W opolskim USK ratują ekstremalnie wychłodzonego mężczyznę, którego temperatura ciała spadła do 22 stopni C

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
USK w Opolu.
USK w Opolu. Archiwum
Do 22 st. C spadła temperatura ciała mężczyzny, który trafił w poniedziałek do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Pacjenta przetransportowano śmigłowcem LPR w stanie głębokiej hipotermii. Do jego ratowania lekarze wykorzystują aparaturę ECMO – sztuczne płucoserce.

ECMO to pozaustrojowa technika leczenia pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową i niewydolnością serca oraz osób bardzo wychłodzonych. W tym ostatnim przypadku z pomocą tego urządzenia pozaustrojowo ogrzewa się krew pacjenta i wprowadza do organizmu, co daje szansę przeżycia nawet przy dużych spadkach temperatury ciała. Właśnie w ten sposób uratowano w Krakowie w 2014 roku życie dwuletniego chłopca, wychłodzonego do niespełna 13 st. C.

W ubiegłym tygodniu zapadła decyzja o utworzeniu w opolskim USK Regionalnego Centrum ECMO w ramach istniejącego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Dzięki tej idei powstanie miejsce rutynowego leczenia techniką pozaustrojową ECMO pacjentów w najcięższym stanie.

W Polsce idea ECMO dopiero zyskuje na popularności, obecnie działają pojedyncze ośrodki oparte o miejscowe oddziały intensywnej terapii. Utworzenie Regionalnego Centrum ECMO w Opolu pozwoli mieszkańcom Opolszczyzny korzystać z metody leczenia dotąd niedostępnej w regionie, a która niejednokrotnie jest jedynym skutecznym sposobem na uratowanie pacjenta znajdującego się w stanie zagrożenia życia.

Kilka dni temu lekarze z Wejherowa uratowali mężczyznę, którego temperatura również spadła do 22 stopni C. Kiedy znaleźli go ratownicy, nie miał wyczuwalnego pulsu, nie biło jego serce.

O ciężkiej hipotermii mówi się już przy 28 stopniach. Jej objawy to: utrata świadomości, stan ogólny przypominający śmierć,
nikłe lub niewyczuwalne oddychanie, puls wolny i słaby lub niewyczuwalny, brak reakcji źrenic na światło, spowodowany niedotlenieniem mózgu, zimna skóra, przyjmująca sinozielony kolor.

Z metody leczenia ECMO w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu skorzystało już 4 pacjentów.

E-ZWOLNIENIE LEKARSKIE. Co się zmienia 1 grudnia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska