W Opolskiem rośnie wsparcie dla zdrowia psychicznego młodzieży. Rozpoczęły się 3 ważne projekty

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Władze regionu podkreślają, że inwestycja w zdrowie psychiczne młodzieży to inwestycja w przyszłość nas wszystkich.
Władze regionu podkreślają, że inwestycja w zdrowie psychiczne młodzieży to inwestycja w przyszłość nas wszystkich. Mateusz Majnusz
W obliczu narastających wyzwań, z jakimi mierzy się współczesna młodzież, Samorząd Województwa Opolskiego stawia na innowacyjne podejście do promocji zdrowia psychicznego. Urząd poinformował właśnie o rozpoczęciu trzech ważnych projektów, które mają być odpowiedzią na poprawę dobrostanu psychicznego wśród najmłodszych.

Projekt "Ja Tu zaczyna się zdrowie", prowadzony przez Stowarzyszenie Przeciw Bierności, skupia się na holistycznym podejściu do zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Poprzez interaktywne warsztaty, ekspozycje multimedialne i aktywne metody nauki, 750 uczestników będzie miało okazję lepiej zrozumieć siebie, swoje emocje i potrzeby.

- To ważny krok w kierunku budowania silnych fundamentów dla przyszłego dobrostanu – podkreśla Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek region.

Jak tłumaczy, celem projektów jest nauczenie ludzi młodych, jak należy reagować na sytuacje kryzysowe.

- Chcemy nauczyć młodych lepszego zrozumienia siebie, radzenia sobie w różnych sytuacjach, odpowiedzialności za siebie i swoje zdrowie psychiczne – wylicza wicemarszałek.

Będzie program skierowany wyłącznie dla maturzystów

Nowość stanowi konkurs "Marszałkowskie wsparcie zdrowia psychicznego – pewnym krokiem w przyszłość", który ma na celu zorganizowanie warsztatów motywująco-rozwojowych dla tegorocznych maturzystów. Program, oprócz wsparcia w radzeniu sobie ze stresem i budowaniu kompetencji społecznych, będzie zawierał również elementy doradztwa zawodowego, pomagając młodzieży w planowaniu przyszłości.

Kolejny projekt pn. "Jestem obecny" realizowany będzie przez WSB Merito we Wrocławiu z filią w Opolu. Uczelnia proponuje wsparcie psychologów szkolnych poprzez studia podyplomowe. Program ma na celu przygotowanie specjalistów do efektywniejszej pracy z uczniami, ich rodzinami oraz opiekunami w kontekście przeciwdziałania kryzysowi zdrowia psychicznego. Dzięki temu, 24 psychologów szkolnych zostanie wyposażonych w narzędzia niezbędne do prowadzenia profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego.

- Jednym z największych problemów dla psychologów jest brak miejsca dla nich w szkole. Bo jeżeli się dzieją sprawy związane ze wsparciem psychicznym, na przykład po próbie samobójczej, to oni nie mają się gdzie spotkać, bo gabinet dzielą z pedagogiem specjalnym – wskazuje psycholog Mirosława Olszewska, koordynatorka projektu.

Władze regionu podkreślają, że inwestycja w zdrowie psychiczne młodzieży to inwestycja w przyszłość nas wszystkich. Samorząd Województwa Opolskiego, przeznaczając na te cele ponad 585 tysięcy złotych chce nie tylko zmienić życie poszczególnych uczestników, ale również przyczynić się do budowania silniejszej, bardziej świadomej społeczności.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska