W Opolu ruszyła Uniwersytecka Akademia dla Rodziców

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Wykład wygłosiła prof. dr hab. Irena Adamek z Wyższej Szkoły Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. - Dajmy dzieciom więcej samodzielności - apelowała do rodziców.
Wykład wygłosiła prof. dr hab. Irena Adamek z Wyższej Szkoły Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. - Dajmy dzieciom więcej samodzielności - apelowała do rodziców. Paweł Stauffer
Uniwersytet wespół z miastem będzie uczył opolskich rodziców, jak rozwijać talenty u swoich pociech. Pierwszy, inauguracyjny wykład odbył się w zeszły piątek.

Uniwersytecka Akademia dla Rodziców to inicjatywa dr Stanisławy Włoch i prof. Ewy Smak i z Instytutu Nauk Edukacyjnych.

- Akademia ma być zorganizowaną instytucją, której zadaniem jest wspomaganie rodziców w kształceniu, wychowaniu i rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym - wyjaśnia dr Włoch. - Mamy na uwadze dwa główne problemy: stymulowanie rozwoju dzieci zdolnych zarówno w środowisku domowym, jak i szkolnym, a także pracę z dziećmi, które mają problemami edukacyjne .
Akademia to także wyjście naprzeciw rodzicom, którzy nie mają czasu zdobywać wiedzy na temat tego, jak rozwiązywać konflikty czy rozmawiać z dziećmi - dodaje Włoch.

Co ważne, Akademia to wspólny pomysł uczelni i miasta.

- Zaczęło się od naszej współpracy z przedszkolem nr 25. Studenci odbywali tam praktyki i tak powstał pomysł stworzenia Akademii. Inicjatywę przedstawiliśmy prorektor Wiesławie Piątkowskiej-Stepaniak, która uznała, że to świetny pomysł - mówi prof. Ewa Smak.

Spotkania Akademii dla Rodziców będą się odbywały co miesiąc. Przybiorą formę wykładów otwartych poświęconych wychowaniu i rozwojowi dzieci w wieku przedszkolnym. Pierwszy wykład, pt. „Przedszkolak - dziecko/filozof/badacz, czyli znaczenie wychowania przedszkolnego w rozwoju jednostki”, odbył się w piątek i poprowadziła go prof. dr hab. Irena Adamek z Wyższej Szkoły Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Kolejny wykład zaplanowano na grudzień. Będzie mowa o zdrowym odżywaniu przedszkolaka.

Rodzice, którzy chcą w nim wziąć udział, mogą się kontaktować z Instytutem Nauk Edukacyjnych (tel. 77 452 73 37). Jednym z rodziców, który brał udział w zajęciach, był Grzegorz Kuliś.

- Chciałbym w przyszłości dowiedzieć się, jak stymulować rozwój dziecka. Przydają się też bardziej prozaiczne porady, np. jak rozmawiać z dzieckiem o nowych technologiach: telefonach czy iPadach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska