W największym na Opolszczyźnie punkcie szczepień w USK podano ponad 70 tysięcy szczepionek

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W największym na Opolszczyźnie punkcie szczepień w USK podano ponad 70 tysięcy szczepionek
W największym na Opolszczyźnie punkcie szczepień w USK podano ponad 70 tysięcy szczepionek Karolina Misztal
Po roku od uruchomienia w Polsce i w całej Unii szczepień przeciwko COVID-19 na Opolszczyźnie w pełni zaszczepionych jest 44 proc. mieszkańców. W kraju to ponad 55 procent, a w Unii Europejskiej 78 procent dorosłych.

Szczepienia - preparatem konsorcjum BioNTech i Pfizer - ruszyły w Polsce 27 grudnia 2020 roku. Do tej pory w kraju podano 46,5 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. W pełni zaszczepionych jest niespełna 21 mln Polaków, a dawkę przypominającą przyjęło 6,3 mln rodaków.

W naszym województwie podano ogółem 1 084 393 szczepienia. W pełni zaszczepionych jest 433 289 Opolan. Niestety dzienna liczba szczepień w naszym regionie to ostatnio 3,6 tys. Po sąsiedzku, na Śląsku, podaje się ich pięć razy więcej.

Liderem szczepień w Polsce jest Pomorze. Tam dzienna liczba szczepień na 10 tysięcy przekracza nieco 50. Na Opolszczyźnie ten wskaźnik wynosi 36,9. Najmniej szczepiących się jest na Podkarpaciu - 24,7 na 10 tysięcy.

W naszym województwie najwięcej w pełni zaszczepionych jest w Opolu - 59,5 proc. mieszkańców stolicy regionu. Wysoki odsetek w pełni zaszczepionych jest także w gminach: Branice (56,2), Nysa (54,9), Strzelce Opolskie (53,9), Namysłów (52,5), Kędzierzyn-Koźle (52,5), Praszka (52,1), Kluczbork (51,7) i Krapkowice (51,5).

Największy punkt szczepień w regionie to Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu. Jego zespoły podały przez ostatni rok ponad 70 tys. dawek szczepionek przeciwko Covid-19.

- Tylko w grudniu tego roku w szpitalnym punkcie szczepień podaliśmy ponad 4 tys. dawek, głównie przypominających. Od 22 grudnia rozpoczęły się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Zainteresowanie nimi jest duże - mówi Edyta Hanszke-Lodzińska, rzecznik prasowy USK.

- Kiedy w styczniu rozpoczęliśmy szczepienia mieszkańców - najpierw wskazanych w narodowym programie grup zawodowych i osób ze schorzeniami, a w następnej kolejności określonych grup wiekowych - bywało, że jednego dnia szczepiliśmy nawet po 500-700 osób. Obecnie jest to ok. 200-300 osób – mówi Małgorzata Czukiewska, koordynator szczepień przeciwko Covid-19 w USK w Opolu.

W trakcie tego roku USK prowadził szczepienia w weekendy w punkcie stacjonarnym oraz w opolskich centrach handlowych i parafiach. Były także szczepienia w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez pracodawców.

Obecnie szczepienia rozszerzono na młodsze dzieci, w wieku 5-11 lat, w specjalnie przygotowanym dla nich gabinecie.

- Uruchamiamy go w naszym punkcie co środę, a miejsca na kolejne terminy zapełniają się bardzo szybko. Każdego tygodnia szczepimy po ok. 70 najmłodszych pacjentów - mówi rzecznik USK.

- Młodsze dzieci zgodnie ze wskazaniem medycznym otrzymują szczepionki firmy Pfizer w mniejszej dawce - 10 mikrogramów - wyjaśnia Adriana Mazurkiewicz-Fornalik, pełnomocnik dyrektora ds. praw pacjenta w USK. - Schemat szczepienia przewiduje dwie takie dawki w odstępie 21 dni, natomiast dzieci z ciężkimi zaburzeniami odporności otrzymają trzy dawki.

Opolskie przychodnie też wyznaczyły na szczepienia dzieci jeden dzień w tygodniu. Zapełniają się terminy styczniowe.

Przed każdym szczepieniem konieczne jest wypełnienie kwestionariusza (dla dzieci wypełnia rodzic/opiekun prawny), na podstawie którego odbywa się kwalifikacja medyczna. Dla młodszych dzieci taką kwalifikację prowadzi lekarz.

W USK rejestracja dzieci na szczepienia prowadzona jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 - 14:00, pod nr tel: 77 45 20 511, 665 995 992.

Istnieje też możliwość rejestracji przez: całodobową infolinię 989, stronę internetową pacjent.gov.pl (Ważne! Dziecko można zarejestrować tylko za pomocą tzw. szybkiej rejestracji bez Profilu Zaufanego) oraz wysyłając SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556 lub 880 333 333.

Szczepienia to według ekspertów jedyny obecnie sposób na uniknięcie hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że ponad 75 procent wszystkich zgonów dotyczy osób, które nie przyjęły żadnej szczepionki. Nowy wariant koronawirusa - Omikron - przenosi się prawdopodobnie ponad trzy razy łatwiej niż Delta.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska