W Kędzierzynie-Koźlu otwarto nowoczesną pracownię rentgenowską. Kosztowała 1,2 miliona złotych

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Urządzenie znajduje się w przychodni przy ulicy Harcerskiej. Jest w pełni zintegrowane ze szpitalnym systemem informacji medycznej, co dla pacjentów oznacza jeszcze szybszą i bardziej kompleksową diagnostykę.

– Urządzenie to nie tylko lepszy obraz, ale również mniejsze naświetlenie. W przyszłości chciałbym sukcesywnie wraz z dyrektorem szpitala inwestować w wymianę sprzętu. Skuteczne leczenie, to stojąca na wysokim poziomie diagnostyka. Czekam na nowe fundusze unijne i programy rządowe - powiedział Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Nowe urządzenia trafiły do Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej przy ul. Harcerskiej 11 w Kędzierzynie-Koźlu. Należąca do szpitala powiatowego pracownia została nowocześnie wyposażona, a na jej środku stanął wysokiej klasy rentgen. Całość kosztowała 1 mln 200 tys. zł, a środki przekazała Unia Europejska.

- Istotną funkcją aparatu jest możliwość wykonywania serii zdjęć, które później po obróbce cyfrowej dają jedną całość. Ten aparat wykonuje badania bardzo wysokiej jakości, mógłby stać w każdym kraju Unii Europejskiej. Jako szef tej pracowni bardzo się cieszę, że oddajemy do użytku tak wysokiej klasy sprzęt – zaznaczył dr n. med. Piotr Wojtek.

Urządzenie jest w pełni zintegrowane ze szpitalnym systemem informacji medycznej, co dla pacjentów oznacza jeszcze szybszą i bardziej kompleksową diagnostykę.

Radny samorządu województwa opolskiego Robert Węgrzyn zauważa, że nowy rentgen będzie wpływał na szybka diagnostykę.

– Bardzo dobrze dzieje się, że stare urządzenia są wymieniane, a jeżeli dochodzi do nowych zakupów, są to najnowocześniejsze urządzenia – podkreśla.

Szpital mógł liczyć na dofinansowanie, ponieważ w czasie pandemii placówka funkcjonowała jako "covidowa" i brała na siebie duży ciężar walki z negatywnymi skutkami pandemii.

– Szpital w Kędzierzynie-Koźlu został wyznaczony na szpital covidowy. Wtedy kadra medyczna wyspecjalizowała się w pomocy pacjentom w najpoważniejszym stanie. Zdecydowaliśmy się na większe wydatki dla szpitali i nowe programy unijne. Przygotowaliśmy również program unijny, który objął 25 podmiotów i stacji epidemiologicznych, a ponad 16 milionów 800 tysięcy złotych trafiło do Kędzierzyna-Koźla. Te pieniądze, to element walki z pandemią – mówi marszałek województwa Andrzej Buła. Do tej pory udało się m.in. kupić mammograf, stół operacyjny, lampę operacyjną, przeprowadzić prace budowlane czy kupić środki ochrony osobistej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska