W Kędzierzynie-Koźlu powstanie wydział zamiejscowy Politechniki Opolskiej

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Rektor Politechniki Opolskiej - Marek Tukiendorf od kilku miesięcy prowadził rozmowy z Sabiną Nowosielską, prezydentem Kędzierzyna-Koźla w kwestii utworzenia zamiejscowego oddziału. Na zdjęciu Marek Tukiendorf i Sabina Nowosielska.
Rektor Politechniki Opolskiej - Marek Tukiendorf od kilku miesięcy prowadził rozmowy z Sabiną Nowosielską, prezydentem Kędzierzyna-Koźla w kwestii utworzenia zamiejscowego oddziału. Na zdjęciu Marek Tukiendorf i Sabina Nowosielska. archiwum uczelni [O]
Lada dzień uczelnia złoży stosowny wniosek do ministra szkolnictwa wyższego o utworzenie Wydziału Inżynierii Systemów Technicznych.

O tym, kogo Politechnika Opolska powinna kształcić w Kędzierzynie-Koźlu, dyskutowano już od kilku miesięcy. Ostatecznie senat uczelni zdecydował, że będzie to Wydział Inżynierii Systemów Technicznych z takimi kierunkami jak przemysłowe technologie informatyczne i systemy biotechniczne. Docelowo w Kędzierzynie-Koźlu miałoby się kształcić nawet kilkuset studentów.

Dyskusja o tym, jakie kierunki wybrać, była kluczowa. O sprawie dyskutowali m.in. reprezentanci miejscowego biznesu. Przedstawiciele firmy Famet i stoczni Damen Shipyard Polska postulowali uruchomienie wydziału mechanicznego, związanego z budową maszyn. Z kolei firmy chemiczne chciały stawiać właśnie na tę branżę. Według rozeznania uczelni wybrane ostatecznie przez PO kierunki dają największe szanse na pracę po studiach.

- Politechnika przygotowuje teraz wniosek do ministra nauki i szkolnictwa wyższego o wyrażenie zgody na powołanie wydziału zamiejscowego w Kędzierzynie-Koźlu. Podczas posiedzenia Rady Gospodarczej Miasta rektor PO prof. Marek Tukiendorf nie krył, że pomysł spotkał się z akceptacją w ministerstwie - podkreśla Jarosław Jurkowski, rzecznik prezydenta Kędzierzyna-Koźla.

To właśnie władze gminy namawiały uczelnię do takiego kroku. Przygotowały nawet siedzibę wydziału. To położony na osiedlu Pogorzelec budynek byłej podstawówki nr 14. Jest oddalony zaledwie kilkaset metrów od dworca PKP, zapewniając łatwy dojazd studentom i pracownikom akademickim. Niewykluczone, że wydział uda się uruchomić już od października tego roku.

Przy Politechnice Opolskiej działa Centrum Współpracy Polska-Chiny - Instytut Konfucjusza. Jego władze także myślą o utworzeniu kędzierzyńskiej filii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska