W opolskich gminach wielkie podwyżki lokalnych podatków. Więcej zapłacimy za budynki i działki

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
123 RF
Rosną stawki podatków lokalnych w 2022 roku w wielu gminach Opolszczyzny. W niektórych przypadkach o ponad 10 procent. Mieszkańcy łapią się za kieszenie i utyskują na swoich włodarzy.

Październik i listopad to okres, kiedy rady gminy ustalają przyszłoroczne stawki lokalnych podatków. Nie mają przy tym pełnej dowolności, bo minister finansów określa wcześniej stawki maksymalne.

W przypadku gruntów w 2022 roku podatki od nieruchomości nie mogą być wyższe niż:

  • 1,03 złotego za metr kwadratowy powierzchni związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz
  • 0,52 złotego dla gruntów pozostałych.

Dla budynków i budowli stawki maksymalne wynoszą:

  • 89 groszy dla obiektów mieszkalnych
  • 25,74 złotego dla budynków związanych z działalnością gospodarczą.

Ministerialny wzrost wyniósł średnio ok. 4 procent, a więc poniżej już obserwowanej inflacji.

Uchwały o nowych stawkach podatków lokalnych podjęła do tej pory tylko część samorządów, ale generalnie wszędzie są one zwiększane i coraz bardziej zbliżają się do dopuszczalnego poziomu maksymalnego.

W poprzednim roku podwyżki były nieznaczne. Część gmin zupełnie z nich zrezygnowała, aby w pandemii nie drenować kieszeni lokalnych firm i mieszkańców. Pandemia się nie skończyła, ale do nieszczęść doszła inflacja. Musimy się spodziewać co najmniej kilkugroszowej podwyżki za każdy metr powierzchni mieszkania czy działki.

Jednym z liderów podwyżek jest wiejska gmina Branice, która wcześniej miała stosunkowo niskie podatki lokalne. Za metr kwadratowy gruntów związanych z działalnością gospodarczą mieszkańcy Branic zapłacą o 15 groszy więcej (wzrost o 18 procent).

Za grunty tzw. pozostałe (np. podwórza czy ogrody) o 12 groszy więcej (wzrost aż o 30 procent). Stawki za budynki mieszkalne rosną o 11 groszy (15 procent), a za budynki związane z działalnością gospodarczą o 4 złote (21 procent).

Władze Zdzieszowic podnoszą podatki od 6 do 10 procent. Największy wzrost odczują przedsiębiorcy. Zdzieszowice nadal utrzymują natomiast bardzo niskie stawki podatku od tzw. pozostałych gruntów, które są prawie dwa razy mniejsze od dopuszczalnego maksimum.

Kluczbork zdecydował się na podwyżki rzędu 7 – 9 procent. W gminie Prudnik stawki podatków lokalnych rosną średnio o 8 procent. Przykładowo podatek od metra kwadratowego budynku mieszkalnego wrośnie z 75 do 81 groszy.

Największy wzrost (o 25 procent) dotyczy podatku za pozostałe grunty, który w Prudniku określono na 50 groszy za metr. W Strzelcach Opolskich podwyżki są łagodniejsze (3 do 5 procent). W Korfantowie stawki rosną średnio o 4 procent. W gminie Prószków od 2 procent (w przypadku gruntów tzw. pozostałych) do 8 – 9 procent w przypadku budynków mieszkalnych czy firmowych.

Niewielka gmina wiejska Wilków koło Namysłowa podnosi podatki lokalne o średnio 7 – 7,5 procent, ale ulgowo potraktowano właścicieli „pozostałych gruntów”, którzy zapłacą tyle samo, co poprzednio.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska