W niedzielę można zwiedzać zamkniętą na co dzień dla...

  W niedzielę można zwiedzać zamkniętą na co dzień dla postronnych śluzę Rudziniec na Kanale Gliwickim

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Nowa Trybuna Opolska

  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza do zwiedzania Śluzy Rudziniec.
  1/4
  przejdź do galerii

  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza do zwiedzania Śluzy Rudziniec. ©administrator Kanału Gliwickiego

  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza do zwiedzania Śluzy Rudziniec. Możliwość taka istnieje w niedzielę w godz. 10.00 – 14.00. Organizator zapewnia przewodnika. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny.
  Wszystko za sprawą akcji specjalnej Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”, w którą włączają się Wody Polskie – administrator Kanału Gliwickiego.

  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza do zwiedzania Śluzy Rudziniec. Możliwość taka istnieje w niedzielę w godz. 10.00 – 14.00. Organizator zapewnia przewodnika. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. Adres: ul. Dębowa 2, 44-160 Rudziniec.

  Będzie tam można zobaczyć na co dzień ukryte przed widokiem publicznym zakamarki i urządzenia, które wprawiają w ruch potężną maszynerię śluzy, powstałą w latach 1934-1939.

  Obiekt w Rudzińcu jest śluzą bliźniaczą dwukomorową. Różnica poziomów piętrzenia wynosi 6,25m. Śluza przystosowana jest do śluzowania oszczędnościowego poprzez kanał łączący obie jej komory.

  Śluza została zmodernizowana w latach 2012 - 2015. W trakcie modernizacji została zautomatyzowana. Budowla jest ważnym elementem Odrzańskiej Drogi Wodnej i jednocześnie unikatowym przykładem obiektu hydrotechnicznego.

  Posiada bowiem zachowane pierwotne mechaniczne układy napędu. Dla odwiedzających dostępne będą m.in. wnętrza budynków technicznych: sterowni i maszynowni.  OPOLSKIE INFO - 5.10.2018

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Jedyne takie walentynki w Opolu!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!