W Opolu powstała pierwsza w kraju Baza Upamiętnień

Redakcja
Pomnik kolarskiego mistrza świata Joachima Halupczoka został odsłonięty w Niwkach pięć lat temu. Też jest ujęty w Opolskiej Bazie Upamiętnień.
Pomnik kolarskiego mistrza świata Joachima Halupczoka został odsłonięty w Niwkach pięć lat temu. Też jest ujęty w Opolskiej Bazie Upamiętnień. Krzysztof Świderski
Mamy pierwszy w kraju rejestr miejsc związanych z męczeństwem narodu polskiego i tych, które są ważne dla historii regionu.

- Wszystko zaczęło się od kartki, jaką znalazłem w pobliżu Pokoju, zawiniętej w folię i wetkniętej w szczątki stojącego tam niegdyś domu - wyjaśnia Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski i pomysłodawca Opolskiej Bazy Upamiętnień. - Ktoś przypomniał na niej, że 16 lutego 1945 roku zginęła w tym miejscu siostra franciszkanka Anna Sonsala z Dobrzenia Wielkiego, spalona przez żołnierzy radzieckich wraz z 16 podopiecznymi domu opieki. Tu warto złożyć kwiaty i zapalić świeczkę. Podobnych miejsc, gdzie działy się ważne dla naszego regionu wydarzenia, jest wiele. Baza powstała po to, by nie zostały zapomniane.

Dane z terenu województwa opolskiego zebrał i opracował, na podstawie ankiet wysłanych do wszystkich gmin, Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców. Baza zawiera obecnie 762 obiekty.

Upamiętnienia podzielone są na 12 kategorii (m.in. tablice, głazy, pomniki, krzyże ) oraz 18 okresów historycznych. Od wojen napoleońskich, poprzez wojnę prusko-austriacką, francusko-pruską, wojny światowe, powstania śląskie, tragedię górnośląską po czasy współczesne. Największa ilość upamiętnień znajduje się na terenie gminy Opole: 67 tablic, 11 głazów, 16 pomników, 13 mogił, 1 cmentarz, 1 kwatera. Najmniej, bo tylko po 1 upamiętnieniu, zewidencjonowano w gminach Pakosławice, Radłów, Skoroszyce, oraz Wilków.

Najstarsza w bazie jest postawiona w 1812 roku przez mieszkańców podopolskich Chrząszczyc kapliczka poświęcona żołnierzom francuskim wracającym spod Moskwy, którzy w tej wsi zmarli z wycieńczenia. Do najnowszych należą m.in zdzieszowicki pomnik ofiar powodzi 1997 roku czy pomnik Joachima Halupczoka, zmarłego w 1994 roku wybitnego kolarza, odsłonięty w 2010 r. w jego rodzinnych Niwkach. Baza dostępna jest w internecie pod adresem: http://www.opole. uw.gov.pl/opolska-baza-upamietnien.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska