W kopalniach ceny węgla spadają, ale na składach wciąż jest drogo

Tomasz KapicaZaktualizowano 
Sześć lat temu węgiel na rynkach światowych był dwa razy droższy niż dziś.
Sześć lat temu węgiel na rynkach światowych był dwa razy droższy niż dziś. Dariusz Bloch
Tanieje opał na rynkach światowych, tyle że to nie przekłada się na nasze portfele.

Maria Jochimczyk ze Strzelec Opolskich na każdą zimę potrzebuje przeciętnie pięć ton węgla. Musi wystarczyć do ogrzania 200-metrowego domu. - W zeszłym roku wystarczyło bez problemu, bo zima była łagodna. Nie wiemy, jak będzie teraz - mówi mieszkanka Strzelec. Za jedną tonę zapłaciła w październiku 700 złotych. Tyle samo co przed rokiem i w 2013 roku. I to mocno dziwi panią Marię.

- Bo cały czas słyszymy w telewizji, że miliony ton węgla zalegają na hałdach, jego cena spada, dlatego nasze górnictwo przeżywa wielki kryzys - przypomina Opolanka. - To ja się pytam, dlaczego my wciąż płacimy za ten opał tyle pieniędzy?!

Sprawdziliśmy ceny w opolskich składach. Za tonę węgla w grubych kostkach trzeba zapłacić od 660 do 730 złotych. Na orzech, który zostawia po sobie mniej niż 7 procent popiołu, trzeba wydać 650 zł.

Dobrej jakości ekogroszek to wydatek prawie 800 złotych. Najtańsze są flot i miał, kosztują około 400 złotych.

- Owszem, cena na świecie wynosi obecnie około 50 dolarów, czyli mniej niż 200 złotych, ale dotyczy to węgla, który z powodu swojej niskiej jakości nie za bardzo nadaje się do palenia w domowych piecach - twierdzi Paweł Rams ze składu Rams w Kędzierzynie-Koźlu. - Węgiel dobrej jakości trzyma swoją cenę.

Za tonę węgla orzecha w kopalni Rydułtowy-Anna trzeba było wczoraj zapłacić 391 złotych. Tak zwany groszek kosztował tam 364 złote. Ale ten sam rodzaj opału w innej kopalni - Piast-Ziemowit Chwałowice - kosztował już odpowiednio 523 zł i 499 zł. A na składach przeciętnie był o 100 zł droższy.
- Nasze marże wcale nie są takie duże. Na rynku panuje spora konkurencja. Jeśli ktoś przesadzi z ceną, traci klientów - zapewnia Paweł Rams ze składu Rams w Kędzierzynie-Koźlu.

Różnica w cenach między kopalniami wynika z jakości węgla. Ten droższy jest bardziej kaloryczny. Najtańszy to muł i flot. Kosztuje po 200-300 złotych za tonę. Na świecie spadają ceny najgorszego węgla. Ten najlepszy trzyma cenę.

Ale o tym, że marże nie wszędzie są uczciwe, mówią sami górnicy.

- Mamy certyfikowanych dilerów Kompanii Węglowej, u których marża nie może przekroczyć 7 procent - wyjaśnia Bogusław Hutek, szef „Solidarności” w Kompanii Węglowej. - Ale reszta działa na zasadzie „wolnej amerykanki”. Mamy przykłady, że węgiel o kaloryczności 23-25 megadżuli na kilogram na bramie kopalni kosztuje 300 zł za tonę, a na Wybrzeżu już 1000 zł. Kto bierze te pieniądze? Oczywiście pośrednicy.
Związkowcy od dawna postulowali, by w Polsce powstały państwowe składy węgla, gdzie marże byłyby niezbyt duże. Na razie taka propozycja nie spotkała się z aprobatą rządu.

Palenie węglem jest nieekologiczne, ale wciąż najbardziej popularne. Od kilku dni na Opolszczyźnie przekroczony jest poziom stężenia pyłu zawieszonego pm10. Norma dla niego wynosi 50 mikrogramów na m3. Tymczasem we wtorek na stacji pomiarowej w Zdzieszowicach odczytano wartość 70 mikrogramów na metr, a w środę już prawie 100. Ale mieszkańcy nie chcą z tego opału rezygnować.

- Bo węgiel, chociaż relatywnie drogi, wciąż jest jednak najtańszym źródłem ciepła. Prawie dwa razy tańszym niż gaz, nie mówiąc o oleju opałowym - mówi Piotr Wiktorek z Kędzierzyna-Koźla, właściciel 100-metrowego domu ogrzewanego węglem.

Opolskie gminy nie mają też zbyt wielu argumentów, żeby przekonać mieszkańców do wymiany kotłów na bardziej ekologiczne.

- Chcielibyśmy, ale nie mamy pieniędzy na dofinansowanie takich inwestycji - mówi Szymon Kroczak, naczelnik wydziału ochrony środowiska UM w Prudniku.
Aż 25 proc. węgla, którym palimy w piecach, pochodzi z zagranicy

W ciągu ostatnich lat import węgla kamiennego na polski rynek, głównie z Rosji, znacząco wzrósł. W zeszłym roku sprowadzono stamtąd do Polski 15 milionów ton tego paliwa. Zazwyczaj jest on o około 20-30 procent tańszy. Protestuje przeciwko temu Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla. Napisała nawet specjalną petycję do premiera RP o wsparcie promocji polskiego węgla. Szacuje ona, że około 25% węgla opałowego, wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe w Polsce pochodzi z importu.

- To nieuczciwe, ponieważ my ponosimy rozmaite koszty klimatyczne jako członek Unii Europejskiej. Tymczasem rosyjski węgiel jest z nich zwolniony, dlatego może być tańszy od naszego - mówi Bogusław Hutek z Kompanii Węglowej.

polecane: 60 Sekund Biznesu: Niemcy najważniejszym partnerem handlowym.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 42

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Aleg

dlaczego tona węgla w kopalni kosztuje około 350 zł a na placu składowym 720 zł- otóż za sprawą pazernych pośredników: pierwsze to powstałe Holdingi i Kompanie węglowe a stworzyli je byli ( obecni ) starzy komuniści dyrektorzy polskich kopalń a więc najwięksi cwaniaczki i tam właśnie po raz kolejny drożeje węgiel o kolejne 250 zł na tonie więc każda tona wydobyta w kopalni musi przejść przez te ugrupowanie mafijne( holdingi,kompanie) by za friko podrożeć o 250 zł,następnie biorą przewożnicy no i właściciel składu opałowego on też musi zarobić no i tak mamy najdroższy " Polski?" węgiel na świecie 750 za tonę czyli 178 euro za tonę a cena światowa to 56 euro i BASTA?!!!!!!

I
Igma

Teoretycznie:

Spalanie 1m³ gazu    to    10 kWh
Żeby uzyskać taką ilość ciepła należy spalić 1,22 kg koksu

Cena 1m³ gazu          to 2,35 - 2,55 zł
Cena 1,22 kg koksu   to 1,22 zł

Sprawność kotła co na paliwa stałe to 75% ?
Spawność kotła co na gaz ziemny to 108%

Jeżeli się mylę to proszę o poprawienie.

 

T
TOM

Warto zobaczyc dlaczego mamy drogi węgiel. POLECAM

 

Wpisz na youtube:

Insider demaskator o przekrętach mafii węglowej na Śląsku

TO JEST POLSKA RZECZYWISTOŚĆ,

J
Josi
W dniu 07.11.2015 o 14:00, Ktoś napisał:

Następny znafca... Człowieku, możesz palić eko-groszkiem, nawet węglem(!), i nie będzie żadnego smrodu, dymu ani smogu jeśli robisz to prowidłowo i w prawidłowym piecu. Doczytaj, doucz się, a potem zabieraj głos. To ludzie są sobie winni, że nie uczą się, nie rozwijają i nie pogłębiają wiedzy. Bo mój dziadek tak robił, mój ojciec tak robił, to ja też tak będę robił. Tylko, że nawet technika palenia w piecu poszła do przodu! Mała podpowiedź: poczytaj sobie czym różni się spalnie dolne od górnego...


Chlopie nareszcie zrozumiałeś ze trzeba umieć i chcieć są alternatywy.
K
Ktoś
W dniu 07.11.2015 o 13:50, Josi napisał:

Uderz w stół i zawsze Ktoś sie odezwie zapraszam cię do mojej okolicy nie biednej jak na swojej posesji w masce gazowej będziesz chodzić i oczu nie otworzyszi to przez cały rok ci ludzie myślą tak prymitywnie jak ty lepiej kupić auto markowe i do kościoła jechać i wszyscy bedą widzieć ze oni zamożni w Polsce nie istniała nigdy ekologia tylko UE przez wytyczne wdraża ten program ekologiczny aby śmieci były spalane i szambo nikt nikomu pod okno nie wylewał rozumiesz to bo czasy sie bardzo zmieniły zauważyłeś to?

 

Następny znafca... Człowieku, możesz palić eko-groszkiem, nawet węglem(!), i nie będzie żadnego smrodu, dymu ani smogu jeśli robisz to prowidłowo i w prawidłowym piecu. Doczytaj, doucz się, a potem zabieraj głos. To ludzie są sobie winni, że nie uczą się, nie rozwijają i nie pogłębiają wiedzy. Bo mój dziadek tak robił, mój ojciec tak robił, to ja też tak będę robił. Tylko, że nawet technika palenia w piecu poszła do przodu! Mała podpowiedź: poczytaj sobie czym różni się spalnie dolne od górnego...

J
Josi
W dniu 07.11.2015 o 10:14, Ktoś napisał:

Czy ty rozumiesz problematykę ogrzewania czy jak większość oszołomów na forach powielasz bzdury? Ja coś nie coś wiem i jak słyszę takie gadanie, to mnie *** strzela. Po pierwsze, nie każdy dom jest oszczędny energetycznie. Ba, dopiero nowo budowane od powiedzmy 3 lat mają prawidłowo wykonane ocieplenia ścian, stropów i dachów. Wtedy owszem - gazowe ogrzewanie - według was czyste i sujosiper ach i och - wyjdzie w miarę tanio. Natomiast 85% starych domów po przejściu na ogrzewanie gazowe puści ich właścicieli z torbami! Jasne, że jakoś powietrza jest ważna, że ochrona środowiska jest ważna, ale ludzie, to nie jest takie wszystko proste. Ba, nawet konstrukcje domów nie pozwalają często, bez mocnej ingenerecji remontowej, na założenie takiego ogrzewania! Nie wspomnę o cenie za gaz i uzależnieniu nas od obcego surowca. Pamiętajcie, że polityka i nastroje gospodarcze ulegają cały czas zmianom a wy płacicie za gaz obcemu państwu a każdy chce zarabiać. Także na gazie... I nikt nie bawi się w przyjaźń i współczucie, że "tak wiemy, ten gaz jest za drogi dla was to może zmniejszymy jego cenę"...

Czy ty rozumiesz problematykę ogrzewania czy jak większość oszołomów na forach powielasz bzdury? Ja coś nie coś wiem i jak słyszę takie gadanie, to mnie *** strzela. Po pierwsze, nie każdy dom jest oszczędny energetycznie. Ba, dopiero nowo budowane od powiedzmy 3 lat mają prawidłowo wykonane ocieplenia ścian, stropów i dachów. Wtedy owszem - gazowe ogrzewanie - według was czyste i super ach i och - wyjdzie w miarę tanio. Natomiast 85% starych domów po przejściu na ogrzewanie gazowe puści ich właścicieli z torbami! Jasne, że jakoś powietrza jest ważna, że ochrona środowiska jest ważna, ale ludzie, to nie jest takie wszystko proste. Ba, nawet konstrukcje domów nie pozwalają często, bez mocnej ingenerecji remontowej, na założenie takiego ogrzewania! Nie wspomnę o cenie za gaz i uzależnieniu nas od obcego surowca. Pamiętajcie, że polityka i nastroje gospodarcze ulegają cały czas zmianom a wy płacicie za gaz obcemu państwu a każdy chce zarabiać. Także na gazie... I nikt nie bawi się w przyjaźń i współczucie, że "tak wiemy, ten gaz jest za drogi dla was to może zmniejszymy jego cenę"...


Uderz w stół i zawsze Ktoś sie odezwie zapraszam cię do mojej okolicy nie biednej jak na swojej posesji w masce gazowej będziesz chodzić i oczu nie otworzyszi to przez cały rok ci ludzie myślą tak prymitywnie jak ty lepiej kupić auto markowe i do kościoła jechać i wszyscy bedą widzieć ze oni zamożni w Polsce nie istniała nigdy ekologia tylko UE przez wytyczne wdraża ten program ekologiczny aby śmieci były spalane i szambo nikt nikomu pod okno nie wylewał rozumiesz to bo czasy sie bardzo zmieniły zauważyłeś to?
G
Gość
W dniu 06.11.2015 o 10:15, z Niemodlina napisał:

PrzyPOminam, że szajka PO-PSL mimo zalegających tysięcy ton węgla przy polskich kopalniach, sprowadzała węgiel z......Rosji. By żyło się lepiej ??? I było to mądre posuniecie, patrząc na ceny węgla. Coś nic nie piszesz o prymitywnym wystąpieniu pana od sprzedazy rzek z kancelarii Prezydenta Dudy  i wyjeździe na spotkanie Parlamentu Europejskiego?

 

K
Ktoś
W dniu 07.11.2015 o 09:40, Josi napisał:

Co za głupi płacz węgiel może być tańszy a na ogrzewanie gazowe mało kto przejdzie bo przeróbka instalacji ogrzewania węglowego na gazowe to spory koszt lepiej dymić i sieć truć w zimie czy lecie.Lato Plus 30 stopni na zewnątrz czyli upał a jełopy pala w piecach centralnego ogrzewania bo potrzebują gorąca wodę do kąpieli,dym gryzie drogi oddechowe oczy a owy deb*** mówi to tanio i sie cieszy ze d...e wymoczyć może.Lasy pełne śmieci bo za palenie śmieci karę dostać można jeszcze pare lat a środowisko będzie tak zanieczyszczone ze nie będziemy w stanie tego naprawić i nikt nie zastanawia sie nad zmianą klimatu w naszym rejonie nie mówiąc o globalnych zmianach,aby w zimie było w domach gorąco i w lecie gorąca wodę mieć reszta nie ważna,a zdrowie u doktora kupić można .

 

Czy ty rozumiesz problematykę ogrzewania czy jak większość oszołomów na forach powielasz bzdury? Ja coś nie coś wiem i jak słyszę takie gadanie, to mnie *** strzela. Po pierwsze, nie każdy dom jest oszczędny energetycznie. Ba, dopiero nowo budowane od powiedzmy 3 lat mają prawidłowo wykonane ocieplenia ścian, stropów i dachów. Wtedy owszem - gazowe ogrzewanie - według was czyste i super ach i och - wyjdzie w miarę tanio. Natomiast 85% starych domów po przejściu na ogrzewanie gazowe puści ich właścicieli z torbami! Jasne, że jakoś powietrza jest ważna, że ochrona środowiska jest ważna, ale ludzie, to nie jest takie wszystko proste. Ba, nawet konstrukcje domów nie pozwalają często, bez mocnej ingenerecji remontowej, na założenie takiego ogrzewania! Nie wspomnę o cenie za gaz i uzależnieniu nas od obcego surowca. Pamiętajcie, że polityka i nastroje gospodarcze ulegają cały czas zmianom a wy płacicie za gaz obcemu państwu a każdy chce zarabiać. Także na gazie... I nikt nie bawi się w przyjaźń i współczucie, że "tak wiemy, ten gaz jest za drogi dla was to może zmniejszymy jego cenę"...

J
Josi

Co za głupi płacz węgiel może być tańszy a na ogrzewanie gazowe mało kto przejdzie bo przeróbka instalacji ogrzewania węglowego na gazowe to spory koszt lepiej dymić i sieć truć w zimie czy lecie.
Lato Plus 30 stopni na zewnątrz czyli upał a jełopy pala w piecach centralnego ogrzewania bo potrzebują gorąca wodę do kąpieli,dym gryzie drogi oddechowe oczy a owy debil mówi to tanio i sie cieszy ze d...e wymoczyć może.Lasy pełne śmieci bo za palenie śmieci karę dostać można jeszcze pare lat a środowisko będzie tak zanieczyszczone ze nie będziemy w stanie tego naprawić i nikt nie zastanawia sie nad zmianą klimatu w naszym rejonie nie mówiąc o globalnych zmianach,aby w zimie było w domach gorąco i w lecie gorąca wodę mieć reszta nie ważna,a zdrowie u doktora kupić można .

r
romek z opola

ja kupuje pellet za 600zł w opolu na wspolnej i mam TANIE ogrzewanie i ma dwa wiadra popiołu na cała zime a nie na tydzień czasu jak to bywało po ekogroszku :D :D :D

r
robinhod

A pużniej taki yntelygent powiatowy się dziwi dlaczego lud zatruwa mu powietrze.Jełopie wybieraj czy chcesz mieć czyste powietrze czy miliony na koncie,albo rybki albo pipki.Lud w zimie chce mieć ciepło w mieszkaniach więc nie dziw się że powietrze śmierdzi

m
myślący

Kto protestuje złodzieje sprzedawcy !!! Większość Polaków nie stać na ogrzewanie gazem lub olejem.Klienci powinni wymóc na sprzedawcach sprowadzanie węgla z za granicy który jest tańszy.Nie żyjemy w komunie jest wolny rynek .Eko terroryści wmawiają bzdury o ociepleniu klimatu ,na ziemi nie było ludzi tylko dinozaury a były zlodowacenia i okresy gorące .Dlaczego w węglu są odciski liści palmowych i skrzypu .Dlaczego na Opolszczyźnie są pokłady morskich stworzeń oraz dinozaurów .Czy one też paliły węglem i jeździły samochodami ?Każdego "ekologa"powinni zobowiązać do opieki nad każdym drzewem i krzaczkiem osobiście .Czy te durnie czekające na pieniądze od inwestorów aby nie protestować mają być bezkarni?

A
Anna
W dniu 06.11.2015 o 16:27, byłem,widziałem napisał:

Panie autor tekstu! nie znasz pan realiów! Cos pan słyszałeś ale nie do końca wiesz co! Kopalnie nie sprzedają węgla zwykłemu Kowalskiemu!!! Nie ma możliwości pojechać sobie do kopalni i kupić węgiel!Pytanie teraz dlaczego? Bo kopalnia nie sprzedaje klientom indywidualnym tylko odrazu pośrednik nim handluje i juz w tym momencie cena jest wywindowana....A potem sie ludzie dziwią że cena na placu jest kosmiczna i wynosi ponad połowę więcej nić by pojechali sami i kupili w kopalni!!! Przekręt goni przekręt..Duże zaklady na opolszczyżnie potrzebujące miału węglowego do produkcji biorą go właśnie w taki sposób...miał z kopalni wyjezdża do innej kopalni tak jest zabukowany,a za bramą pośrednik odbiera kwity od kierowcy i wystawia swoje kwity z tym samym miałem węglowym.efek taki że miał który mial trafić to innej kopalni(nie wiadomo po co)WOGÓLE TAM NIE KWTRAFIA! ciekawe jak tam się rozliczją z tego faktu.....ana kwitach od pośrednika miał węglowy jedzie do Opola.....ot taki mały wałek......i wszyscy są zadowoleni....(najbardziej posrednik)

Masz rację. Kompania Węglowa sprzedaje węgiel tylko certyfikowanym pośrednikom.Lista tych pośredników wisi na stronie internetowej kompanii węglowej. Nikt z poza tej listy węgla w kopalni nie kupi.Czyli nie wolny handel ale klasyczny monopol.A tam gdzie jest monopol nie ma mowy o niskich cenach bo cen nie ustala rynek.Jedynym sposobem na rozbicie takiego monopolu jest import. I to się już dzieje.Ponieważ nie zanosi się jak na razie na wzrost cen węgla na rynkach światowych przeto los polskich kopalni w obecnym kształcie biznesowym jest przesądzony co będzie z korzyścią dla gospodarki i odbiorców indywidualnych.
x
xemi dreptak

IMEX PIECHOTA... i za tonę węgla zapłacisz toną złota.

 

... i tyle w temacie.

K
Klose

Wegiel powinien kosztowac 8000 tys. zł zeby nikogo nie było na niego stac .Podstawowym opałem powinien byc gaz tak jak jest w cywilizowanej Europie.Polska to taki smierdzący Bangladesz Europy. Wystarczy zima po poludniu ,przejechac przez polskie miejscowosci ,jak wszyscy zaczynaja palic weglem i miałem w piecach. Oddychac nie ma czym. Jak mozna byc takimi głupcami i nawzajem sie truc?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3