W czasie liturgii słowa odśpiewano, z podziałem na role, opis Męki Pańskiej z Ewangelii wg św. Jana.
- Ewangeliści opisują – mówił w kazaniu bp Pierskała - kto stał pod krzyżem i obok krzyża: żołnierze, którzy dokonali egzekucji i pilnowali Jezusa i dwóch złoczyńców ukrzyżowanych razem z nim. Lud stał i patrzył. Członkowie Wysokiej Rady mówili: Innych wybawiał, siebie nie może wybawić. Setnik oddał chwałę Bogu. Znajomi stali z daleka. Obok krzyża stała Matka Jego, uczeń Jan i kobiety. Tyle postaw, tyle zachowań. Jeden złoczyńca urąga, zmarnował czas spotkania z Jezusem. Drugi żałuje. Nawraca się, wyznaje wiarę.
- W czasie czytania pasji przywołano, że Jezus jest królem. W koronie cierniowej. Na krzyżu jest napis: Jezus Nazareńczyk Król Żydowski. Jezus dokonuje zbawienia jako Król. I służy nam do końca. Bo do końca nas umiłował. Oprócz złoczyńców najbliżej Jezusa była Matka i umiłowany uczeń Jan. Musieli podejść bliżej, by nawiązać rozmowę z Jezusem: Niewiasto, oto Syn Twój, Synu, oto Matka Twoja - usłyszeli. W godzinie śmierci Jezus myśli o Matce i umiłowanym uczniu. Tworzy pod krzyżem nową wspólnotę wiary, którą złączy krzyż. Tworzy Kościół.
W rozbudowanej modlitwie wiernych modlono się za cały świat. Do śpiewanych co roku wezwań dołączono także chorych i zmarłych z powodu epidemii oraz wszystkich, którzy się o nich troszczą.
Podczas adoracji krzyża biskup stopniowo odsłonił ramiona krzyża. A następnie bez ornatu i bez butów oddał cześć krzyżowi przez ucałowanie. Pozostali uczestnicy liturgii uczynili to klękając przed krzyżem. W czasie adoracji krzyża śpiewano suplikacje.
Liturgię zakończyła Komunia św. Ze względu na epidemię koronawirusa nie było procesji z Najświętszym Sakramentem do Bożego Grobu.
Kandydat PiS na prezydenta. Decyzja coraz bliżej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?