W opolskim Mechaniczniaku od lat kształcą spedytorów

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Spedycja to zawód dla ludzi lubiących stale nowe wyzwania i odrobinę adrenaliny. Tu nie można się nudzić.
Spedycja to zawód dla ludzi lubiących stale nowe wyzwania i odrobinę adrenaliny. Tu nie można się nudzić.
Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu do zawodu spedytora przygotowuje młodzież już od wielu lat. To zawód bardzo ciekawy i dobrze płatny.

Od początku dekady ZSM szkoli w zawodzie technika spedytora, który daje absolwentom pełne kwalifikacje zawodowe na poziomie szkoły średniej. W regionie opolskim Mechaniczniak był do niedawna w tej branży monopolistą. Spedytor jest zawodem nieco niszowym i bardziej elitarnym, choć na rynku pracy bardzo potrzebnym i pożądanym.

Spedytor jest zawodem blisko spokrewnionym z logistykiem, czasem nawet traktowanym zamiennie, choć obie profesje wyraźnie się różnią. Logistyk zajmuje się kompleksowo procesami związanymi z przepływem produktów, materiałów i surowców od miejsca ich pozyskania aż do końcowego odbiorcy - planowaniem zaopatrzenia, składowaniem, kontrolowaniem zapasów itd. Spedytora natomiast zajmują głównie sprawy związane z realizacją przemieszczania ładunku, czyli transportem.

Logistyk oblicza różne warianty pozyskania materiałów, określa niezbędną do produkcji wielkość zapasów, rozważa różne warianty dystrybucji. Spedytor specjalizuje się zaś w dobraniu optymalnej technologii przewozu, określeniu gałęzi i środka przewozowego, obliczeniu czasu i kosztów dostawy. Jego zadaniem jest wybór przewoźnika, opracowanie dokumentów przewozowych, opracowanie koncepcji łańcucha transportowego i jego bieżąca kontrola. Jednym słowem: zapewnienie, by ładunek trafił bezpiecznie i o czasie do miejsca przeznaczenia.

Podstawowe narzędzia pracy spedytora to smartfon (bo stale musi być w łączności z kontrahentami i pojazdami), laptop (który jest zarówno narzędziem do pracy z dokumentami jak i urządzeniem pozwalającym na łączność, efektywne zarządzanie transportem i portfelem zamówień) no i może jeszcze … kawa, bez której nie byłoby potrzebnej do działania energii.

Atutem tej pracy jest właśnie nieprzewidywalność i brak nudy. To zajęcie dla ludzi lubiących stale nowe wyzwania i odrobinę adrenaliny. Co ważne, dla osób, które nie boją się kontaktów z innymi ludźmi. Często są to kontrahenci z bardzo odległych miejsc świata. Dlatego jedną z najważniejszych kompetencji spedytora jest znajomość języków obcych, a zwłaszcza angielskiego i to na poziomie nie tylko ogólnym, ale także i branżowym. Tego wszystkiego uczą w Mechaniczniaku, dając na zakończenie dyplom technika spedytora.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska