Nasza Loteria

W Kluczborku otwarto zakład pracy dla niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej w Kluczborku
Otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej w Kluczborku Mirosław Dragon
W Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kluczborku pracę znalazło 30 osób niepełnosprawnych. To jedna z pięciu takich firm dla niepełnosprawnych pracowników na Opolszczyźnie.

- Zawsze chciałem mieć pracę i dopiąłem swojego! - cieszy się Piotr Sokołowski z Olesna, który jest jednym z 30 niepełnosprawnych pracowników Zakładu Aktywności Zawodowej w Kluczborku.

- Marzyliśmy o tym ZAZ-ie od kilku lat. Skoro mówimy, że osoby niepełnosprawne powinny się uczyć samodzielności, to musimy dać na to szansę, dać im pracę - mówi Małgorzata Kwiring-Pondel, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja”, która utworzyło zakład pracy dla niepełnosprawnych w Kluczborku.

- W tym miejscu pracę dostosowujemy do pracownika, podczas gdy na otwartym rynku pracy jest odwrotnie: to pracownik musi dostosować się do miejsca pracy - dodaje Małgorzata Kwiring-Pondel. - Bo trzeba pamiętać, że ZAZ to zakład pracy dla osób ze znacznym i umiarkowaniem stopniem niepełnoprawności.

Siedziba firmy dla osób niepełnosprawnych mieści się na terenie dawnej Fampry w centrum Kluczborka. Kiedyś były tam stare hale poprzemysłowe. Większość z nich wyburzono, a dwie najlepiej zachowane przebudowano na ZAZ, świetlicę socjoterapeutyczną i kawiarnię kinową.

- Ze starych hal fabrycznych zrobiliśmy Centrum Kluczborska Bajka - mówi burmistrz Jarosław Kielar. - Inwestycja kosztowała 12 milionów zł, z czego 6,8 mln stanowiła dotacja z Unii Europejskiej. Teren ten przejęliśmy w 2007 roku za zaległości podatkowe. Cieszę się, że udało się zrobić tutaj Zakład Aktywności Zawodowej. To najlepsza rzecz dla osób niepełnosprawnych, bo praca daje możliwość rozwoju, możliwość godnego życia.

ZAZ w Kluczborku rozpoczął swój rozruch już na koniec 2019 roku. Dzisiaj działa już jak prawdziwa firma. Zatrudnia w sumie 38 osób (w tym 30 niepełnosprawnych) i jest podwykonawcą dla dużych firm: Siegenia Aubi i Bemet.

Niepełnosprawni pracownicy robią zespolone obejmy z uszczelką do samochodów (dla Bemetu) oraz okucia do okien (dla Siegenii Aubi).

- Zachęcamy kolejne formy do dawania nam zleceń - mówi Małgorzata Kwiring-Pondel. - Nasi niepełnosprawni pracownicy mogą m.in. wykonywać proste prace montażowe i demontażowe, pakować produkty, tworzyć rękodzieło, przyjmować zlecenia krawieckie, pielęgnować tereny zielone, utrzymywać czystość w budynkach itd.

Na Opolszczyźnie jest w sumie 5 Zakładów Aktywności Zawodowej: w Opolu, Lewicach, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie i Kluczborku. Łącznie pracuje w nich 220 osób niepełnosprawnych.

- Wkrótce powstanie 13 nowych miejsc pracy - zapowiada marszałek opolski Andrzej Buła. - Cieszę się, że w Kluczborku ZAZ powstał w miejscu, którego wyremontowano w ramach unijnej rewitalizacji miasta. To jest właśnie istota rewitalizacji: nie tylko remont budynku, ale że w tym budynku prowadzona jest działalność.

Zobacz budynek dawnej Fampry przed i po remoncie (przesuń suwakiem na zdjęciu):

Niepełnosprawni z Kluczborka dostali 2 nowe auta. Będą nimi dojeżdżać do pracy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska