MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Oleśnie będą stacje rowerów miejskich do wypożyczenia. Zobacz, w których miejscach [MAPA]

Mirosław Dragon
Centrum przesiadkowe w Oleśnie
Centrum przesiadkowe w Oleśnie fot. Mirosław Dragon
Rowery miejskie do wypożyczenia są częścią projektu budowy centrum przesiadkowego w Oleśnie. Na razie inwestycja ma jednak duży poślizg.

Centrum przesiadkowe w Oleśnie tuż obok dworca PKP, miało być gotowe w czerwcu 2019 roku. Inwestycja ma duży poślizg.

Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Opolu wykrył bowiem, że podczas tej inwestycji doszło do samowoli budowlanej.

Gmina częściowo wykonała inwestycję nie na własnej ziemi, ale na terenie kolejowym i w pasie drogowym bez uzgodnień i pozwolenia budowlanego.

Nadzór budowlany nałożył opłatę legalizacyjną w wysokości 325 tysięcy złotych, którą wojewoda opolski Adrian Czubak umorzył.

Oleskie centrum przesiadkowe zastąpi stary dworzec autobusowy, który został sprzedany prywatnym inwestorom po bankructwie PKS-u Lubliniec.

Oprócz stanowisk dla autobusów, ławeczek dla podróżnych i parkingów, między przystankami a dworcem PKS są stanowiska do rowerów. Będzie to jedna ze stacji miejskich rowerów do wypożyczenia.

Takie stacje rowerów miejskich będą w Oleśnie na razie trzy:

  1. na dworcu PKP Olesno Śląskie
  2. na rynku
  3. obok Oleskiej Laguny

Rowery miejskie są już kupione. Stacje zostaną zamontowane po otwarciu centrum przesiadkowego.

Dodatkowo przy kościele świętej Anny na ul. Gorzowskiej uruchomiona zostanie stacja naprawy rowerów. Gmina dostała na ten cel 127 tysięcy złotych z Programu Współpracy Terytorialnej INTTERREG Czechy - Polska.

Projekt pod nazwą „Doposażenie międzynarodowej transgranicznej trasy rowerowej na terenie Gminy Olesno" obejmuje także oznakowanie trasy rowerowej od kościoła świętej Anny aż do granicy z gminą Lasowice Wielkie.

Stacja naprawy rowerów i ścieżka rowerowa mają być gotowe do końca sierpnia 2021 roku.

Oleskie centrum przesiadkowe najprawdopodobniej do końca czerwca zostanie już uruchomione. Będą tam przystanki wszystkich przewoźników kursujących do Olesna.

Oleska gmina remontuje także drogę gminną, ślepy odcinek ulicy Sądowej, prowadzący od dworca PKP do firmy Aludesign i placu przy torach kolejowych.

Jak wygląda centrum przesiadkowe w Oleśnie

Oleskie centrum przesiadkowe to plac z zatoczkami i dwoma stanowiskami dla autobusów. Między nimi zbudowano zadaszony przystanek i ławki dla podróżnych. Obok przystanków są dwa darmowe parkingi samochodowe (po obu stronach dworca PKP) oraz parking dla rowerzystów.

Mniejszy parking obok przystanku jest typu Kiss & Ride
, czyli służyć będzie tylko do przywożenia i odebrania podróżnych. Można będzie się na nim zatrzymać maksymalnie na kwadrans.

Drugi, większy parking za dworcem kolejowym będzie typu Park & Drive. Tutaj będzie można zostawić samochód, ruszając w dalszą drogę autobusem lub pociągiem.

Obok przystanków jest tablica elektroniczna, która służyć będzie jako centrum informacji o wszystkich połączeniach.

Centrum przesiadkowe powstało dzięki 85-procentowej dotacji z Unii Europejskiej. Cała inwestycja kosztowała 2,058 miliona zł.

Zobacz, gdzie w Oleśnie będą stacje rowerów miejskich do wypożyczenia:

Centrum przesiadkowe w Oleśnie jest już gotowe:

Zobacz, gdzie jest centrum przesiadkowe w Oleśnie:

Zobacz, gdzie są parkingi w Oleśnie, które są darmowe, a za które trzeba płacić:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska