W niedzielę można zwiedzać zamkniętą na co dzień dla...

  W niedzielę można zwiedzać zamkniętą na co dzień dla postronnych śluzę Rudziniec na Kanale Gliwickim

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Nowa Trybuna Opolska

  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza do zwiedzania Śluzy Rudziniec.
  1/4
  przejdź do galerii

  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza do zwiedzania Śluzy Rudziniec. ©administrator Kanału Gliwickiego

  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza do zwiedzania Śluzy Rudziniec. Możliwość taka istnieje w niedzielę w godz. 10.00 – 14.00. Organizator zapewnia przewodnika. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny.
  Wszystko za sprawą akcji specjalnej Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiej Organizacji Turystycznej „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”, w którą włączają się Wody Polskie – administrator Kanału Gliwickiego.

  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza do zwiedzania Śluzy Rudziniec. Możliwość taka istnieje w niedzielę w godz. 10.00 – 14.00. Organizator zapewnia przewodnika. Wstęp na teren obiektu jest bezpłatny. Adres: ul. Dębowa 2, 44-160 Rudziniec.

  Będzie tam można zobaczyć na co dzień ukryte przed widokiem publicznym zakamarki i urządzenia, które wprawiają w ruch potężną maszynerię śluzy, powstałą w latach 1934-1939.

  Obiekt w Rudzińcu jest śluzą bliźniaczą dwukomorową. Różnica poziomów piętrzenia wynosi 6,25m. Śluza przystosowana jest do śluzowania oszczędnościowego poprzez kanał łączący obie jej komory.

  Śluza została zmodernizowana w latach 2012 - 2015. W trakcie modernizacji została zautomatyzowana. Budowla jest ważnym elementem Odrzańskiej Drogi Wodnej i jednocześnie unikatowym przykładem obiektu hydrotechnicznego.

  Posiada bowiem zachowane pierwotne mechaniczne układy napędu. Dla odwiedzających dostępne będą m.in. wnętrza budynków technicznych: sterowni i maszynowni.  OPOLSKIE INFO - 5.10.2018

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej NTO

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Bilety na 4 Nations Cup w Opolu już dostępne

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Niepokonani 2018 - niezwykły koncert w gwiazdorskiej obsadzie

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal