W Opolu ma powstać fabryka za około 800 mln zł! Inwestorem jest chińska firma Hongbo

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Tereny inwestycyjne we Wrzoskach - niewykluczone, że tutaj powstanie nowy zakład Hongbo w Opolu
Tereny inwestycyjne we Wrzoskach - niewykluczone, że tutaj powstanie nowy zakład Hongbo w Opolu Archiwum UM Opole
Ma to być wysokozautomatyzowana fabryka półprzewodników z wydajną i energooszczędną produkcją LED. Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, podpisał w Pekinie porozumienie w tej sprawie z przedstawicielami firmy Hongbo.

W stolicy Chin odbywa się drugie Forum Współpracy Międzynarodowej "Belt and Road BRFIC". To konferencja biznesowa, w której uczestniczą przedstawiciele ponad 100 państw. Wśród reprezentantów Polski oprócz Arkadiusza Wiśniewskiego są jego zastępca Maciej Wujec, wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca oraz Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

O tym, że Arkadiusz Wiśniewski podpisze w Pekinie list intencyjny w sprawie nowej inwestycji Hongbo Clean Energy Europe w Opolu, pisaliśmy kilka dni temu. Przedstawiciele urzędu miasta nie chcieli jednak udzielać szczegółów w tej sprawie. Przyznawali tylko, że chodzi o "wielomilionową inwestycję".

Teraz wiadomo, że chodzi o zakład, którego realizacja ma pochłonąć około 800 mln zł (ponad 200 milionów dolarów). Jak poinformował prezydent Arkadiusz Wiśniewski na swoim koncie na Facebooku, będzie to wysoko zautomatyzowana fabryka półprzewodników z wydajną i energooszczędną produkcją LED.

"To efekt wielkiego zaufania, którym obdarzyli nas chińscy partnerzy. Opole jest jedynym takim miejscem w Polsce i Europie" - podkreśla.

Nowa inwestycja Hongbo to również owoc pracy Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Hongbo jest w Opolu od dwóch lat. Wtedy rozpoczęła się budowa zakładu produkującego oświetlenie LED przy ul. Północnej.

Gdzie mógłby być ulokowany nowy zakład? Jest bardzo prawdopodobne, że w grę wchodzą tereny, które znalazły się w granicach Opola z początkiem 2017 roku, kiedy miasto wchłonęło 12 sołectw z czterech sąsiednich gmin. Konkretnie mowa o terenach w Karczowie (dawniej gmina Dąbrowa), gdzie pod przemysł przewidziano ponad 100 hektarów gruntów.

Na terenie tym powstała już droga z oświetleniem. Natomiast miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tych gruntów nie został jeszcze zatwierdzony. Dopiero niedawno uzyskał brakującą opinię ministerstwa środowiska i można było rozpocząć dalsze procedowanie dokumentu. Ma on być przedstawiony radnym do zatwierdzenia w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Firma Brökelmann Polska symbolicznie rozpoczęła budowę fabryki w Opolu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska