W Kluczborku trwa zbiórka internetowa na mural dziękujący za walkę z koronawirusem [WIZUALIZACJA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Na mural brakuje jeszcze tylko tysiąc złotych. Jego autorem będzie Petion, kluczborski artysta streetartowy, którego malowidła ścienne stały się już znakiem charakterystycznym Kluczborka. W całym mieście jest ich już 15 i planowane są kolejne!

- To ma być mural w podziękowaniu dla osób, które stanęły na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem - zapowiada Mateusz Dybka, pomysłodawca i organizator zbiórki. - Autorem muralu będzie Petion, kluczborski artysta, którego prace zdobią niejedną ścianę w Kluczborku.

Petion to Przemysław Szyporta, artysta streetartowy, mieszkający w Kluczborku. Jego kolejne malowidła sprawiają, że od kilku lat Kluczbork staje się miastem murali!

Nowy mural ma przedstawiać osoby, które stoją w pierwszym szeregu walki z pandemią koronawirusa: od medyków do harcerzy, którzy robią zakupy starszym osobom, które są w grupie szczególnego ryzyka.

Na malowidle będzie słowo „Dziękujemy”.
- Będzie też wymienione 10 zawodów i grup społecznych, które narażały swoje życie dla naszego bezpieczeństwa. Propozycje tych zawodów można jeszcze zgłaszać! - dodaje Mateusz Dybka. - Kiedy pozostawaliśmy w domach zgodnie z zaleceniem #zostańwdomu, niektóre grupy zawodowe, narażając swoje zdrowie, pełniły służbę na rzecz mieszkańców. Ten mural to podziękowanie dla nich.

- Zapraszam do wpłacania nawet po 5 czy 10 złotych. Wspólnie uzbieramy całą kwotę i Petion będzie mógł już działać! - apeluje Mateusz Dybka.

Jak pomóc

Wejdź na stronę internetową Zrzutki i wpłać swoją darowiznę na mural.

Już 71 osób wsparło akcję, dzięki czemu zebrano 2500 zł. Brakuje jeszcze tylko tysiąc złotych, żeby w Kluczborku powstał kolejny barwne malowidło na pobazgranej ścianie!

Mural ma powstać na pobazgranej ścianie garażu na osiedlu przy ul. Ossowskiego w Kluczborku.
Tak ma się zmienić ściana (przesuń suwakiem na zdjęciu):

Nowe malowidło ścienne powstanie tuż obok muralu patriotycznego, który Petion wykonał wraz z Kupsokiem w 2017 roku, a na który Mateusz Dybka również zorganizował zrzutkę internetową.

W tym roku w Kluczborku powstały już 3 nowe murale Petona: na garażu przy ul. Sybiraków (obok alei Wodnej), na garażu przy ul. Żeromskiego oraz w Ligocie Górnej, przy ścieżce rowerowej prowadzącej nad zalew kluczborski.

Co ważne, pierwsze murale powstały we współpracy z Młodzieżową Radą Miasta w Kluczborku w ramach akcji Hejt Stop. Graffiti miały pokrywać wulgarne napisy i rysunki. Smutnym paradoksem jest, że nieustaleni do dzisiaj wandale namalowali w ubiegłym roku na muralu z sową swastykę. Petion zamalował właśnie faszystowski symbol nowym malowidłem z niedźwiedziem.

- Marzy mi się cały ciąg murali wzdłuż alei Wodnej. Bo aleja jest odremontowana, ale wzdłuż są odrapane ściany garaży - mówi Petion.

- Cały czas mamy ochotę na kolejne murale w Kluczborku. Od dłuższego czasu planujemy malowidło ścienne w tunelu pomiędzy rynkiem a targowiskiem, pod dawnym budynkiem Herbapolu. Chcielibyśmy, aby powstał tam mural, który wszystkim będzie pozytywnie kojarzył się z Kluczborkiem - mówi radny Tomasz Michalak, opiekun Młodzieżowej Rady Miasta. - Jesteśmy w kontakcie z właścicielem tego budynku, który poprosił o koncepcję muralu.

Mural na ścianie garażu przy ul. Żeromskiego w Kluczborku - przed i po (przesuwaj suwak):

Zobacz, gdzie w Kluczborku są murale

Tak wygląda nowy mural przy ul. Krętej w Kluczborku. Widać go, jadąc ulicą Drzymały ze szpitala do kina Bajka

Londyn ma Banksy’ego, a Kluczbork Petiona. Zobacz murale [wi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska