W Konradowie odbyły się warsztaty teatralne dla harcerzy przygotowane przez Teatr Nie Teraz. Efekty pracy zaprezentowano w kościele

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
W Konradowie koło Głuchołaz odbyły się warsztaty teatralne dla młodzieży prowadzone przez artystów z Teatru Nie Teraz. Prezentacja finałowa miała miejsce w kościele pw. Chrystusa Króla w Konradowie
W Konradowie koło Głuchołaz odbyły się warsztaty teatralne dla młodzieży prowadzone przez artystów z Teatru Nie Teraz. Prezentacja finałowa miała miejsce w kościele pw. Chrystusa Króla w Konradowie Marcin Żukowski
Zrozumieć i pokazać innym sens cierpienia próbowali młodzi adepci teatru. W Konradowie pod Głuchołazami odbyły się warsztaty teatralne dla harcerzy. Efekt pracy zaprezentowano w miejscowym kościele. To nie pierwsza inicjatywa tego typu na południu Opolszczyzny.

Praca na scenie to nie jest łatwy chleb. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów teatralnych prowadzonych przez Teatr Nie Teraz z Maszkienic.

- Poznaliśmy, jak naprawdę ciężka jest praca aktora. Żeby móc pokazać dwudziestominutową scenę, trzeba wcześniej poświęcić bardzo dużo pracy – dzieliła się wrażeniami Waleria, harcerka ze Lwowa.

- Mimo, że jesteśmy harcerzami i harcerkami, i raczej nie mamy problemów z nawiązywaniem znajomości, to te warsztaty pokazały nam nową możliwość bliskości z drugim człowiekiem. Aktorzy muszą się bardzo dobrze znać, współpracować w różnych sferach, na różnych poziomach. To wszystko współgra ze sobą, jest istotne. Każdy element jest ważny na scenie – mówił po zakończeniu zajęć Jakub, harcerz z Opola.

Uczestnicy zajęć odkrywali sfery współdziałania wcześniej dla nich nieznane. Milena, harcerka z Głuchołaz, dodała, że na scenie bardzo ważne jest wzajemne zaufanie.

- Poza tym, że braliśmy udział w zajęciach teatralnych to również się zintegrowaliśmy. Mogliśmy poznać osoby z innych środowisk, ale też starych znajomych poznać z nowej strony – mówiła.

Motywem przewodnim zajęć było cierpienie i jego sens. Młodzi adepci teatru poznawali ten trudny temat z perspektywy katolickiej.

- Najważniejsze jest to, że spotkali się tutaj z czymś, czego na co dzień nie mają. Nawet nie dlatego nie mają, że tego nie ma, tylko dlatego, że to o czym mówię – a mówię o duchowości przede wszystkim – jest czymś, co uczyniono wstydliwym. Zepchnięto na któryś tam plan w aktywności współczesnego człowieka – wyjaśniał Tomasz Antoni Żak.

Podczas czterech dni pracy warsztatowej młodzi ludzie mieli okazję pracować również nad różnymi przydatnymi umiejętnościami panowania nad sobą.

- Warsztaty teatralne to była tylko nazwa, ale pod tym kryły się nie tylko zajęcia teatralne i aktorskie. Uczyliśmy się samokontroli, poznawaliśmy istotę sprawności fizycznej, budowaliśmy pewność siebie – tłumaczyła Milena.

W zajęciach uczestniczyli druhny i druhowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z Głuchołaz, Głubczyc, Opola i Kluczborka. Były tam również dwie harcerki ze Lwowa, zrzeszone w Harcerstwie Polskim na Ukrainie. Warsztaty odbyły się w terminie 24-27 listopada. Prezentacja finałowa miała miejsce w kościele pw. Chrystusa Króla w Konradowie.

To nie pierwsze takie wydarzenie na Opolszczyźnie.

W 2020 roku podobne warsztaty odbyły się w Opawicy koło Głubczyc, a rok temu – w Prudniku-Lesie. Wszystkie edycje ukończyło łącznie ponad 40 młodych ludzi z Opolszczyzny.

Inicjatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Opolski i podsudeckie środowisko ZHR. Tegoroczna edycja była dotowana przez Fundację Orlen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska