli przy najmniejszym ucisku. Dochodzi do sytuacji, kiedy trudno jest chodzić, gdyż nawet najwygodniejsze buty urażają chore palce. Nie można też wykonywać najprostszych czynności domowych.
Nie poddawaj się bez walki

Zawsze lepiej jest zapobiegać chorobie, nie dopuścić do zarażenia się. W tym celu paznokcie należy regularnie i równo obcinać własnymi (!) nożyczkami. Później użyć pilnika. Uwaga, nożyczek, pilnika, cążek nie wolno pożyczać nawet najbliższym. Na basenie, w przebieralni, pod publicznym prysznicem zawsze chodzić w klapkach. Po każdej kąpieli dokładnie wycierać stopy, zwłaszcza w przestrzeniach między palcami stóp. Najlepiej nosić przewiewne obuwie wykonane z naturalnych materiałów. Grzybica najbardziej "lubi" popularne wśród młodzieży Martensy. Codziennie zmieniać skarpety, używać wyłącznie bawełnianych

Schorzenie rodzinne

Na grzybicę stóp pięćdziesiąt procent Polaków cierpi, a dwadzieścia procent ma grzybicę paznokci. A mimo to nie zwracamy na to schorzenie wielkiej uwagi. Jesteśmy przekonani, że to "jakieś uczulenie, które samo przejdzie". Nie idziemy do lekarza, nie stosujemy żadnej terapii i tym sposobem nie tylko sami chorujemy, ale nieświadomie zarażamy innych. Mało tego, nie zdajemy sobie sprawy, że nie leczona może doprowadzić nie tylko do ciężkiej deformacji stóp czy paznokci, łysienia, ale także do powstawania innych schorzeń, na przykład alergii. Jest też - i o tym trzeba pamiętać przede wszystkim - schorzeniem rodzinnym. Dlatego, jeżeli zmiany skórne pojawią się u jednej osoby, to zbadać się powinni wszyscy najbliżsi. Inaczej może dojść do sytuacji, że terapii podda się mąż, a choroba podstępnie rozwinie się u żony, córki, syna, babci i to oni będą zarażać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie