W opolskim Plastyczniaku młodzież uczy się nowoczesnych technik projektowania graficznego.

Redakcja
Plastyczniak
W opolskim Plastyczniaku młodzież uczy się nowoczesnych technik projektowania graficznego. Projektuje futurystyczne pojazdy, architekturę przyszłości, elementy gier komputerowych.

Uczniowie realizują projekty związane z różnymi dziedzinami designu, a wykorzystują do tego m.in. złożone techniki modelowania 3D i 2D. W ramach zajęć projektują futurystyczne pojazdy, nowoczesną architekturę przyszłości, elementy gier komputerowych, klipy animowane, citylighty, czy nawet całe kampanie społeczne, okładki czasopism i innych cyfrowych publikacji. Tym twórczym działaniom sprzyjają świetnie wyposażone pracownie.

Jedną z nich jest pracownia fotograficzna, w której młodzież uczy się różnych technik - od camera obscura, poprzez klasyczną fotografię analogową (łącznie z samodzielnym wywoływaniem zdjęć w szkolnej ciemni), aż po technologie cyfrowe i cyfrową obróbkę zdjęć. Profesjonalnie wyposażone studio to m.in. lampy studyjne, system teł fotograficznych, lustrzanki cyfrowe. Na zajęciach młodzież uczy się również technik animacji, m.in. animacji poklatkowej.

- Jest to jedna z klasycznych technik animacji, łącząca przygotowanie fotograficznej scenografii z późniejszą obróbką cyfrową - tłumaczy Maria Bitka, prowadząca pracownię. - Uczniowie, pracując w zespołach, opracowują najpierw scenariusz i scenopis. Następnie przechodzą do realizacji projektu. Aby stworzyć minutowy film, muszą wykonać ponad 700 zdjęć! Samodzielnie montują i udźwiękowiają film. Uczą się przy tym współpracy i komunikacji.

Temat zadania, realizowanego w tym semestrze przez klasę III PLP, brzmi: „Kartka papieru”.

- Temat nie jest dziwny, raczej ciekawy, bardzo otwarty na różne możliwości realizacji - ocenia Marcelina Nieświec, uczennica kl. III PLP. - Już wstępne rozmowy pokazały, że mamy na tę realizację wiele pomysłów. Traktujemy tę „kartkę”, jako tworzywo - dodaje Julia Trybała. - Ona nie jest już tylko nośnikiem, ale właśnie plastycznym materiałem, poddanym twórczej myśli.

Żaneta Sznapka zauważa, że już sama praca w grupie jest wartością w tym projekcie. Młodzież poznaje swoje pomysły, dyskutuje nad nimi; praca w grupie staje się przez to istną „burzą mózgów”. Wszystkie działania z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi, programów i technik mają charakter interdyscyplinarny, wymagają skorelowania z innymi dziedzinami wiedzy. To wyjątkowa szansa pracy pod okiem grafików, projektantów, fotografików.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska