W opolskim hotelu De Silva podsumowano projekt Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej Elementarz Lidera Organizacji Mniejszości

red
Szesnaścioro absolwentów miało powody do zadowolenia. Oni są przyszłością mniejszości.
Szesnaścioro absolwentów miało powody do zadowolenia. Oni są przyszłością mniejszości. Fot. DWPN
Uczestniczyło w nim 16 młodych absolwentów gotowych angażować się w mniejszościową działalność.

Podczas tej uroczystości rozdaliśmy tym liderom licencje – mówi Magdalena Prochota, menedżerka projektów w DWPN. - Te młode osoby brały udział w szkoleniu podzielonym na kilka bloków. Zależy nam, by pobudzić ich do działania, zachęcić do tworzenia nowych grup terenowych mniejszości, szukania środków na realizację własnych inicjatyw.

Wiemy, że to potrafią, bo w trakcie szkolenia – podzieleni na cztery grupy projektowe – pokazali, że umieją projekt zaplanować i przeprowadzić. Absolwenci w większości mieli już styczność z mniejszością niemiecką, ale są i tacy, którzy tę przygodę zaczynają.

Jakub Turański był dla tych liderów trenerem. - Młodzież uczyła się odnaleźć w grupie, a także pracować metodą projektową – mówi. - Jak stanąć na czele grupy i poprowadzić jej członków za sobą, nie rozkazując, ale zachęcając i motywując do działania. Potrafią rozejrzeć się dookoła i zobaczyć problemy w otoczeniu, a także szukać sposobów ich rozwiązania. Sposobem na to jest właśnie praca metodą projektów. To zakłada, że nasza aktywność powinna mieć jakiś początek i koniec, a także określony budżet i jest nakierowana na rozwiązanie jakiegoś społecznego problemu. Zostali tak dobrani w grupy, by mogli się spotykać między zjazdami szkoleniowymi i rozwijać swoje pomysły. Jedna z grup zrealizowała projekt survivalu dla grupy BJDM w Luboszycach. Chodziło o to, by pobudzić do działania tych, którzy już w Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej są i by pozyskać nowych członków.

Jedną z osób, które ten projekt zrealizowały jest Wiktoria Szymon z Węgier, członkini BJDM z Luboszyc.
- Stworzyliśmy okazję do tego, by młodzi ludzie mogli się spotkać razem coś przeżyć – opowiada. - Zaprosiliśmy harcerzy, bo współtwórczyni tego projektu, Asia Rogula, jest harcerką. Planowaliśmy wstępnie spotkanie 15 osób, a przyszły 32, co już jest sukcesem. Myślimy już o bardziej ekstremalnych planach na przyszłość i o nowym projekcie.

- Wiążemy z tymi 16 osobami duże nadzieje – mówi Lucjan Dzumla, dyrektor generalny DWPN. - Ten projekt ma na celu przygotowanie narybku dla przyszłej mniejszościowej działalności. I jej liderów. Oni docelowo, może jeszcze nie za rok, będą przejmować odpowiedzialność za struktury mniejszości. Mam nadzieję, że im wystarczy motywacji, a starsze pokolenie przyjmie ich z otwartymi rękami. Będziemy ten program kontynuować.

Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska