W Opolu uchodźcy z Ukrainy załatwią sprawy dotyczące świadczeń socjalnych i pracy w jednym miejscu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Wnioski o wszystkie świadczenia oraz uzyskanie statusu osoby bezrobotnej uchodźcy z Ukrainy załatwią w Miejskim Centrum Pomocy Uchodźcom przy ul. Krakowskiej 32 w Opolu
Wnioski o wszystkie świadczenia oraz uzyskanie statusu osoby bezrobotnej uchodźcy z Ukrainy załatwią w Miejskim Centrum Pomocy Uchodźcom przy ul. Krakowskiej 32 w Opolu Ika
Uchodźcy z Ukrainy od środy, 16 marca, mogą ubiegać się w Opolu o numer Pesel oraz wszystkie świadczenia publiczne, jakie oferuje polskie państwo. Wnioski o 500 plus, pomoc społeczną, świadczenia rodzinne złożą w jednym miejscu - Miejskim Centrum Pomocy Uchodźcom. Tam też zarejestrują się jako bezrobotni.

Punkt rejestracji numeru Pesel dla uchodźców zaczyna działać w opolskim ratuszu. Będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.

Osoby, które przyjdą do rejestracji na miejscu będą też miały robione zdjęcie niezbędne do wniosku oraz otrzymają pomoc w tłumaczeniu. Uzyskanie numeru Pesel jest najważniejsze dla uchodźców, bo dopiero po rejestracji mogą ubiegać się o wszelkie inne świadczenia - mówił na wczorajszej konferencji prasowej Grzegorz Marcjasz, sekretarz Miasta Opola.

W Miejskim Centrum Pomocy Uchodźcom (w siedzibie Centrum Aktywizacji Społecznej przy ul. Krakowskiej 32) uchodźcy będą mogli uzyskać wszystkie informacje na temat świadczeń socjalnych i pracy. Chodzi o to, by nie musieli biegać od urzędu do urzędu. Dyżurować będą tam wspólnie przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Miejskiego Centrum Świadczeń, ZUS i Powiatowego Urzędu Pracy.

Od 16 marca będą tam przyjmowane wnioski o zasiłek rodzinny, świadczenie rodzicielskie, becikowe oraz świadczenia związane z niepełnosprawnością. Można też ubiegać się o przyznanie Karty Opolskiej Rodziny.

Pierwsze świadczenie, jakie uchodźcy mogą dostać - jednorazowe 300 zł na osobę w rodzinie - realizować będzie MOPR. Wnioski będą przyjmowane od 16 marca.

- Chcemy te pieniądze jak najszybciej wypłacić, bo to są pieniądze na pierwsze potrzeby - mówi Małgorzata Kozak, wicedyrektor MOPR. - Po uzyskaniu numeru Pesel uchodźcy z Ukrainy będą mogli starać się także o świadczenia z pomocy społecznej. Mamy instrukcje w języku ukraińskim i będziemy informować, jaka jest ścieżka ubiegania się o tę pomoc.

W Miejskim Centrum Pomocy Uchodźcom odbywać się będzie także rejestracja osób bezrobotnych.

- Będziemy pytać o dotychczasowe doświadczenie zawodowe, kwalifikacje, uprawnienia, umiejętności, potrzebę szkolenia oraz gotowość do podjęcia zatrudnienia. Jeśli pracodawcy będą potrzebowali większej liczby pracowników na miejscu zorganizujemy też giełdy pracy - mówi Irena Lebiedzińska z PUP. - W Opolu i powiecie opolskim jest już ponad 400 potencjalnych miejsc pracy dla uchodźców z Ukrainy. Dużo ofert jest w handlu oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Opole przygotowało dla uchodźców mapę-informator z najważniejszymi adresami i numerami telefonów, która od 16 marca będzie kolportowana.

Miejscy urzędnicy informują, że załatwienie wszelkich formalności przyspieszy nie tylko posiadanie numeru Pesel, ale też adresu mailowego, polskiego numeru telefonu oraz numeru konta bankowego.

MCPU przy ul. Krakowskiej będzie czynne przez 7 dni w tygodniu w godz. 8-20. To jest też miejsce, gdzie zgłaszać mogą się osoby i instytucje, które chcą nieść pomoc.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska