W opolskich szkołach uczą się o kulturze i historii Śląska

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
W ZSZ nr 4 wystawili "Czerwonego Kapturka" po śląsku i zorganizowali konkurs krajoznawczy. Wiedzy o Opolszczyźnie służą wystawy, wycieczki, degustacje smakołyków śląskiej kuchni.
Kornel Broj (w środku) wygrał szkolny konkurs Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej o Opolszczyźnie w ZSZ nr 4. ZSZ 4

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Budowanie poczucia tożsamości narodowej jest nieodłącznym elementem edukacji regionalnej prowadzonej w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu. Jednym z jej elementów jest pielęgnowanie gwary.

- Odkąd pamiętam w naszym domu mówiło się po śląsku, więc naturalne jest, że również w szkole w ten sposób porozumiewam się z rówieśnikami- mówi Nikola. I faktycznie, na korytarzu często słychać "gołdanie".

- Nasi uczniowie pochodzą z różnych środowisk. Często są to małe społeczności z zamkniętą autonomią językową, za to otwarcie pielęgnujące tradycje. Mieliśmy już "wodzenie niedźwiedzia" i jasełka po śląsku - mówi dyrektor szkoły, Bożena Czapska - Czoch.
Teraz w ramach szkolnych uroczystości "Śląsk - nasza mała ojczyzna" uczniowie wystawili "Czerwonego Kapturka" po śląsku. W przedstawieniu brali udział nie tylko uczniowie, dla których gwara jest językiem ojczystym, ale także ci, którzy nauczyli się jej od swoich sąsiadów jeszcze w dzieciństwie oraz tacy, którzy chcą śląską mowę poznać i rozumieć na co dzień. Teraz regionalizm jest w modzie. Warto dbać o swoją wyrazistość kulturową. Dzisiaj nikt nie śmieje się z gwarowych wpadek rówieśników. Może to dobrodziejstwo integracji europejskiej, że potrafimy docenić swoją kulturową odrębność i podkreślić jej atuty - zastanawia się Joanna Gamroth, polonistka, koordynatorka tegorocznych uroczystości.

Podczas dnia otwartego odbyło się wiele konkursów. Jednym z nich był konkurs znajomości gwary śląskiej, podczas którego można było pochwalić się znajomością "gardinsztangi","klopsztangi" i "ryczki" oraz konkurs wiedzy turystyczno-krajoznawczej, zorganizowany przez nauczycielkę geografii, Annę Bainczyk - Ziaję, pod patronatem Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej. Głównym celem konkursu było zachęcenie młodzieży uczącej się w ZSZ nr 4 do zdobywania i pogłębiania wiedzy o atrakcyjności Opolszczyzny. Zorganizowano też konkurs na świąteczne śląskie ciasto wielkanocne.

Regionalne smaki

13 kwietnia w szkole odbędzie się wojewódzki konkurs "Regionalne smaki", którego organizatorami są Zespół Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu i firma RATIONAL sp. z o.o. Patronat nad konkursem objęło Stowarzyszenie Kucharzy Regionu Opolskiego. Zadanie konkursowe obejmuje przygotowanie receptury regionalnej przystawki zimnej lub gorącej, wykonanie dania i omówienie całego procesu produkcyjnego.

Już w piątek w opolskiej Budowlance odbędzie się Dzień śląski. Zaplanowano liczne atrakcje: degustację kołocza śląskiego, występy pokazujące w humorystyczny sposób tradycyjną rodzinę śląską, wystawę promującą godkę śląską.

Jednym z elementów edukacji regionalnej w Elektryczniaku są wycieczki po Opolu dla uczniów klas pierwszych. Większość z nich pochodzi spoza miasta, stąd pomysł odwiedzania opolskich zabytków - rolę przewodników przejmują uczniowie, którzy wcześniej muszą się przygotować. Cyklicznie organizowane są też wystawy fotografii. Uczniowie w ramach przedmiotu wiedza o kulturze, biorą udział w projekcie edukacyjnym, którego temat dotyczy zjawisk związanych z regionem. Były już tematy: teatr, perła mojej okolicy, krzyże, kaplice, kościoły mojej miejscowości.
W opolskim Plastyczniaku przed rokiem szkolne projekty poświęcone były Oskarowi Kolbergowi, a w tym roku szkolnym odbyły się wystawy, będące zwieńczeniem zadań na przedmiotach artystycznych - "Art Food" oraz "Etno- sztuka". Prace można było oglądać w MBP w Opolu. Co roku odbywają się rajdy pierwszaka na Górę św. Anny oraz do Bierkowic, a także cykle wycieczek w poszukiwaniu historii, sztuki i zwyczajów regionalnych. Obecnie szkoła zaprasza wszystkich do udziału w konkursie plastycznym na zakładkę do książki pod hasłem "Etno-sztuka", organizowanym w ramach programu Opolskie Ogrody Talentów. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na wspaniały dorobek polskiego dziedzictwa kulturowego w zakresie tradycji ludowej.

W I LO młodzież zaprosiła na spotkanie prof. Teresę Smolińską, wybitną folklorystkę, która przybliżyła tradycje bożonarodzeniowe i wielkanocne. Uczniowie mieli też okazję pochwalić się swoimi korzeniami - pokazali drzewa genealogiczne swych rodzin, opowiadali o strojach ludowych, zakładanych z okazji ważnych świąt regionalnych w ich miejscowościach.

Edukacja regionalna w III LO to poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu, jego historii, sztuki, kultury wysokiej i tej "dnia codziennego". Realizowana jest na różnych przedmiotach, ścieżkami powiązanymi z różnymi dziedzinami nauki oraz metodą projektów edukacyjnych. Przy różnych okazjach zwraca się uwagę na ważność tradycji w konfrontacji z otaczającą rzeczywistością. Obecnie np. w klasach społeczno-prawnych realizowany jest projekt "Akademia współczesnego patriotyzmu". Kształceniu postaw wspierających poczucie tożsamości, ale też otwarcie i tolerancję służą np. spotkania z pisarzami i artystami z naszego regionu, wycieczki regionalne (Łambinowice, Góra św. Anny, muzea regionalne) i udział w kulturze współczesnej naszego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska