W Opolu będą „odchudzać” samochody. To wspólny projekt Parku Naukowo-Technologicznego, Politechniki Opolskiej oraz Tower Automotive

Artur  Janowski
Artur Janowski
Grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to jednocześnie pierwsze tak duże dofinansowanie na rzecz opolskich naukowców działających w konsorcjum uczelni, biznesu i PNT.
Grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to jednocześnie pierwsze tak duże dofinansowanie na rzecz opolskich naukowców działających w konsorcjum uczelni, biznesu i PNT. 123RF
Blisko pięć milionów złotych jest wart projekt badawczy, który wspólnie zrealizują Park Naukowo-Technologiczny, Politechnika Opolska oraz spółka Tower Automotive. Efektem współpracy ma być wytworzenie lżejszych elementów samochodów.

Badania dofinansuje kwotą 2,6 mln zł Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, gdzie projekt wystartował w konkursie.

- Od dawna robimy sporo, aby łączyć naukę z biznesem, ale dziś wykonujemy wspólnie duży, wręcz milowy krok - podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

W ramach projektu zrealizowane będą badania i prace rozwojowe, niezbędne do rozpoczęcia produkcji nowych elementów wzmocnień karoserii samochodów osobowych.

- Dzięki nim zmaleje masa produkowanych pojazdów co przełoży się na zmniejszenie zużycia paliwa i tym samym emisji spalin. Najważniejszymi cechami nowego produktu będą parametry konstrukcyjne oraz wytrzymałościowe, a także ekonomiczne, które są kluczowe w świecie nowoczesnego przemysłu samochodowego - wyjaśnia prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.

Piotr Buchta z Tower Automotive podkreśla, że firma działa w Opolu od blisko 20 lat i wytwarza elementy samochodów dla takich marek jak Volkswagen, Mercedes czy BMW.

- Chcemy wejść na jeszcze wyższy poziom, zwiększyć naszą konkurencyjność, wierzymy, że przy współpracy z PO i PNT to się uda - mówi Buchta.

Warto pamiętać, że grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju to jednocześnie pierwsze tak duże dofinansowanie na rzecz opolskich naukowców działających w konsorcjum uczelni, biznesu i PNT.

- Długo pracowaliśmy nad tym przedsięwzięciem, w którym nie pieniądze były najważniejsze, ale dobra współpraca kilku podmiotów - twierdzi prof. Jarosław Mamala, prezes PNT.

Projekt zakłada, że politechnika weźmie na siebie analizę i projektowanie, firma wykona próbki i próbną produkcję, z kolei PNT będzie odpowiadać m.in. za różnego rodzaju testy. Efekt finalny tej współpracy mamy poznać pod koniec 2019 roku.

- Ten projekt to dla nas wszystkich wielka sprawa, on musi się udać - przekonuje prezes Mamala.

60 SEKUND BIZNESU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska