W opolskiej Dziewiątce zgłębiali tajniki mózgu

red
Licealiści dowiedzieli się czym różni się sposób funkcjonowania mózgu od komputera oraz jak błędy popełniane przez umysł, ostatecznie prowadzą do tego, że ludzie mogą tworzyć nowe myśli.
Licealiści dowiedzieli się czym różni się sposób funkcjonowania mózgu od komputera oraz jak błędy popełniane przez umysł, ostatecznie prowadzą do tego, że ludzie mogą tworzyć nowe myśli.
W PLO nr IX organizowane są konferencje i konkursy nawiązujące do wydarzeń obchodzonych na całym świecie. Już po raz trzeci licealiści z IX LO obchodzili Światowy Tydzień Mózgu.

Celem tegorocznych działań była popularyzacja rzetelnej wiedzy na temat budowy i funkcjonowania mózgu człowieka oraz przybliżenie wiedzy o mechanizmach powstawania uzależnień. Organizatorom zależało szczególnie na tym, by młodzież zrozumiała dlaczego dochodzi do zakłócenia powiązań między emocjami, myśleniem i zachowaniem, jak rozwija się mózg uzależniony oraz poznała mechanizmy chroniące przed uzależnieniami.

W ramach działań odbył się szkolny konkurs na plakat o mózgu. Plakaty były wykonane różnymi technikami oraz przy użyciu różnorodnego materiału plastycznego. Zorganizowany został także konkurs na prezentację multimedialną o mózgu.

Finałem obchodów Światowego Tygodnia Mózgu był Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Mózgu skierowany do uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjum. W konkursie wystartowało 45 uczniów z 5 opolskich szkół. Uczestnicy konkursu wzięli też udział w warsztatach pt. „Kreatywne błądzenie”, które zostały przygotowane i przeprowadzone przez szkolnego psychologa. Licealiści dowiedzieli się czym różni się sposób funkcjonowania mózgu od komputera oraz jak błędy popełniane przez umysł, ostatecznie prowadzą do tego, że ludzie mogą tworzyć nowe myśli. Zajęcia dotyczyły takich tematów jak: zapominanie, błędy poznawcze, nuda i ich skutki. Ćwiczenie, podsumowujące wcześniejsze rozważania polegało na zbudowaniu konstrukcji, która twórczo wykorzystując codzienne przedmioty, miała za zadanie złapać spadające z wysokości 120 cm jajko.

Dla uczniów była to ciekawa intelektualna przygoda, a dla wielu impuls do zainteresowania się światem nauki.

W połowie marca obyła się II Konferencja naukowo-metodyczna pt. „Mózg - wielka tajemnica. Uzależnienia - choroba mózgu”. Celem konferencji było zainteresowanie neuropsychologią. Uczestnicy mieli okazję zgłębić wiedzę o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu, w szczególności w mechanizmach powstawania uzależnień. Spotkanie zgromadziło wielu uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele różnych szkół i świetlic terapeutycznych, pedagodzy, psycholodzy, terapeuci, logopedzi, nauczyciele oraz studenci UO.

W wystąpieniu „Neurologiczne podstawy zaburzeń funkcjonowania mózgu w uzależnieniach” dr Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Zawodowej w Opolu mówił m.in. o tym, w jaki sposób uzależnienie zmienia strukturę i funkcjonowanie układu kontrolującego najważniejsze czynniki zachowań.

Prof. Yaroslav Bahriy z PMWSZ w prezentacji „Uzależnienia behawioralne - nowe wyzwanie XXI wieku” przybliżył czynniki uzależniające (pracoholizm, kompulsywne objadanie się, uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby, od telefonu, internetu, gier, od zdrowego odżywiania się, od zakupów, podróżowania) oraz drogę ich leczenia.

W trakcie wystąpienia pt. „Osamotnieni, Zagubieni, Przegrzani. Młodzi i Dorośli wobec zagrożeń współczesnego świata” prof. Mirosławy Nowak-Dziemianowicz z Instytutu Nauk Pedagogicznych UO, uczniowie próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: Co jest istotą i sensem życia? Czy wolność konsumpcyjna jest jedyną wolnością jaką mamy w obecnym świecie? Zastanawiali się nad iluzorycznością oczekiwań współczesnego człowieka, nad brakiem jednego drogowskazu i autorytetów oraz nad tempem życia, zachowań, które prowadzą do przegrzania duszy i umysłu.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska