W Łubnianach kultura wychodzi do ludzi

Mariusz Jarzombek
W tym korytarzu pomiędzy sklepem Bolesława Oliwy a pubem w Dąbrówce Łubniańskiej wkrótce postanie minigaleria.
W tym korytarzu pomiędzy sklepem Bolesława Oliwy a pubem w Dąbrówce Łubniańskiej wkrótce postanie minigaleria. Mariusz Jarzombek
Łubniański Dom Kultury ma plan, jak przyciągnąć mieszkańców do sztuki.

- Poza ośrodkiem kultury chcemy pokazać, co i jak robimy, a przy okazji zachęcić nowych ludzi do naszych zajęć - wyjaśnia Krystian Czech, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury, który planuje w tym roku wyjazdy terenowe działających w nim sekcji.

Już 21 stycznia w świetlicy wiejskiej w Brynicy pojawią się uczestnicy warsztatów teatralnych prowadzonych przez Tomasza Stochniała, tydzień później podopieczni studia wokalnego Anny Malek wystąpi w Kolanowicach.

- Będziemy wszędzie tam, gdzie w tej chwili nie ma jeszcze zajęć - tłumaczy Czech. - Jeśli na miejscu znajdą się chętni, będziemy myśleć o zorganizowaniu tam zajęć.

Na tym nie koniec "wychodzenia kultury na zewnątrz". W Dąbrówce Łubniańskiej w budynku, gdzie mieści się pub i sklep wkrótce pojawi się minigaleria sztuki.

- W tym miejscu po wojnie miał kiedyś siedzibę dom kultury, my chcemy ducha kultury w tym miejscu pobudzić ponownie - tłumaczy Czech.

W galerii "w sieni" 23 stycznia o godz. 15 pierwszą wystawę pokażą artyści z Kolorowej Jaskini. Prowadzona przez Ewę Trąbczyńską sekcja pokaże rzeźby i rękodzieło autorstwa dzieci.

- Od razu zgodziłem się na pomysł Krystiana, sień stoi pusta, nareszcie coś się zacznie w niej dziać - mówi Bolesław Oliwa, właściciel budynku.

Krystian Czech zapowiada, ze prace wykonane przez tutejszą młodzież w dalszej kolejności będą wystawiane w innych, równie nietypowych miejscach gminy.

20 stycznia w Pizzerii Kakalito w Łubaninach miłośników historii czeka spotkanie z cyklu "Kultura nocą". Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 20 poświęcone będzie historii i tradycji łubniańskich przedsiębiorców z przełomu XIX i XX wieku.

- Chcemy pokazać, że z kulturą i ciekawymi opowieściami można się spotkać nie tylko w bibliotece czy domu kultury - wyjaśnia dyrektor dodając, że będzie mówił o sklepach, cegielniach, dekarzach i innych firmach, które działały kiedyś we wsi.

Na miejscu, czyli w Bibliotece Publicznej w Łubnianach już w piątek o godz. 18. zaplanowano kolejną odsłonę serii "Portret mówiony" poświęcony ... bibliotece.

W niedzielę w tym samym miejscu o godz. 16 odbędzie się z kolei podsumowanie III konkursu "Łubniańska Betlejka" połączony z rodzinnym śpiewaniem kolęd.

- Chcemy pokazać, że stara tradycja śpiewania wcale nie musi umrzeć - wyjaśnia Czech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska