Targi nto - nowe

W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczęły się Wojewódzkie Dni Kultury Kresowej. Wśród gości marszałek Sejmu Elżbieta Witek

Tomasz Kapica
Dni Kultury Kresowej rozpoczęły się dziś o godzinie 10 mszą świętą w kościele św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, następnie uczestnicy tradycyjnie przemaszerowali pod tablicę upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Kresach, gdzie odbyły się uroczystości.
Dni Kultury Kresowej rozpoczęły się dziś o godzinie 10 mszą świętą w kościele św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej, następnie uczestnicy tradycyjnie przemaszerowali pod tablicę upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Kresach, gdzie odbyły się uroczystości. Tom
Kresowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele p.w. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Po niej złożono kwiaty pod tablicą ku czci ofiar ludobójstwa na Wołyniu. W niedzielę będą występy artystyczne, a w poniedziałek piknik kresowy.

Tegoroczne Dni Kultury Kresowej miały bardzo uroczysty charakter. Udział w nich, poza opolskimi parlamentarzystami i samorządowcami, wzięli także marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który od lat reprezentuje głos Kresowian.

Ks. Isakowicz-Zaleski w kazaniu wskazywał na to, że państwo ukraińskie wciąż nie odcięło się od zbrodni ludobójstwa na Kresach Wschodnich, a oprawcom Polaków nadal stawiane są pomniki.

Po mszy delegacje polityków, samorządowców, organizacji patriotycznych i służb mundurowych złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary ludobójstwa na Kresach, która znajduje się przy szkole podstawowej nr 12 w Kędzierzynie-Koźlu.

Prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich Witold Listowski zwracał uwagę na fakt, że przed laty Senat RP podjął uchwałę w której podkreślił, że będąca odpowiedzią na ludobójstwo akcja "Wisła" była rzekomo niehumanitarna i wyrządziła wiele krzywd.

- Od lat walczymy o zmianę tej uchwały. Akcja "Wisła" w rzeczywistości zakończyła ludobójstwo na wschodzie - mówił Witold Listowski.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek mówiła o ogromie tragedii jakie przeżyli Polacy w czasie Rzezi Wołyńskiej. - Oprawcom chodziło o to, aby Polacy byli zaskoczeni, bezbronni, bez szans - podkreślała marszałek Sejmu.

Pełnomocnik PiS na Opolszczyźnie Violetta Porowska odczytała list Jarosława Kaczyńskiego do Kresowian, a wojewoda Sławomir Kłosowski skierowany do tego środowiska list premiera Mateusza Morawieckiego.

Ciąg dalszy uroczystości będzie miał miejsce w niedzielę (11 lipca) o godz. 15.30 w hali sportowej „Śródmieście” przy alei Jana Pawła II w Kędzierzynie, gdzie odbędą się występy artystyczne zespołów propagujących tematykę kresową z Ukrainy i Małopolski.

Wystąpi m.in. Jaga Wrońska z Krakowa, zespół młodzieżowy Perła z Doliny, Wojciech Habela z Krakowa i bart kresowy Andrzej Szczepański z Częstochowy.

Z kolei w poniedziałek (12 lipca) od godz. 16:00 na przystani „Szkwał” w Koźlu dobędzie się Piknik Kresowy nad Odrą. W programie wspólne śpiewanie, wystąpienia gości, konkursy z nagrodami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Galaktyczny Lewy - również na kadrze?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska