W Kędzierzynie-Koźlu powstał program "Bezpieczne przedszkole". Teraz wdrażany w całym kraju

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Policjanci i strażacy pomagają maluchom zrozumieć jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia.
Policjanci i strażacy pomagają maluchom zrozumieć jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia. UMK-Koźle
W Kędzierzynie-Koźlu stworzono unikalny program edukacyjny "Bezpieczne przedszkole". Korzysta z niego cała Polska.

Pani Monika, mama 5-letniego Adasia już nauczyła syna jak postępować w trudnych i niespodziewanych sytuacjach. Nie można przecież wykluczyć, że zabłądzi podczas zabawy na świeżym powietrzu, albo będąca z nim na spacerze mama zasłabnie.

- Chłopak wie, że ma wtedy zaczepić pana policjanta, albo wejść do jakiegoś sklepu, przedstawić się i powiedzieć co się stało - opowiada pani Monika.

O tym jak trzeba sobie radzić w trudnych sytuacjach opowiadają już też wychowawcy w siedmiu przedszkolach na terenie Kędzierzyna-Koźla, kilkudziesięciu na Opolszczyźnie i ponad pół tysiącu takich placówek w całej Polsce. To właśnie w Kędzierzynie-Koźlu stworzono pilotażowy program „Bezpieczne przedszkole”, który jest teraz wdrażany w kraju. W Zespole Szkół Miejskich nr 4 odbyło się niedawno spotkanie integracyjne placówek, które się w niego zaangażowały.

- Widzicie, że coś złego się stało z mamusią, a nie macie telefonu. Co robicie? - pytali wychowawcy. – Idziemy do cioci! - odpowiadały dzieci.

– A co powiesz, gdyby ktoś obcy częstował cię twoim ulubionym cukierkiem? - dopytywali dorośli. – Dziękuję, nie chcę - znów rezolutnie odpowiadały dzieci.

Wiedzą, że leków samemu się nie bierze
Dzieci uczy się także podstaw zdrowego żywienia, uczula na niespożywanie lekarstw, rozpoznawania bezpiecznych miejsc do zabawy i wielu innych postaw.
- Programowi patronuje rzecznik praw dziecka - podkreśla Jarosław Jurkowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kędzierzynie-Koźlu
Przedstawiciele przedszkoli wystartowali także w konkursie z wiedzy o bezpieczeństwie. Dzieciaki pokazały, że przeprowadzane z nimi w przedszkolach zajęcia nie pozostały bez echa. Wiedzą, kogo wzywać na pomoc, na jakie numery dzwonić, jakie informacje podać ratownikom, jaką pozycję przyjąć wobec obcego psa.

Realizacja całego programu ma potrwać trzy lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska