W Opolu za darmo możesz zbadać wzrok swojego dziecka

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Dzięki  wolontariuszom, w szczególności studentom Wydziału Lekarskiego UO oraz Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, przebadano już 5 tys. dzieci.
Dzięki wolontariuszom, w szczególności studentom Wydziału Lekarskiego UO oraz Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, przebadano już 5 tys. dzieci.
W każdą środę w Opolu dostępne będą bezpłatne badania wzroku dzieci. Nowatorski aparat zapewnia bezinwazyjne sprawdzenie wzroku dziecka od 6 miesiąca życia. Pierwsze badania w środę, 18 grudnia.

- To kontynuacja projektu „Dbamy o wzrok opolskich dzieci” - mówi Urszula Ciołeszyńska, koordynator projektu. - W jego ramach w ostatnim półroczu przebadaliśmy ponad 5 tysięcy dzieci w szkołach, przedszkolach i żłobkach Opolszczyzny. Okazało się, że 7 procent z nich miało wady. Statystycznie problem nie jest duży, ale wśród dzieci dzieci, u których wykryto wady, wiele nie miało nawet pojęcia, że źle widzi. Jedna z dziewczynek praktycznie nie widziała tablicy. Kiedy mama zapytała ją, dlaczego tego nie sygnalizowała, dziecko odparło: „Myślałam, że tak mają wszyscy”. I to jest wyzwanie, by takie dzieci wychwycić jak najszybciej i zapewnić im leczenie. Problem w tym, że w Opolu praktycznie nie ma okulisty, do którego można by pójść z niemowlakiem i sprawdzić jego wzrok.

Niezdiagnozowana wada wzroku u dzieci może być przyczyną nerwowości i słabych wyników w nauce. Aby temu zapobiec powstał projekt „Dbamy o wzrok opolskich dzieci”. Kluczową rolę w nim odgrywa nowatorski aparat Welch Allyn umożliwiający szybkie i bezinwazyjne badanie przesiewowe wad wzroku.

Wystarczy jedno spojrzenie w obiektyw aparatu i automatycznie na jego ekranie pojawia się wynik. Odnosi się on do norm dla danego wieku pacjenta, wskazując 6 wad wzroku: krótkowzroczność, nadwzroczność, zamglony obraz, zez, nierówność źrenic i różnowzroczność.

- Po badaniu wyniki są drukowane, a w przypadku nieprawidłowości organizujemy nieodpłatne konsultacje u specjalistów optyków na hasło naszego projektu - mówi Urszula Ciołeszyńska.

Aparat wraz z laptopem i drukarką mieści się w walizce. Takie mobilne stanowisko do badań wzroku może dotrzeć wszędzie, gdzie jest zapotrzebowanie. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy badania są bezpłatne.

Od najbliższej środy otwarte badania będą dostępne co tydzień w tym samym miejscu: „Optyk Siejka” (Opole ul. Reymonta 8) czeka w godz. 16-18.

Więcej informacji na stronie www.wzrokdzieci.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska