W Kędzierzynie-Koźlu powstanie ośrodek dla chorych na alzheimera

fot. Archiwum
fot. Archiwum
Udostępnij:
Wszelkie dokumenty są już gotowe i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, placówka zacznie działać w 2010 roku.

Przyjęta przez radnych strategia rozwiązywania problemów społecznych na lata 2009-2015 zaowocuje wieloma nowymi pomysłami.

- Jednym z nich będzie utworzenie w mieście ośrodka wsparcia dla chorych na alzheimera - informuje Teresa Koczubik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. - Na taki ośrodek czeka wiele osób, których krewni są dotknięci tą chorobą.

Wszelkie dokumenty są już gotowe i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, placówka zacznie działać w 2010 roku.

Niebawem może się też zwiększyć zakres opieki udzielanej przez MOPS osobom starszym i zniedołężniałym.Do tej pory pracownicy opiekowali się nimi od poniedziałku do piątku. Obecnie 26 opiekunek MOPS-u zajmuje się ok. 200 podopiecznymi.

- W strategii znalazł się zapis o opiece także w weekendy. Będziemy musieli zatrudnić dodatkowy personel, ale mam nadzieję, że pieniądze na to się znajdą i opieka weekendowa zacznie działać już za kilka miesięcy - mówi Teresa Koczubik.

Ponadto w strategii zapisano m.in. współpracę z partnerami spoza gminy Kędzierzyn-Koźle, w tym zagranicznymi, a to może zwiększyć szansę na zdobycie unijnych pieniędzy na pomoc społeczną.

Wideo

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
kinga
Hospicjum jest dla terminalnie chorych , chorzy na alzheimera do nich nie należą poniwaz mozna z tą chorobą żyć wiele lat. Dlatego lekarze po zdiagnozowaniu wypisują ich do domu pod opiekę rodziny i gminy. Opieka nad takim chorym jest szczególnie trudna i uciążliwa. Waloryzacją zasiłków zajmuje się sejm i rząd.

Ludzie z alzeimerem na pewno nie mają w życiu łatwo a ich rodzina dopiero nie ma lekko. Dlatego myśle że dobrze ze powstanie taki ośrodek. Nie wiem czy jest w okolicy jakiś?
m
moni
Szczytny cel
G
Gość
niemedialny temat dla Teresy by się tym zająć

Niemedialne tematy są wyzwaniem dla prawdziwych fachowców, a nie dla tych, co " płyną "na fali partyjnej lojalności.
Partia to:
Zawsze= z nurtem,
zawsze= na fali,
zawsze= dryfując,
zawsze= do celu,
zawsze= do władzy.
G
Gość
niemedialny temat dla Teresy by się tym zająć
G
Gość
Jak to miło, że ktoś odkurzył ten temat. Mamy rok 2011 ( z górki) a szumnie zapowiadanego domu opieki dla chorych na alzheimera- nie ma. MOPS nie prowadzi też reklamowanych wcześniej spotkań integracyjno- wspierających, dla rodzin chorych umierających na choroby nowotworowe. Nie są prowadzone spotkania edukacyjno- integracyjno- terapeutyczne dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, które też miały być- a nie ma. Z miasta wyeksmitowano bezdomnych, którymi też należy się troskliwie zaopiekować, jak mówi Ustawa. MOPS nie prowadzi efektywnych działań i edukacji.............ale zabawy i harce wszelakie są- dla zdrowych, sytych i dość bogatych. Ci, którzy z tej instytucji są niezadowoleni, to błądzą po salach sądowych i czasem prasa ma z tego jakiś " ogórkowy" temat.
J
Janik
Polecam odzież 4Care skierowaną do opiekunów osób chorych na Alzheimera. Odzież ułatwia pielęgnacje oraz ogranicza dostęp do pieluchy pacjenta. www.4care.com.pl
n
nie-hipokryzja
Dzisiaj jest Dzień Chorego na Alzheimera. Co opiekuńcza Opieka socjalna przygotowała chorym z okazji ich święta?
z
zezowate oko
W dniu 15.09.2009 o 23:15, Gość napisał:

Ośrodek wsparcia będzie ośrodkiem pomocy społecznej. To takie proste !


Ile i kto za to wszystko zapłaci? Precyzyjnie proszę. cały biznesplan.
g
gupi
Lora pisze" Prezydentowi kędzierzyna należą się uznania za ten pomysł " ...no i wszystko jasne. Władza wszystko może zrealizować nawet gdy jest to stawianie drogich kibelków w lesie i inne inwestycje delikatnie mówiąc ..kontrowersyjne.
l
lora
art. 51 ustawy o pomocy społecznej mówi o ośrodkach dziennego wsparcia! Taki ośrodek jest o wiele tańszy w utrzymaniu od hospicjum i domu pomocy społecznej, z tego co wiem byłby jedyny na opolszczyźnie, uważam że to dobry kierunek działania. Prezydentowi kędzierzyna należą się uznania za ten pomysł i za pomysł budowy hospicjum- tez jest o tym w strategii! A pan gdula niech lepiej rozezna na ten temat bo po waszych wpisach( w większości) widać, że nie macie pojęcia o czym piszecie
m
mag
Hospicjum jest dla terminalnie chorych , chorzy na alzheimera do nich nie należą poniwaz mozna z tą chorobą żyć wiele lat. Dlatego lekarze po zdiagnozowaniu wypisują ich do domu pod opiekę rodziny i gminy. Opieka nad takim chorym jest szczególnie trudna i uciążliwa. Waloryzacją zasiłków zajmuje się sejm i rząd.
G
Gość
Ośrodek wsparcia będzie ośrodkiem pomocy społecznej. To takie proste !
z
zezowate oko
W dniu 14.09.2009 o 20:14, Gość napisał:

~Zdrowy rozsądek~ i ~bystre oko~ Zanim napiszecie kolejne głupstwo, przeczytajcie najpierw Ustawę o pomocy społecznej, a szczególnie jej art. 54!!! ...


Domy pomocy społecznej

Art. 54. 1. Osobie wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych, przysługuje prawo do umieszczenia w domu pomocy społecznej.
2. Osobę, o której mowa w ust. 1, kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej, po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej.
3. Osoba wymagająca wzmożonej opieki medycznej kierowana jest przez starostę do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub placówki pielęgnacyjno-opiekuńczej.
4. W przypadku gdy osoba bezwzględnie wymagająca pomocy lub jej przedstawiciel ustawowy nie wyrażają zgody na umieszczenie w domu pomocy społecznej lub po umieszczeniu wycofają swoją zgodę, ośrodek pomocy społecznej lub dom pomocy społecznej są obowiązane do zawiadomienia o tym właściwego sądu, a jeżeli osoba taka nie ma przedstawiciela ustawowego lub opiekuna - prokuratora.
NIE WIDZĘ ZWIĄZKU TEGO PRZEPISU PRAWNEGO Z TEMATEM.
P
Pum
W dniu 14.09.2009 o 21:21, luna napisał:

Redaktor Gdula każdą dobrą inicjatywę przedstawi w koślawym zwierciadle. Szkoda, wielka szkoda. ...


Przy MOPS-ch na terenie kraju powstają takie ośrodki wsparcia. Wystarczy kliknąć w internecie. Widać w tej wypowiedzi całą magię internetu. To prawda, że ludzie mają różne cenne inicjatywy i je realizują a u nas?.... U nas zmniejsza się zasiłki, a gdzie indziej się rewaloryzuje je,
u nas zmniejsza się ilość dożywianych dzieci i............biedną rodzinę Grzybowskich straszy odebraniem dzieci do Domu Dziecka. Ot.co!
Y
YYYVYYY
Mój znajomy jest dotknięty tą chorobą i od ponad roku nie ma z nim żadnego logicznego kontaktu.Nie mówi, nie jest zdolny do samoobsługi. Przychodzi opiekunka z mops rano i wykonuje podstawowe czynności pielęgnacyjne. Pozostawia tego chorego np. w pozycji siedzącej i tak ten człowiek siedzi wiele godzin, bo samodzielnie nie może zmienić pozycji ciała, do popołudnia gdy przyjdzie córka ,mieszkająca osobno z małymi dziećmi. Poprzednio chory był bardzo agresywny, szarpał, chciał bić osobę podającą mu leki lub chcącą zmienić mu pampersa.Bardziej drastyczne rzeczy znają ci, którzy mają kontakt z takim chorym pozbawionym świadomości. HOSPICJUM! TYLKO HOSPICJUM może zmienić los tych chorych i ich rodzin. Opieka będzie całodobowa a przy hospicjum mogą być kluby i świetlice zajmujące się tematami pozamedycznymi. Redaktora nto nie atakujcie, bo dobrze myśli.
Dodaj ogłoszenie