W Kędzierzynie-Koźlu otwarto pierwsze w mieście i powiecie hospicjum

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Hospicjum św. Anny otwarto w Kędzierzynie-Koźlu. Budowa placówki prowadzonej przez Caritas Diecezji Opolskiej kosztowała 7,2 mln zł.

Nowoczesny budynek znajduje się przy ulicy Szymanowskiego. Pensjonariusze mają do dyspozycji klimatyzowane cztery pokoje 2-osobowe, trzy pokoje 1-osobowe oraz część dzienną wraz z salą rehabilitacji. Obiekt pozbawiony jest barier architektonicznych. W każdym pokoju jest dostęp m.in. do tlenu i niezbędnego sprzętu medycznego. Pacjenci mają codzienny kontakt z pielęgniarką i lekarzem.

Docelowo hospicjum przeznaczone jest na 22 pacjentów, na razie kontrakt obejmuje 10 miejsc.

Budynek został oddany technicznie do użytku już pod koniec 2019 roku. Plany związane z przyjęciem pierwszych pacjentów pokrzyżowała jednak pandemia, a obiekt przeznaczono na izolatorium dla osób zarażonych koronawirusem.

- Hospicjum zostało zbudowane dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego i Unii Europejskiej - podkreśla radny województwa opolskiego Robert Węgrzyn. - To miejsce bardzo wyczekiwane w naszym mieście.

- Decyzja o powstaniu hospicjum była jedną z pierwszych, jakie podjęłam po objęciu stanowiska. Zobowiązałam się do tego po spotkaniu z radą seniorów - mówi Sabina Nowosielska prezydent Kędzierzyna-Koźla.

- Ta inwestycja to odpowiedź na głos mieszkańców. Będzie wsparciem także dla rodzin, które na co dzień mierzą się z problemami związanymi z opieką nad osobami ciężko chorymi - dodaje marszałek Andrzej Buła.

Całkowity koszt obiektu to 7,2 mln złotych, z czego 4,7 mln stanowi unijna dotacja przekazana przez samorząd województwa opolskiego. Caritas Diecezji Opolskiej otrzymał dodatkowo 290 tysięcy złotych z Brukseli na wyposażenie.

Do tej pory hospicjum brakowało nie tylko w mieście, ale w całym powiecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska