W Kluczborku czytali "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Wśród lektorów włodarze, dyrektorzy, seniorzy i uczniowie

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W Kluczborku 11. edycja Narodowego Czytania została zainaugurowana w piątek 2 września. Lektorów było czternaścioro i duże grono słuchaczy.

Tegoroczna akcja Narodowego Czytania miała w Kluczborku formułę plenerową i odbyła się w rynku. Jej organizatorami byli Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna oraz Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji Pedagogiczna Biblioteka Filia w Kluczborku.

- Ponieważ nasze siedziby mieszczą się w tym samym budynku przy ulicy Miarki, dlatego współpracujemy również podczas tego przedsięwzięcia - mówi Zuzanna Gruszczyńska, instruktorka w MiGBP. - Zaś Narodowe Czytanie organizujemy od początku, czyli już jedenasty raz. Podeszliśmy do zadania ambitnie i od razu postanowiliśmy, że przeczytamy cały tomik tegorocznej lektury, którą są "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Każdy uczestnik mógł wybrać sobie balladę do przeczytania.

- Ze względu na publiczny charakter wystąpienia i związany z tym stres, a także trudny język i wierszowaną formą, największe wzięcie miały utwory krótkie - informuje Zuzanna Gruszczyńska. - Ale były też osoby, które od razu wiedziały, jaki wiersz chcą zaprezentować, bo wybierały swoje ulubione.

Nim czytanie się rozpoczęło Ewa Dolata-Makuch, kierownik Pedagogicznej Biblioteki w Kluczborku, przeczytała list skierowany do uczestników akcji przez prezydenta Andrzeja Dudę, a także wprowadziła uczestników w tematykę "Ballad i romansów".

Wśród lektorów znaleźli się m.in. wiceburmistrz Kluczborka Roman Kamiński, który zaprezentował "Romantyczność", starosta Mirosław Birecki ("Pierwiosnek"), major Tomasz Iwaniuk, dyrektor Zakładu Karnego ("Świteź"), Sylwia Socha-Polak ze Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość", aktor i reżyser Michał Szachnowski, mieszkańcy Stobrawskiego Centrum Seniora i młodzież z Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Licealno-Technicznych.

Balladę "Do przyjaciół" przeczytała Izabella Gomułkiewicz, dyrektor Muzeum im. Jana Dzierżona.

- W akcji biorę udział po raz drugi i uważam, że jest to świetny sposób na propagowanie czytelnictwa - zauważa Izabella Gomułkiewicz. - Nie jestem wielką miłośniczką poezji, ale staram się ją odczarowywać.

Dominika Nazarkiewicz w Narodowym Czytaniu wzięła udział już po raz trzeci.

- Wybrałam balladę "Pani Twardowska", bo bardzo ją lubię i znam na pamięć, dlatego nie czytałam, a recytowałam - mówi Dominika Nazarkiewicz.

Rekordzistką, jeśli chodzi o liczbę zaliczonych edycji Narodowego Czytania, jest Beata Wietecha-Gwozdecka z MiGBP w Kluczborku.

- Brałam udział w każdej edycji, a kiedy dowiedziałam się, że tym razem czytane będą "Ballady i romanse", zarezerwowałam sobie mój ulubiony utwór, czyli "Lilije". Urzeka mnie w nim ludowa sprawiedliwość - tłumaczy Beata Wietecha-Gwozdecka. - Natomiast gdybym miała wybierać lektury na kolejne edycje, zaproponowałabym wiersze Norwida albo "Dolinę Issy" Czesława Miłosza.

Organizatorów wsparli: Centrum Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Miejski Zarząd Obiektów-Komunalnych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska