Targi nto - nowe

W Kopicach nadal bez zmian. Rośnie kopalnia a ruiny pałacu stoją

fot. Archiwum
fot. Archiwum
Mimo rozbudowy kopalni żwiru właściciel ruin pałacu w Kopicach wciąż waha się czy zrezygnować z jego odbudowy. Na miejscu wciąż trwa odgruzowywanie szkieletu pałacu oraz inwentaryzacja roślin w parku krajobrazowym. Tymczasem kopalnia ma niebawem powiększyć się z 2 do blisko 70 hektarów.

- Wciąż czekamy na jakieś decyzje ze strony samorządowców. Być może ktoś wreszcie zorientuje się, że dobrem dla tego regionu będzie nie kopalnia żwiru, ale właśnie kompleks pałacowy - mówi Zbigniew Koncewicz, prezes firmy Zarmen, właściciela ruin.

Dementuje przy tym pogłoski o problemach finansowych przedsiębiorstwa i braku możliwości odbudowania Kopic.

- Mimo światowego kryzysu nasza firma ma mocną pozycję finansową i otwartą linię kredytowania tej inwestycji przez banki - dodaje.

Jak na razie samorządowcy podkreślają, że kopalnia spełniła wszelkie wymagania stawiane prawem by rozpocząć wydobycie. Jesienią marszałek województwa wydał decyzję środowiskową zezwalająca na eksploatację złoża. Teraz podobną zgodę podpisał burmistrz Grodkowa.
- Uważam, że zarówno kopalnia jak i centrum rekreacyjne w odbudowanych ruinach mogłyby działać obok siebie - argumentuje Marek Antoniewicz, burmistrz Grodkowa.

Podobnie uważają właściciele kopalni.
- Nasza firma była tu pierwsza - mówi Henryk Jurczyk, pełnomocnik Hedaru. - Kopalnia mogłaby z powodzeniem sąsiadować z pałacem. Zwłaszcza, że jego odbudowa potrwa kilka lat a w miejsce eksploatowanych przez nas złóż powstanie zalew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska