W Opolu wracają opłaty za parkowanie, a strefa będzie powiększona. Od kiedy znów będą czynne parkomaty?

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Strefa płatnego parkowania w Opolu wraca 4 maja. Będzie działać na większym obszarze miasta.
Strefa płatnego parkowania w Opolu wraca 4 maja. Będzie działać na większym obszarze miasta. Piotr Guzik
Opole przywraca opłaty za parkowanie w miejskiej strefie. Ratusz uzasadnia to koniecznością finansowania działalności miasta. Sama strefa będzie działać w poszerzonych granicach.

Strefa płatnego parkowania w Opolu zawiesiła działalność 18 marca. Decyzja prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego wynikała z wprowadzenia stanu epidemii w Polsce. Było to pójście w ślady innych miast, które z tego względu zawiesiły swoje strefy. Chodziło o zachęcenie opolan, którzy przyjeżdżali do pracy w centrum, aby korzystali z transportu indywidualnego, w ten sposób zmniejszając ryzyko zakażenia koronawirusem.

Powrót strefy parkowania w Opolu. Ratusz: Chodzi o działanie miasta

Ruch ten spowodował jednak, że do budżetu miasta przestały wpływać dochody z działalności strefy. Te - po podniesieniu stawek w strefach A i B z początkiem 2020 roku - wynosiły nieco ponad 500 tys. zł miesięcznie.

W ostatnim czasie rząd zaczął luzować restrykcje mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu koronawirusa. Z tego względu podobne działania podejmują samorządy. Jak wskazuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza, w przypadku przywrócenia działalności strefy chodzi o konieczność finansowania działalności miasta.

- Pieniądze ze strefy śródmiejskiej są przeznaczane na inwestycje w infrastrukturę transportową, natomiast dochody z pozostałych części strefy zasilają budżet miasta i umożliwiają finansowanie funkcjonowania jednostek, takich jak placówki oświatowe czy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, a w tym szczególnym czasie także wsparcie opolskich przedsiębiorców - wylicza.

Strefa parkowania w Opolu wraca 4 maja

Opłaty w strefach A i B mają być przywrócone w poniedziałek 4 maja. - Parkometry zostaną uruchomione o godz. 8.00, odblokowane zostaną też płatności kartą i aplikacja mobilna - zapowiada Katarzyna Oborska-Marciniak.

Pani rzecznik zaznacza, że administrator strefy - Zakład Komunalny - zapewnia, że parkometry będą regularnie i dokładnie odkażane.

- Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu kierowcy powinni jednak używać rękawiczek ochronnych i w przypadku kolejki zachowywać wymagany odstęp - zauważa.

Strefa parkowania w Opolu powiększona o nowe obszary

Należy pamiętać, że strefa będzie działać w nowych, większych granicach, zatwierdzonych przez radnych przy okazji podniesienia cen za parkowanie.

W granice strefy B włączono część bliskiego Zaodrza - części ul. Bończyka, Wrocławskiej, Nysy Łużyckiej i pl. Piłsudskiego - jak i Śródmieścia - ulice Katowicką, Kośnego czy Orląt Lwowskich oraz części ulic Ozimskiej, Plebiscytowej oraz Bohaterów Monte Cassino.

- Z kolei ulica Armii Krajowej na odcinku od ul. 1 Maja do ul. Dubois, dotychczas znajdująca się w strefie B, znalazła się w strefie A - przypomina Katarzyna Oborska-Marciniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska