W Opolu powstaje Instytut Badań Seksualnych

Fot.: SXC Zaktualizowano 
fot. sxc
Pierwszy w Polsce Instytut Badań Seksualnych powstaje w Opolu, trwa właśnie remont pomieszczeń. Placówka chce badać życie intymne Opolan i edukować nas seksualnie.

Czy to się uda? Musi - uśmiecha się Jerzy A. Kowalski, który powołał instytut i teraz go organizuje. - Nie zdajemy sobie sprawy, jak jesteśmy zapóźnieni w kwestii badań zachowań seksualnych. Na świecie, a już szczególnie w USA, badania nad zachowaniami seksualnymi przeżywają rozkwit. U nas przez kilkadziesiąt lat niewiele w tej materii się dzieje.

Pomysł na instytut narodził się przypadkiem. Kowalski, zajmujący się od 10 lat doradztwem podatkowym, szukał jakiejś niszy na rynku.

- Wykładam swoje pieniądze, bo wierzę, że takiej placówki u nas brakuje - przekonuje pomysłodawca.

Dziś w Polsce nie ma podobnej placówki. Prowadzona jest działalność naukowa, ale ledwie w kilku zakładach działających przy uczelniach.

- To niewiele, zważywszy na wagę tematu i możliwości badawcze - przekonuje Kowalski. - Liczę, że w naszym instytucie możliwości będą większe. Będziemy pozyskiwać granty na badania, a jako że instytut prowadzi fundacja, liczymy także na darowizny ze strony firm.

- Są pewnie osoby, które uśmiechną się, czytając ten artykuł, ale z takimi postawami też chcemy walczyć - tłumaczy Kowalski. - Podstawowym celem instytutu będzie prowadzenie, inspirowanie i popieranie badań naukowych w zakresie życia seksualnego człowieka.

IBS zamierza również wspierać publikacje poświęcone seksualności, gromadzić dokumentację w tej dziedzinie. Ponadto upowszechniać edukację seksualną, poradnictwo i różne formy terapii.

Piotr Pośpiech, opolski seksuolog, przyznaje, że taka placówka jest potrzebna.

- Ale czy w Opolu to się uda? Pomysł ciekawy, ale nasze środowisko jest niewielkie, a instytut potrzebuje nazwisk, naukowców - powątpiewa dr Pośpiech.
Pomysłodawca twierdzi, że ich pozyska. Część naukowców zareagowała na pomysł pozytywnie i zapowiedziała współpracę. Wsparcie zadeklarował m.in. prof. Krzysztof Kula (Uniwersytet Medyczny w Łodzi, kierownik katedry andrologii i endokrynologii płodności), prof. Ireneusz Krzemiński (Uniwersytet Warszawski).
- Też popieram tę ideę, seksualnością nie powinny zajmować się tylko tabloidy, ale tak jak każdą sferą naszego życia, również naukowcy - mówi prof. Marian Filar, karnista z Uniwersytetu Toruńskiego. - Z drugiej strony wiem, że Opole leży na uboczu wielkiej nauki, więc łatwo nie będzie.

Dziś instytut to ledwie kilka remontowanych pomieszczeń przy ulicy Plebiscytowej w Opolu. Zdaniem Jerzego Kowalskiego to w zupełności wystarczy. - W dobie internetu nie ma takiej potrzeby, przecież dziś ludzie nauki i tak pracują w domu - tłumaczy.

W czerwcu instytut chce zorganizować pierwszą konferencję naukową. Wcześniej zaplanowany jest wybór władz instytutu, założenie biblioteki oraz konkurs dla autorów prac magisterskich poświęconych seksualności.

- Myślę, że już w tym roku zrobi się o nas głośno - obiecuje Kowalski.
Na razie jednak musi przełknąć gorzką pigułkę. Miasto - z powodu braku pieniędzy - nie dofinansuje konferencji naukowej, która ma zainaugurować działalność placówki.

polecane: Flesz: Pszczoły wymierają. Czy grozi nam głód?

Wideo

Materiał oryginalny: W Opolu powstaje Instytut Badań Seksualnych - Nowa Trybuna Opolska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
J
Jerzy Kowalski
W dniu 05.02.2009 o 13:35, ~Opolanka~ napisał:

Panie Kowalski-jestem pod wrażeniem.Pomysł dobry,rzeczywiście na tym polu jest pustynia.W W-WIE istnieje podobna placówka-proszę skontaktować się z prof.Lwem Starowiczem i prof.Zbigniewem Izdebskim.Jednakże w naszym małym Opolu obawiam się o powodzenie tego przedsięwzięcia.W naszym wojewódzkim mieście nie można uświadczyć seksuologa (pan Pośpiech???-nie wiem.) Odkąd brakuje NIEODŻAŁOWANEGO śp. Józefa Łapacza w zasadzie nie ma żadnego autorytetu w tej dziedzinie.Ale należy pamiętać,że nasz Uniwersytet (Wydz.Biologii)parę lat temu we współpracy z TRR wypuścił specjalistów edukacji seksualnej.Niestety,choć były to studia podyplomowe -wystarczyło zapału do zorganizowania jednej edycji!!Szkoda bo przed tymi studiami wszyscy uczestnicy odbyli ok.500 godz.szkolenia,warsztaty oraz sporej liczby godz.praktyki itp,i otrzymali certyfikaty Instytutu Psychologii Zdrowia .Z powodu obecnej sytuacji w oświacie niewielu z absolwentów ma możliwość praktykowania.Nie ukrywam-jestem zainteresowana zarówno dzieleniem się swoją wiedzą jak i tym aby moi klienci mieli większą możliwość skorzystania z pomocy seksuologa.Proszę podać jakiś namiar aby można było uzyskać więcej informacji.Życzę powodzenia


Dziękuję za słowa uznania. O ile wiem, zarówno Instytut Seksuologii przy Tow. Rozwoju Rodziny, jak i podobna placówka przy Pol. Tow. Seksuologicznym pozostały tylko w sferze planów. Ponadto nasz Instytut mniej będzie się zajmować medycyną seksualną, natomiast w większym stopniu naukami społecznymi i humanistycznymi.
Prosiłbym o jakieś bliższe informacje nt. studium edukacji seksualnej na biologii UO (kto prowadził zajęcia?), osobiście natknąłem się tylko na informacje o takim studium na teologii UO przed paru laty.
Kontakt i więcej informacji - przez nasza stronę:
www.badania-seksualne.pl
zgłoś
J
Jerzy Kowalski
W dniu 05.02.2009 o 12:51, ~ona~ napisał:

W dobie kultu ciała i seksualności jest to dobrym pomysłem. Instytut mógłby poprosić o współpracę pana doktora Tomasza Szlendaka, który wydał kilka świetnych tytułów w tej tematyce.


Tak, zgadzam się z oceną dokonań prof. UMK dr hab. T. Szlendaka. Zwróciliśmy się z już do niego z propozycją współpracy, nie mamy jednak wpływu na jego decyzję w tej sprawie.

------------------------
Chętnie przeleję 1% podatku na badania

Byłoby to bardzo cenne. Informację, jak to zrobić można znaleźć na stronie Instytutu:
www.badania-seksualne.pl
zgłoś
J
Jerzy Kowalski

Dziękuję za słowa uznania. O ile wiem, zarówno Instytut Seksuologii przy Tow. Rozwoju Rodziny, jak i podobna placówka przy Pol. Tow. Seksuologicznym pozostały tylko w sferze planów. Ponadto nasz Instytut mniej będzie się zajmować medycyną seksualną, natomiast w większym stopniu naukami społecznymi i humanistycznymi. Kontakt i więcej informacji - przez nasza stronę:
www.badania-seksualne.pl

zgłoś
j
jbravo

Myślę że to dobry pomysł. A to że instytut powstanie w Opolu to faktycznie nie ma większego znaczenia w dobie Internetu... Faktycznie większość badań na ten temat (i wiele innych) przytaczanych jest za "amerykańskimi naukowcami". Polski Instytut badający zachowania Polaków ma chyba ciekawa przyszłośc i duża szansę na to, że będzie często cytowany przez media :-)

zgłoś
c
człowiek z sondą badawczą

Chętnie przeleję 1% podatku na badania

zgłoś
B
Braciszek Tuck

Jestem za.Ale nie jako sztuka dla sztuki, tylko by przygotowac specjalistow do poradni i nauczycieli do szkoly.
Chyba w zadnej dziedzinie zycia nie ma tyle ignorancji i niekompetencji, tyle bajek i mitow jak w tej.
KK tam miesza z niepokalanym i dziewiczym poczeciem a porno biznes z 100 pozycjami na godzine.
Te badania mozecie sobie podarowac-jak juz to wywiad srodowiskowy aby sie zorientowac co jest grane.
Wazne jest tez uczulenie srodowiska na wykorzystywanie seksualne dzieci i nieletnich.Oczywiscie bez panikowania.

zgłoś
~Opolanka~

Panie Kowalski-jestem pod wrażeniem.Pomysł dobry,rzeczywiście na tym polu jest pustynia.W W-WIE istnieje podobna placówka-proszę skontaktować się z prof.Lwem Starowiczem i prof.Zbigniewem Izdebskim.Jednakże w naszym małym Opolu obawiam się o powodzenie tego przedsięwzięcia.W naszym wojewódzkim mieście nie można uświadczyć seksuologa (pan Pośpiech???-nie wiem.) Odkąd brakuje NIEODŻAŁOWANEGO śp. Józefa Łapacza w zasadzie nie ma żadnego autorytetu w tej dziedzinie.Ale należy pamiętać,że nasz Uniwersytet (Wydz.Biologii)parę lat temu we współpracy z TRR wypuścił specjalistów edukacji seksualnej.Niestety,choć były to studia podyplomowe -wystarczyło zapału do zorganizowania jednej edycji!!Szkoda bo przed tymi studiami wszyscy uczestnicy odbyli ok.500 godz.szkolenia,warsztaty oraz sporej liczby godz.praktyki itp,i otrzymali certyfikaty Instytutu Psychologii Zdrowia .Z powodu obecnej sytuacji w oświacie niewielu z absolwentów ma możliwość praktykowania.
Nie ukrywam-jestem zainteresowana zarówno dzieleniem się swoją wiedzą jak i tym aby moi klienci mieli większą możliwość skorzystania z pomocy seksuologa.Proszę podać jakiś namiar aby można było uzyskać więcej informacji.
Życzę powodzenia

zgłoś
~ona~
W dniu 05.02.2009 o 12:48, sexsar napisał:

To największe absurdy dotychczasowych naukowych wynalazków w Polsce - sexuologia,patriotyzm i inne bzdety i to w nadchodzącym kryzysie. Chyba już i naukowcom odbija! Może warto, aby powstał Instytut Lecznictwa dla "pomylonych"?w takim razie po co np. zajmować się wiarą czy ekologią, skoro mamy kryzys??!! Seksuologia jest dziedziną naukową, ciesz się,że w ogóle funkcjonuje, bo być może nadal nie wiedziałbyś do czego służą pewne narządy Twojego ciała i jak to się dzieje,że reagują tylko na niektóre osobniki...Jak już się nie ma do czego doczepić, to negujecie sferę naukową...
zgłoś
~ona~

W dobie kultu ciała i seksualności jest to dobrym pomysłem. Instytut mógłby poprosić o współpracę pana doktora Tomasza Szlendaka, który wydał kilka świetnych tytułów w tej tematyce.

zgłoś
s
sexsar

To największe absurdy dotychczasowych naukowych wynalazków w Polsce - sexuologia,patriotyzm i inne bzdety i to w nadchodzącym kryzysie. Chyba już i naukowcom odbija! Może warto, aby powstał Instytut Lecznictwa dla "pomylonych"?

zgłoś
f
fastb

Będą uczyć, że homoseksualizm jest dobry. Rodziny hetero są dysfunkcjonalne. Po to unia daje kasę.

zgłoś
l
lolo

Nie Instytut lecz BURDEL postawcie-a i uciechy wiecej bedzie!!!

zgłoś
C
Ch..enio

czy Redakcja może podac adres pod którym można składac podanie o przyjęcie na KRÓLICZKA DOŚWIADCZALNEGO? kryzys jest, a zawsze to te pare groszy..

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3