W Opolu powstanie gigantyczna sieć światłowodowa

fot. wikipedia
fot. wikipedia
Sieć będzie mieć aż 21 kilometrów długości. Dzięki niej lepiej ma działać monitoring, doczekamy się też systemu sterowania ruchem i bezpłatnego internetu.

Liczby

Liczby

21 kilometrów światłowodów zostanie położonych w ulicach miasta.
16,5 milionów złotych to koszt całego projektu, który otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego.
2011 roku zakończą się prace budowlane.
2013 roku to data uruchomienia sieci światłowodowej i spięcia nią wszystkich instytucji.
6 lat minęło od czasu gdy ratusz zaczął przygotowywać się do budowy sieci.

Urząd miasta otrzymał 13,3 mln zł unijnej dotacji na powstanie sieci. To oznacza, że najdalej na początku przyszłego roku ruszy budowa światłowodu.

Urząd miasta starał się o jego powstanie od 6 lat!

- Wówczas pojawił się pomysł. Na jego realizację brakowało pieniędzy - przyznaje Jarosław Starszak, naczelnik wydziału informatyki w urzędzie miasta. - Projekt zmieniał się, część instytucji zrezygnowało z powodu braku pieniędzy, ale my byliśmy uparci, bo wierzymy, że światłowody są miastu potrzebne i otwierają przed Opolem nowe możliwości.

Dzięki sieci światłowodowej tzw. OSTO większość miejskich jednostek będzie mogło dużo szybciej kontaktować się między sobą. W jedną wspólną sieć spięte mają być także policja, służba zdrowia i uczelnie. Dużo lepiej ma działać miejski monitoring, który do tej pory korzysta z sieci bezprzewodowej.

- Dzięki światłowodom poprawi się nie tylko jakość obrazu, ale także możliwość jego rozbudowy na kolejne obszary miasta - informuje Starszak.

Sieć o długości ponad 21 kilometrów, warta ponad 16 mln zł, umożliwi także powstanie systemu centralnego sterowania sygnalizacją świetlną.

- I dzięki temu możemy usprawnić ruch w mieście - podkreśla naczelnik.

W przyszłości będzie także można powiększyć liczbę miejsc z dostępem do darmowego internetu, który w tym roku pojawi się na Rynku.
- Rzeczywiście sieć daje takie możliwości, a za kilka lat może się pojawić ich jeszcze więcej - przekonuje Starszak. - To przyszłość i jeśli chcemy, aby miasto się rozwijało, musimy ją mieć. Być może za jakiś czas zmienią się także przepisy i z naszej sieci będą mogły korzystać firmy prywatne. Na razie to niemożliwe - zastrzega Starszak.

Urząd miasta chciałby, aby budowa sieci ruszyła jeszcze w tym roku, ale nie wiadomo, czy uda się załatwić wszystkie formalności i ile potrwa przetarg na wykonawcę. Na pewno jednak w przyszłym roku opolanie zobaczą w mieście wiele rozkopanych chodników.

- Utrudnienia są nieuniknione, chcemy jednak skoordynować te prace m.in. z Miejskim Zarządem Dróg, tak aby remonty odbywały się równocześnie z zakładaniem światłowodu - deklaruje Starszak.

Sieć ma zadziałać na początku 2013 roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska