W opolskich szkołach ruszają Lekcje z NFZ. Uczniowie powinni wiedzieć, gdzie zgłosić się po pomoc.

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Na zadane pytanie, gdzie powinniśmy się zgłosić w weekend z gorączka, większość uczniów odpowiedziała, że na SOR.
Na zadane pytanie, gdzie powinniśmy się zgłosić w weekend z gorączka, większość uczniów odpowiedziała, że na SOR. NFZ
W Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu odbyła się pierwsza, inauguracyjna lekcja II edycji projektu pt. „Lekcje z NFZ”. Uczniowie klas maturalnych mieli okazję nabyć wiedzę na temat ubezpieczenia zdrowotnego czy profilaktyki chorób.

Jak podkreśla opolski NFZ, wybór tej grupy wiekowej nie jest przypadkowy.

- Uczniowie klas maturalnych niebawem zaistnieją w dorosłym życiu. Dowodem bycia dorosłym będzie nie tylko zdany egzamin dojrzałości, ale również umiejętność poruszania się miedzy innymi w obszarze opieki zdrowotnej. Dlatego też wspólnie z naszymi ekspertami chcemy przygotować młodzież do bycia „świadomym pacjentem” – mówi Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ

Lekcje z udziałem pracowników OOW NFZ odbędą się w wybranych szkołach w Opolu. A później formie nagrania filmu video zostaną przekazane do wszystkich szkół średnich na Opolszczyźnie z prośbą o projekcje na lekcjach wychowawczych.

Po każdej lekcji przeprowadzonej z udziałem pracowników OOW NFZ uczniowie będą mieli do dyspozycji również „czas z ekspertem”, podczas którego będą mogli zadawać indywidualne pytania.

- Aktywność uczniów „Elektryczniaka” na „Lekcji z NFZ” była ogromna. Dotyczyła w szczególności zagadnień poruszania się w systemie opieki zdrowotnej, ale również spraw ubezpieczeniowych. Pracownicy OOW NFZ wyjaśnili rolę NFZ, zwrócili uwagę na to czym zajmuje się urząd oraz jakie sprawy można u nas załatwić. Rozmawialiśmy o ubezpieczeniu zdrowotnym, a także o e – usługach.

Zwracaliśmy uwagę na kroki poruszania się w systemie opieki zdrowotnej, które zawsze rozpoczynają się od lekarza POZ, jak należy złożyć deklarację wyboru przychodni, w jakich godzinach działa przychodnia rodzinna. Co zrobić jeżeli zachorujemy w weekend? Poruszaliśmy ważną rolę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz Teleplatformy Pierwszego Kontaktu, które niosą pomoc podczas zachorowania w czasie, kiedy nasza przychodnia nie pracuje – wyjaśnia rzecznik Pawlos.

Co zaskakujące, na zadane pytanie, gdzie powinniśmy się zgłosić w weekend z gorączka, większość uczniów odpowiedziała, że na SOR. Konieczne więc było wyjaśnienie, że Szpitale Oddziały Ratunkowe powstały, aby nieść pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia, a nie leczyć objawy przeziębienia i grypy.

Po skończonej lekcji wielu uczniów pozostało na indywidualne rozmowy z pracownikami NFZ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska