W opolskich szkołach wiedzą, jak jeść zdrowo

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Człowiek by jadł oczami. Takie rumiane bułeczki - smaczne i zdrowe - upiekły na konkurs uczennice opolskiej „Czwórki”.
Człowiek by jadł oczami. Takie rumiane bułeczki - smaczne i zdrowe - upiekły na konkurs uczennice opolskiej „Czwórki”. ZSZ nr 4
„Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia” to tradycyjna impreza w opolskiej „Czwórce”. W V LO podczas dorocznego Tygodnia Promocji Zdrowia królowała marchewka, fitness i weganie.

W opolskim Zespole Szkół Zawodowych nr 4 dobrze wiedzą, że ludzie coraz większą wagę przywiązują do zdrowego stylu życia. Kształcąc kolejne pokolenia szefów kuchni, dbają więc o ten aspekt nauki. Służy temu wiele akcji edukacyjnych. i tradycyjnych działań szkoły. Niedawno uczniowie Publicznego Technikum nr 2 po raz kolejny zorganizowali ,,Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia“. Pachnące świeżym chlebem święto jest wydarzeniem zainicjowanym siedem lat temu przez Fundację „Dobre życie” z Warszawy.

- Chodzi o to, żeby nasze posiłki były nie tylko smaczne, ale również zbilansowane i zdrowe - wyjaśnia Alicja Świczewska-Koss, nauczycielka przedmiotów gastronomicznych. - Zdrowy, na zakwasie pieczony chleb, to dzisiaj rarytas. Nie wszyscy wiedzą, że taki rodzaj pieczywa jest najzdrowszy.

Od kilku lat w Polsce spożycie chleba na zakwasie drastycznie spada.

- Stąd pomysł, by tę tendencję zatrzymać, przynajmniej na naszym opolskim podwórku. Tym bardziej, że nasi uczniowie, kształcący się w zawodach piekarz i technik żywienia, w przyszłości pracować będą na Opolszczyźnie - dodaje Katarzyna Piskorska, nauczyciel przedmiotów gastronomicznych.

Od lat szkolną imprezę wspiera Piekarnia KURC z ulicy Strzeleckiej 45 w Opolu.

Szkoła co roku zaprasza do wspólnego pieczenia gimnazjalistów. Zorganizowano dla nich warsztaty, a w rolę mistrzów wcielili się uczniowie „Czwórki”. Uczyli ich wyrabiania i formowania wypieków.
Z kolei młodzi wielbiciele zdrowego żywienia po raz drugi stanęli w szranki szkolnego konkursu „Jeśli nie hamburger, to co?” zorganizowanego z inicjatywy nauczycielek przedmiotów gastronomicznych - Joanny Pater i Magdaleny Makos. Konkurs był z nagrodami, które sponsorowała Agencja Rynku Rolnego w Opolu.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola. archiwum

Zadaniem 2-osobowych zespołów było sporządzenie receptury gastronomicznej na dowolny wyrób piekarski oraz zaplanowanie dodatku, który podkreśliłby jego walory. Smakowitościom nie było końca: rogaliki, bułeczki, razowe ciasteczka, chlebki z razowej mąki. Wszystko palce lizać. I miejsce zajęła Dorota Trzęsimiech i Kinga Rusin z klasy 3 b tg, II- Nikola Słonina i Martina Młotek z klasy 3 tż, a III- Patryk Buchta i Marcin Hasik z 3 btg.

- Wystarczy pomyśleć, zmienić nawyki i jeść zdrowo. To naprawdę nie jest trudne - podsumowuje Kinga, zwyciężczyni konkursu.

Przez tydzień szkoła tętniła marchewkowym życiem. Można było spotkać uczniów przebranych za marchewki.
Przez tydzień szkoła tętniła marchewkowym życiem. Można było spotkać uczniów przebranych za marchewki. V LO

Również w V LO w Opolu duży nacisk kładą na profilaktykę i co roku organizują Tydzień Promocji Zdrowia. Tematem przewodnim tej edycji była marchewka i przez cały tydzień szkoła tętniła marchewkowym życiem. Sale lekcyjne przemieniły się w „marchewkowe pola”, a na korytarzach można było spotkać uczniów-marchewki.
Pieczę nad imprezą miała nauczycielka, Katarzyna Błażewska, a do pomocy zaangażowała uczniów, ich rodziców i znajomych - specjalistów z różnych dziedzin. Dzięki temu uczniowie Piątki mogli poćwiczyć fitness, zumbę i salsę oraz poznać coraz popularniejszą orientację sportową polegającą na przemieszczaniu się w terenie przy pomocy mapy. Wszyscy byli zgodni, że wszelkie formy ruchu są atrakcyjne i służą zdrowiu.

W szkole można było też skosztować zdrowych przysmaków i poznać tajniki kuchni wegańskiej i wegetariańskiej, a przy okazji rozprawić się ze stereotypami o szkodliwości takiego sposobu odżywiania się. Szczególnym zainteresowaniem i uznaniem ze strony młodzieży cieszyły zajęcia prowadzone przez ratowników medycznych. Każdy mógł nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie poznali zasady działania prostych oraz specjalistycznych sprzętów medycznych.

- Dzięki temu pokazowi jesteśmy lepiej przygotowani do ratowania ludzkiego życia - mówią uczniowie. Zwieńczeniem całotygodniowej imprezy była wycieczka klas o profilu biologicznym do Wrocławia na wystawę „Body worlds & the cycle of life”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska